Švenčionių rajono gyventojas susirgo meningokokine infekcija. Kaip atpažinti šią ligą?
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamentas (toliau – Vilniaus departamentas) praneša, kad Švenčionių rajono gyventojui patvirtinta meningokokinė infekcija.
Kaip atpažinti meningokokinę infekciją?
Ši liga apgaulinga, nes pirmieji simptomai panašūs į gripo ar peršalimo. Karščiavimas arba nesibaigianti sloga yra pirmasis susirgimo meningokokine infekcija požymis, todėl reikėtų nuolat stebėti ligonį. Sustingęs kaklas ir intensyvus gerklės skausmas taip pat išduoda apie galimą užsikrėtimą meningokokine infekcija. Susirgusįjį gali kankinti bendras silpnumas, pykinimas, kliedėjimas, staigus kvėpavimas, jautrumas šviesai ir garsams, apsnūdimas ar sąmonės netekimas. Užsikrėtęs meningokokine infekcija asmuo gali skųstis staigiais ir stipriais skausmais sąnariuose, galūnėse ar pilve. Įtarus net ir menkiausią tikimybę, privaloma vykti į ligoninę, nelaukiant, kol pasirodys odos bėrimas. Dažnai tai būna jau pažengusios ligos stadijos požymis.
Vilniaus departamento specialistai nori atkreipti dėmesį, jog meningokokinė infekcija kūdikiams gali pasireikšti staigiai, intensyviai, liga vystosi greitai. Jei kelių valandų bėgyje atsiranda šie, žemiau išvardinti, simptomai, gali būti jog vaikas serga žaibiška ligos forma.
•Kūdikis gali būti mieguistas, vangus, net ir žadinamas nenubunda.
•Kūdikis nenori būti paimtas į rankas.
•Kūdikio kūnelis įsitempęs, judesiai trūkčiojantys, netolygūs, nekoordinuoti.
•Naujagimių momenėlis įsitempęs, pakilęs ar pulsuojantis.
•Vaikas greitai kvėpuoja arba jam sunku kvėpuoti ar įkvėpti.
•Jį/ją kankina intensyvus drebulys.
•Oda dėmėta, išblyškusi arba pamėlusi.
•Gali būti ir nukritusi temperatūra, normali arba padidėjusi.
•Numušus temperatūrą, ji staigiai ir vėl pakyla.
•Taip pat atsiranda melsvai rausvos mėlynės ar smulkios žaizdelės.
•Dažnai kūdikiai gali viduriuoti, vemti atsisakyti gerti ir valgyti.
•Prisilietus prie kūdikio šis yra neramus ir irzlus arba prisilietimas prie jos/jo gali sukelti didelį raumenų arba galūnių skausmą.
•Nuolatinis ir nenumaldomas verkimas, spiegimas arba neįprastų garsų leidimas.
Ligos sukėlėjas ir susirgimo eiga
Meningokokinė infekcija plinta oro lašeliniu būdu kosint, čiaudint, kai dalinamasi valgymo įrankiais, gėrimo indais su nešiotoju, taip pat bučiuojantis. Ši liga pasireiškia staiga, greitai vystosi ir gali baigtis mirtimi per 24 val. nuo pirmųjų simptomų atsiradimo. Ligos kaltininkė – bakterija Neisseria meningitidis. Meningokokinėms bakterijoms patekus į kraują ir įvairius organus arba smegenis, pradeda vystytis meningitas, meningoencefalitas arba sepsis – agresyvi gynybinė organizmo reakcija į infekciją. Ligos baigtis priklauso nuo jos formos. Ištikus sepsiniam šokui, mirties tikimybė yra daug didesnė negu tuo atveju, kai bakterija sukelia meningitą. Ligos inkubacinis periodas vidutiniškai trunka 3-4 dienas, tačiau pasitaiko atvejų, kai liga išsivysto ir per 24 val.
Meningokokinės infekcijos susirgimų skaičius padidėja šaltuoju sezonu, tačiau pasitaiko keletas susirgimų ir vasaros metu.
Profilaktikos priemonės
Norint išvengti meningokokinės infekcijos, būtina laikytis higienos taisyklių, valyti bei vėdinti patalpas, nes šios ligos sukėlėjai yra itin neatsparūs aplinkos poveikiui.
Pasireiškus meningokokinės infekcijos atvejui kolektyve pavyzdžiui, darželyje, mokykloje, svarbu nepanikuoti. Pirmiausia, privaloma informuoti kolektyvo narius ir nustatyti, su kuo susirgusysis turėjo artimiausią kontaktą. Šiems asmenims rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad būtų paskirta profilaktiškai vienkartinė antibakterinių vaistų dozė. Kolektyvo nariai turi stebėti savo sveikatą 10 dienų.
Meningokokinės infekcijos išvengti padės skiepai. Lietuvoje ir Europoje naudojamos vakcinos, kurios apsaugo nuo A, B, C, Y ir W meningokokinės infekcijos atvejų. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga informavo, kad nuo kitų metų liepos mėnesio valstybė pradės kompensuoti skiepus nuo meningokokinės infekcijos (B grupės) vaikams iki 4 metų.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, 2016 metais Lietuvoje meningokokine infekcija užsikrėtė 75 asmenys, iš jų – 26 vaikai iki 18 metų. NVSC Vilniaus departamentas praneša, kad Vilniaus apskrityje per dešimt 2017 metų mėnesių meningokokine infekcija užsikrėtė 39 asmenys, iš jų 6 mirė.
Meningokokinės infekcijos padariniai dažnai išlieka visam gyvenimui, todėl nenumokite ranka į karščiavimą bei stebėkite savo ir artimųjų sveikatą.