Plungėje VIPA atstovas pristatė keletą finansinės inžinerijos mechanizmų
Gruodžio 13 dieną Plungėje su meru Audriumi Klišoniu, vicemeru Mindaugu Jurčiumi, Savivaldybės administracijos skyrių vedėjais ir specialistais susitiko Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) atstovas viešiesiems ryšiams Žilvinas Kačiuška. Jo vizito tikslas – pristatyti VIPA kuruojamus fondus: Savivaldybės pastatų, Kultūros paveldo, Energijos efektyvumo, Daugiabučių namų modernizavimo bei Savivaldybių dotacijų.
Noras susitikti ir pasiaiškinti apie galimybes pasinaudoti įvairiais fondais buvo abipusis: VIPA atstovas pristatė kuruojamus fondus, Plungės savivaldybės atstovai aiškinosi, kaip veikia VIPA administruojami konkretūs finansinės inžinerijos mechanizmai – paskolos ir garantijos. Kalbėta ir apie tai, kaip Savivaldybės gali pasiruošti ateinančiam finansavimo periodui, kad galėtų pasinaudoti VIPA, valdomos Finansų ministerijos, paslaugomis.
„Važinėdamas po Savivaldybes dažnai girdžiu klausimą, ar jos niekur nepavėlavo, kam ruoštis ir kokias paraiškas pagal kokias metodikas teikti dar šiais ar ateinančiais metais. Manau, kad Savivaldybėms labiausiai aktualūs penki fondai: Savivaldybės pastatų, Daugiabučių namų modernizavimo, Kultūros paveldo, Energijos efektyvumo bei Savivaldybių dotacijų“, – pažymėjo Ž. Kačiuška ir apibūdino kiekvieną iš jų.
Pasinaudoti Savivaldybių pastatų fondu bus galima norint modernizuoti viešuosius pastatus, jei pastatas 51 proc. nuosavybės teise priklauso savivaldybei. Paskolą, kuri bus panaudota statiniui modernizuoti, galima imti dvidešimčiai metų, gavus palankią audito išvadą. Panašus modelis jau veikia Lenkijoje ir Latvijoje, Lietuvoje apie fondo paramą bus paskelbta kovo mėnesį.
Toks pat finansavimo mechanizmas bus taikomas ir Savivaldybių apšvietimo sistemoms modernizuoti, tačiau skolintis tuo atveju galės energijos taupymu suinteresuotos kompanijos.
Nuo kovo funkcionuoti pradės ir Kultūros paveldo fondas. Į paramą galės pretenduoti objektai, įtraukti į Kultūros vertybių registrą, naudos gavėjais galės būti viešieji ir privatūs juridiniai asmenys. Tačiau paramos galima tikėtis tik tuo atveju, jei pareiškėjas užtikrins objekto prieinamumą visuomenei ir mažiausiai penketą metų sudarys sąlygas lankytis sutvarkytame kultūros paveldo objekte. Pranešėjas pastebėjo, jog fondo parama, ko gero, nebus galima pasinaudoti religinės paskirties objektams atnaujinti.
Atskirai kalbėta ir apie Daugiabučių namų modernizavimo fondą bei Kvartalų energetinio efektyvumo didinimo projektų įgyvendinimo schemą. Pranešėjas pastebėjo, kad tų savivaldybių, kurios ryšis daugiabučius renovuoti ištisais kvartalais, projektai bus reitinguojami aukščiau. Čia, pretenduodama į geresnį finansavimą, gudriai suveikė Birštono savivaldybė, kvartalu patvirtinusi visą Birštono miestą! Ž. Kačiuška informavo, kad modernizuoti siūlomų kvartalų ribas turi patvirtinti kiekviena į paramą pretenduojanti savivaldybė, tai jau padarė Kaunas ir Anykščiai, ruošiasi ir kiti miestai.
VIPA teikiama Savivaldybių dotacija Plungės rajono savivaldybė kol kas nesinaudoja. Meras A. Klišonis pastebėjo, kad nuo kitų metų Savivaldybė galės skolintis tiek, kiek reikia paskoloms gražinti.
„Arba užstatysime rekonstruotus Oginskio rūmus ir štai tada galėsime pretenduoti į dideles lėšas kitiems kultūros paveldo objektams atnaujinti“, – pajuokavo meras A. Klišonis.