Pradedama kompensuoti daugiau medicinos pagalbos priemonių
Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis pradedama kompensuoti daugiau pacientams reikalingų medicinos pagalbos priemonių. Specialistų teigimu, kitąmet planuojama dar daugiau teigiamų pokyčių.
Siekiant pagerinti žmonių, turinčių šlapimo nelaikymo problemų, gyvenimo kokybę, integraciją į darbo rinką bei užtikrinti racionalų PSDF biudžeto išlaidų naudojimą, nuspręsta kompensuoti mažesnių įklotų, kurie sugeria iki 500 ml skysčio, įsigijimo išlaidas.
Iki šiol pacientams, turintiems šlapimo nelaikymo problemų, buvo kompensuojama 30 vienetų įklotų, sugeriančių daugiau kaip 500 ml skysčio. Nuo lapkričio 9 dienos tokiems pacientams per mėnesį jau gali būti išrašoma 30 vienetų įklotų, kurie sugeria daugiau kaip 500 ml skysčio, arba 36 vienetai įklotų, kurie sugeria iki 500 ml skysčio, arba 30 vienetų sauskelnių, arba 30 vienetų vienkartinių paklodžių.
Mažesnieji įklotai nuo šiol kompensuojami tiems šlapimo nelaikymo problemų turintiems pacientams, kuriems nustatyti centrinės nervų sistemos ir nugaros smegenų sužalojimo padariniai, liekamieji kūdikių cerebrinio paralyžiaus reiškiniai, galvos ir nugaros smegenų kraujotakos sutrikimai, išsėtinė sklerozė, galvos ar nugaros smegenų displazijos.
Šie pokyčiai yra nuo lapkričio mėnesio įsigaliojusios naujos Šlapimo nelaikymo ambulatorinio gydymo kompensuojamaisiais vaistais ir medicinos pagalbos priemonėmis tvarkos aprašo dalis. Jame yra nustatyti trys šlapimo nelaikymo laipsniai: lengvas (kai šlapimas išteka kosint, čiaudint, juokiantis), vidutinis (kai šlapimas išteka keičiant kūno padėtį, bėgant, einant, lipant laiptais, keliant svorį, vaikštant) ir sunkus (kai šlapimas išteka nuolat: stovint, sėdint, kartais ir gulint, miegant).
„2018-aisiais bus siekiama toliau tobulinti šlapimo nelaikymo priemonių kompensavimą, siejant jį ne su diagnoze, dėl kurios atsiranda šlapimo nelaikymas, o su šlapimo nelaikymo laipsniu. Tokiu būdu sauskelnės ir kiti gaminiai būtų kompensuojami didesniam pacientų, kuriems nustatyta vidutinio ar sunkaus laipsnio šlapimo nelaikymo būklė, skaičiui. Šiandien dalyvavome susitikime Sveikatos apsaugos ministerijoje su Lietuvos neįgaliųjų forumo atstovais ir ministerijos vadovybe, kuriame pristatėme šiuos siūlymus“, – sakė Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktoriaus pavaduotoja Neringa Bernotienė.
Ligonių kasų specialistai primena, kad tiek kompensuojamųjų įklotų, tiek kitų kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių, naudojamų turint šlapimo nelaikymo problemų, receptus gali išrašyti ne tik gydytojai, bet ir slaugytojos, jei tai jau pakartotinis recepto išrašymas.
VLK duomenimis, 2016 m. kompensuojamąsias sauskelnes gavo apie 39,5 tūkst. pacientų už 4,84 mln. eurų. Taip pat pernai daugiau nei 2,2 tūkst. pacientų buvo išrašyta kompensuojamųjų įklotų už 68,5 tūkst. eurų.