Klausos negalią turintiems šalies žmonėms kuriama pažangi pagalbos iškvietimo sistema
Gruodžio 14 d. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ir Bendrojo pagalbos centro vadovybė susitiko su Lietuvos kurčiųjų draugijos prezidentu Vytautu Pivoru, šios draugijos viceprezidentu Kęstučiu Vaišnoru ir Neįgaliųjų reikalų departamento vyriausiąja specialiste Rasa Grigaliūniene. Šį susitikimą inicijavo departamentas, siekdamas, kad klausos ar kalbos negalią turintys šalies gyventojai galėtų kuo operatyviau susisiekti su Bendruoju pagalbos centru nelaimės atveju.
Susitikime, kuriame dalyvavo departamento direktorius Kęstutis Lukošius, departamento direktoriaus pavaduotojai Mindaugas Kanapickas ir Giedrius Sakalinskas, Bendrojo pagalbos centro viršininkas Audrius Čiuplys ir šio centro viršininko pavaduotojas Tadas Maroščikas, buvo aptartas asmenų su klausos ar kalbos negalia pagalbos kreipimasis į Bendrąjį pagalbos centrą dėl pagalbos kreipimosi prašymo sistemos, jos teikimo galimybių ir tobulinimo klausimų. Kalbėta apie dabartinę situaciją, bendradarbiavimo galimybes, naujai planuojamą sukurti 112 programėlę, kuri turintiems klausos negalią žmonėms suteiks galimybę išsikviesti pagalbą vaizdo skambučiu. Ją numatoma sukurti iki 2018 metų pabaigos.
Direktorius K. Lukošius pažymėjo, kad departamentas deda visas pastangas, kad negalią turintys žmonės kuo paprasčiau, tiksliau ir greičiau susisiektų su Bendruoju pagalbos centru, įvykus nelaimei, o specialiosios tarnybos kuo operatyviau užtikrintų pagalbos suteikimą. Be to, jis atkreipė dėmesį, kad būtina ne tik užtikrinti pilnavertį pagalbos iškvietimą, bet ir perspėti kurčiuosius apie gresiantį pavojų. „Tikimės sukaupti negalią turinčių žmonių duomenų bazę, kuri leistų pasirūpinti jais ekstremaliosios situacijos metu“,– teigė jis.
Lietuvos kurčiųjų draugijos atstovai apgailestavo, kad baigėsi bandomasis GPIS 112 projektas, tačiau buvo sutarta, kad jie pateiks savo pagrindinius poreikius departamentui. Direktorius patikino, kad bus atsižvelgta į Lietuvos kurčiųjų draugijos poreikius ir lūkesčius.
Siekdamas palengvinti Lietuvos kurčiųjų draugijos narių pagalbos kreipimosi prašymą į BPC, kol bus įdiegta naujoji programa, departamentas informuoja, kad reikalingą pagalbą galima išsikviesti trumpaisiais SMS pranešimais skubios pagalbos numeriu 112. Jei esate savo kontaktinius duomenis užregistravę BPC duomenų bazėje, prašome rinkti 112 numerį ir nenutraukti skambučio kelias minutes ir tik po to padėti telefono ragelį. BPC operatorius, atsiliepęs į jūsų skambutį, duomenų bazėje matys jūsų nurodytą adresą ir pagalba nedelsiant bus išsiųsta iš anksto nurodytu adresu.
Pagalbos kreipimosi sistema, skirta asmenims su kalbos ir klausos negalia, buvo įdiegta nuo 2014 metų bandomojo projekto dalyje. Šio projekto metu buvo sukurtos taikomosios programos, užtikrinančios asmenims su kalbos ar klausos negalia tiesioginį susisiekimą su BPC operatoriumi realiuoju laiku. Tačiau atlikus analizę paaiškėjo, kad GPIS 112 programėle gali naudotis tik asmenys turintys išmaniuosius telefonus, kai tuo tarpu SMS paslauga gali naudotis visi asmenys, turintys tiek paprastus telefonus, tiek išmaniuosius telefonus. Be to, išplėtus gyventojų perspėjimo ir informavimo, naudojant viešųjų judriojo ryšio paslaugų teikėjų infrastruktūrą, sistemą į 4G tinklus, ši bandomoji programėlė tapo neaktualia.