Ar šiemet anykštėnams pasiseks sumedžioti vilką?
Nuo spalio 15 dienos, kaip ir kasmet, organizuojamos medžioklės su varovais. Jų metu pagal išduotas licencijas galima medžioti briedžių, tauriųjų elnių, danielių pateles ir jauniklius bei antramečius patinus. Spalio 15 d. prasidėjo ir vilkų medžioklės sezonas. Šiemet Lietuvos teritorijoje leidžiama sumedžioti 60 vilkų, Anykščių rajone – tris.
Nors varyminės medžioklės sezonas prasidėjo, anykštėnai medžiotojai į miškus dar neskuba, taip teigė Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Anykščių skyriaus valdybos pirmininkas Rimantas Pečkus. Pasak pirmininko, medžioklė – tai gyvosios gamtos valdymas, o ne pramoga. Juk ne veltui žvejų ir medžiotojų šūkyje yra žodžiai – gausinti, saugoti ir puoselėti gyvąją gamtą. „Medžioklė – tai mūsų kultūros dalis. Kaip mes be jos“, – lyg rimtai, lyg juokais teigė valdybos pirmininkas. Anot R. Pečkaus, medžioklės metu reguliuojama žvėrių populiacija, kad kuo mažiau būtų kenkiama pasėliams ar miško jaunuolynams.
Žvėrių populiacija rajone didėja
Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento Anykščių rajono agentūros vedėjas Arnoldas Kazakevičius informavo, kad per praėjusį medžioklės sezoną Anykščių rajone buvo sumedžiota tiek žvėrių, kad nebūtų pakenkta gamtai, kad būtų būrelių plotuose išlaikoma stabili žvėrių populiacija. „Anykščių rajono medžioklės plotuose gausu žvėrių, nes medžiotojai visada pasiskaičiuoja, kiek galima medžioti, kad nepakenktų gamtai. Balandžio 15 dienos duomenimis per praėjusį sezoną buvo sumedžiota 82 briedžiai, 207 taurieji elniai, 858 stirnos, 57 danieliai, 1069 šernai, 4 barsukai, 592 bebrai, 285 lapės, 50 mangutų, 86 pilkieji kiškiai, 7 kiaunės, 125 didžiosios antys, 743 fazanai ir 4 vilkai. Vilkų leidžiamą medžioklės limitą mes įvykdėme. Jų populiacija mūsų rajone didėja ir ją reguliuoti būtina. Kad žvėrių mūsų rajone daug, patvirtina ir autoįvykių statistika. Kaip teigė Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Anykščių rajono policijos komisariato viršininkas Rimantas Čepulis, per dešimt šių metų mėnesių gauta per 110 pranešimų dėl susidūrimo su miško žvėrimis. Pasak komisaro, smukūs incidentai nefiksuojami, o patys aktyviausi mėnesiai vis tik yra balandis ir gegužė.
Vilkų populiacija reguliuojama
Pasak Anykščių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjo Virmanto Valikonio, per šiuos metus Anykščių rajono ūkininkai, auginantys apie 10 000 avių, neteko 92 avių, 1 ožkos ir 3 telyčių. Buvo užfiksuoti 27 vilkų užpuolimo atvejai. Nuostoliams kompensuoti buvo skirta 10 000 eurų, šiai dienai kompensacijai jau trūksta 1500 eurų. Pasiteiravus Žemės ūkio skyriaus vedėjo, kaip nustatoma, kad tai tikrai vilkų darbas, jis teigė, kad į įvykį vyksta Žemės ūkio skyriaus ir Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai, kurie vietoje, pagal tam tikrus kriterijus, dažniausiai pėdsakus, nustato, jog tai vilkų darbas.
Anykščių miškų urėdijos urėdas Sigitas Kinderis tikino, kad pastaraisiais metais vilkų pastebima vis daugiau. „Anksčiau vilkai gyveno Šimonių girioje bei Dabužių ir Troškūnų miškuose. Dabar vilkai pastebimi bene visuose rajono medžioklės plotuose. Tad peršasi išvada, kad jų daugėja. Ženkliai mažėja bebrų. Lankydami bebravietes stebėjome, kad jose pabuvojo vilkai. Tai patvirtino pėdsakai, bebrų kailių liekanos ir žvėries ekskrementai“, – tikino urėdas.
Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos ir miškų departamento Miškininkystės skyriaus vyriausioji specialistė Jolanta Urbelionytė patikino, kad Aplinkos ministerija, siekdama užtikrinti palankią vilko rūšies apsaugos būklę ir atsižvelgdama į apskaitos duomenis, mokslinius tyrimus ir mokslininkų pateiktas rekomendacijas, einamajam medžioklės sezonui patvirtina vilkų sumedžiojimo limitą. „Kadangi šiemet vilkų apskaita laikoma neįvykusia – nustatytas tas pats vilkų medžiojimo limitas kaip ir pernai. Vis dėlto, nustatant limitus atsižvelgta į padarytos žalos dydį tam tikroje teritorijoje. Bus sudaryta darbo grupė, kuri pasiūlys vilkų apskaitos plano pirmame priede, kaip nustatyti vilkų populiacijos apskaitos metodiką. Bus paskaičiuotas šių žvėrių populiacijos dydis šalyje, pagal kurį būtų galima nustatyti kuo tikslesnį sumedžiojamų vilkų limitą. Juo bus siekiama sumažinti žvėrių daromą žalą, nepakenkiant vilkų populiacijai. Tad iki šių metų pabaigos bus parengta nauja vilkų skaičiavimo metodika. Kitų metų pradžioje įvyks apskaita ir pagal gautus naujus duomenis bus nustatomas naujas limitas.“