Batumyje – folkloro ir sakralinės muzikos konferencija – festivalis
Telšiškiai džiaugiasi, kad profesoriaus Vido Kavaliausko dėka užsimezgė graži Lietuvos ir Gruzijos draugystė, kurių epicentre Žemaitijos sostinė. Telšiai tampa aktyviu dviejų šalių kultūrinio bendradarbiavimo dalyviu.
Praėjusią vasarą Telšių kultūros centro folkloro ansamblis „Spigėns“ sėkmingai atstovavo Lietuvai ir Žemaitijos regionui Gruzijoje, Martvilyje vykusiame tarptautiniame folkloro festivalyje. Labai smagu, kad draugystė tęsiasi. Lietuvos edukologijos universiteto ir Gruzijos technikos universiteto lietuvių kalbos ir kultūros centro profesoriaus V. Kavaliausko rekomendacijų telšiškiai Diana Bomblauskienė, Ernesta Dargužienė, Rimantas Būta, Kristina Būtienė ir Arvydas Bomblauskas pakviesti į Tarptautinį folkloro ir sakralinės muzikos festivalį – konferenciją Batumyje.
„Lapkričio pradžioje, puikiame Gruzijos kurorte, turėjome garbės pristatyti žemaičių folklorą ir sakralinio giedojimo tradiciją – Žemaičių Kalnus“, – pasakojo D. Bomblauskienė ir pridūrė, kad šermeniniai Žemaičių Kalvarijos Kalnai – tai Žemaičių Kalvarijos šventovėje ir Žemaitijoje per šermenis atliekamos savitos maldos bei giesmės, pritariant įvairiais pučiamaisiais ir liaudies instrumentais. Jų neišgirsi kitose pasaulio šalyse ir kituose Lietuvos etnografiniuose regionuose – tik žemaitiško kilimo šeimose ir bendrijose. Žemaičių Kalnų giedojimas, nuo pat jų sukūrimo iki dabar yra pagrindinė liaudies pamaldumo praktika per šermenis Žemaitijoje.
„Nuoširdžiai dėkojame kanauninkui Andriejui Sabaliauskui už pagalbą ruošiant pranešimą konferencijai apie unikalią, jau beveik 380 metų siekiančią, Žemaičių Kalnų giedojimo tradiciją. Dėkingi esame festivalio organizatorei profesorei Khatunai Managadze už galimybę festivalio metu pažinti Gruzijos, Ukrainos, Lenkijos folklorą, tradicijas, sakralines giesmes. Ačiū Telšių rajono savivaldybei, rajono merui Petrui Kuizinui už tradicijų puoselėjimo ir sklaidos poreikio supratimą, valstybių ir miestų bendradarbiavimo idėjos palaikymą, kolektyvo delegavimą į Batumį. Dėkojame delegacijos vadovei, Telšių rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vedėjai Eglei Macienei. Ypatingai malonu akcentuoti, kad festivalio metu mes įgyvendinome kol kas neturintį analogų, tarptautinį projektą. Kartu su mumis, žemaičių folklorą, Kalnų giedojimo tradiciją, kitas sakralines giesmes, pristatė du Gruzijos Technikos universiteto, lietuvių kalbos ir kultūros centro studentai, brolis ir sesuo Irakli Chkhvimiani ir Mariam Chkhvimiani“, – prisiminimais dalijosi ir padėkos žodžių negailėjo kelionės dalyvė D. Bomblauskienė.
Lietuvoje studijuojantys jaunuoliai yra kilę iš Gruzijos, Svanetijos regiono, Mestijos miesto. Būtent su šituo miestu, artimiausiu metu, Telšiai planuoja pasirašyti bendradarbiavimo sutartį. Irakli su Mariam ne tik gerai kalba lietuviškai, bet ir puikiai dainuoja, gieda. Šiuo metu Mariam studijuoja Lietuvoje. Ji yra Vilniaus Gedimino technikos universiteto magistrantė. Ji daug pagelbėjo lietuvių delegacijai išversdama konferencijos pranešimą į gruzinų kalbą apie Žemaičių Kalnus. Mariam dėka telšiškiai išmoko giesmę gruzinų kalba, kuri Batumio festivalyje sutikta gausiais aplodismentais. „Manau, kad mes puikiai atstovavome savo kraštui, pristatėme tradicijas. Sulaukėme ir Gruzijos televizijos dėmesio – filmavomės laidoje apie festivalį – konferenciją Batumyje. Labai gera prisiminti kartu prasmingai ir smagiai praleistą laiką, gruziniškai ir lietuviškai giedotas giesmes, kartu dainuotą žemaičių folklorą“, – šypsojosi Diana ir ypatingai dėkojo savo kolegoms už profesionaliai įvykdytą tarptautinį projektą, atsakingumą, labai malonų bendravimą. Delegacija geriausiais atsiliepimais dalijasi apie puikų profesoriaus Vido Kavaliausko ir Nino Chargeishvili viešnagės Gruzijoje organizavimą, telšiškiams skirtą laiką ir dėmesį.