Patvirtinta regioninės politikos „Baltoji knyga“
Gruodžio 15 d. Nacionalinėje regioninės plėtros taryboje pristatyta ir patvirtinta Lietuvos regioninės politikos „Baltoji knyga tvariai plėtrai“. Pagal šį dokumentą Vyriausybė iki vasario pabaigos planuoja parengti regioninės politikos prioritetus ir veiksmų planą.
„Baltąją knygą“ kūrė Vidaus reikalų ministro sudaryta komisija, kurioje dirbo ministerijų delegatai, merai, verslo ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.
Įvardyti svarbiausi valstybės iššūkiai – geografiškai subalansuotas, darnus ir tvarus augimas bei kokybiškų gyvenimo sąlygų sudarymas visoje Lietuvoje. Išskirti keturi regioninės politikos uždaviniai: sukurti veiksmingos regioninės politikos sistemą, užtikrinti, kad ekonomikos augimas būtų geografiškai subalansuotas, sudaryti kokybiško gyvenimo sąlygas visoje Lietuvoje bei pagerinti regionų įvaizdį.
„Pasiekėme platų susitarimą dėl to, kokia turi būti Lietuvos regioninė politika. Svarbiausiu siekiu lieka noras, jog žmonėms būtų patogu, patrauklu ir gera gyventi visoje Lietuvoje. XXI amžiuje savivaldybių ar apskričių ribos negali stabdyti ekonominės pažangos ar kokybiškų paslaugų teikimo, todėl imamės naujoviškų, geriausia tarptautine praktika paremtų regionų plėtros įrankių“, – teigia vidaus reikalų viceministras Giedrius Surplys.
Įgyvendinant „Baltojoje knygoje“ numatytus uždavinius, bus siekiama į savivaldai ir regionams svarbių klausimų sprendimą įtraukti gyventojus ir ekonominius bei socialinius partnerius. Vietos savivaldai bus priskirta ekonominės aplinkos gerinimo funkcija ir užtikrintos šiai funkcijai vykdyti reikalingos priemonės. Be to, numatyta finansiškai motyvuoti savivaldybes už atsirandančias darbo vietas ir augantį gyventojų skaičių. Jau nuo 2018 metų joms nebus mažinama bendroji biudžeto dotacija surinkus viršplaninių pajamų iš gyventojų pajamų mokesčio.
„Stiprinsime regionus. Bendradarbiaujant savivaldybėms ir ekonominiams bei socialiniams partneriams, jie turi tapti patraukliomis gyventi ir investuoti zonomis. Tam sutelksime finansines, ekonomines, švietimo ir kultūros priemones. Verslas ir socialiniai partneriai sudarys trečdalį regionų plėtros tarybų narių. Prognozuojame, kad per artimiausius keletą metų bent dešimtadalyje savivaldybių įsikurs stambūs investuotojai“, – pasakoja G. Surplys.
Bus siekiama, kad gyventi ne didmiesčiuose taptų madinga. Šiuo tikslu Lietuvoje ir užsienyje bus skleidžiamos gerosios žinios apie galimybes mokytis, dirbti ir auginti vaikus. Valstybės institucijos skatins palaikyti glaudžius ryšius su užsienyje gyvenančiais Lietuvos piliečiais ne tik valstybės, bet ir savivaldybių ar regionų lygiu.
Nuo šiandien „Baltoji knyga“ viešai prieinama visiems Lietuvos gyventojams: Lietuvos regioninės politikos „Baltoji knyga tvariai plėtrai“.