AIDS protmūšis Alytaus pataisos namuose
Pažymint Pasaulinę AIDS dieną Alytaus pataisos namuose vyko AIDS protmūšis. Klausimų – atsakymų forma nuteistieji gilino žinias apie ŽIV perdavimo veiksnius ir rizikas.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per pastaruosius dvejus metus (2016-2017) daugėjo naujų ŽIV infekcijos atvejų, kurie nustatyti Kalėjimo departamento prie LR teisingumo ministerijos pavaldžiose įstaigose. Pernai iš viso Kalėjimų departamentui (KD) pavaldžiose įstaigose buvo nustatyta 70 naujų ŽIV infekcijos atvejų, o per š.m. 10 mėnesių – 83. Daugiausiai šiemet naujų ŽIV atvejų nustatyta Alytaus pataisos namuose – 50, iš kurių 7 asmenims išaiškintas ŽIV antigenas, kas nurodo, kad nuteistasis galėjo užsikrėsti mėnesio laikotarpyje, t.y. įkalinimo įstaigose. Galimas užsikrėtimo ŽIV būdas – narkotikų vartojimas.
Atsižvelgiant į nepalankią situaciją, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai, LR sveikatos apsaugos ministerijos specialistės bei Kalėjimų departamento medikai dalyvavo susitikime su Alytaus pataisos namų personalu ir nuteistaisiais, kur atsakė į nuteistuosius dominančius klausimus, susijusius su ŽIV infekcijos profilaktika ir ŽIV ligos gydymo perspektyvomis. Buvo atkreiptas bausmę atliekančių vyrų, ypač užsikrėtusiųjų ŽIV, dėmesys, kad pasimatymų metu rekomenduojama naudotis apsaugos priemonėmis ir taip mažinti ŽIV perdavimo riziką savo partnerėms, kurios gali ir nežinoti, kad pasimatymas vyksta su ŽIV užsikrėtusiu žmogumi.
Taip pat vizito metu Alytaus pataisos namų administracija pateikė informaciją apie nuteistųjų sveikatos priežiūros ypatumus, problemas bei pasiektą pažangą įdiegus nuteistųjų registracijos pas medikus elektroninę sistemą, kas leido sureguliuoti nuteistųjų eiles pas medikus bei racionaliau planuoti darbą, įskaitant ir ŽIV infekcijos stebėseną.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, iš viso iki lapkričio 1 d. Lietuvoje užregistruoti 2959 ŽIV užsikrėtę asmenys, iš kurių dauguma (2356 atvejai) – vyrai, 603 moterys. Vyrų beveik keturis kartus daugiau nei moterų.
Alytaus pataisos namuose laisvės atėmimo bausmę atlieka 1015 asmenų, tarp kurių virš 200 yra ŽIV užsikrėtusieji.
ŽIV prevencijos metodinės rekomendacijos tarp švirkščiamųjų narkotikų vartotojų