Slaugantiems ir prižiūrintiems vaikus „Sodra“ turi naujienų
Didėja minimali motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmoka;
Ilgėja ypač sunkiomis ligomis sergančių vaikų slaugos laikotarpiu;
Nuo 2018 m. anūkus slaugyti ir išmokas gauti galės ir seneliai.
„Visos socialinio draudimo sistemos tikslas – užtikrinti kuo patogesnes ir saugesnes sąlygas šios sistemos dalyviams. Nuo Naujųjų metų nustatomi ilgesni sunkiomis ligomis sergančių vaikų slaugos ir socialinio draudimo išmokų mokėjimo laikotarpiai, išplėstas slaugančiųjų, kuriems būtų mokamos socialinio draudimo išmokos, ratas, įtraukiant į jį ir senelius, turėtų bent šiek tiek palengvinti sudėtingą laikotarpį išgyvenančių šeimų situaciją“, – sako „Sodros“ direktorius Mindaugas Sinkevičius.
Kaip keisis minimalios motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos
Nuo 2018 m. minimali motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmoka negalės būti mažesnė nei 6 bazinės socialinės išmokos. Bazinę socialinę išmoką tvirtina Vyriausybė ir jos dydis šiuo metu – 38 eurai. Vadinasi, minimali mėnesinė motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmoka negalės būti mažesnė nei 228 eurai.
Palyginti, šių metų gruodį minimali motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmoka buvo 166 eurai.
Daugiau galimybių slaugyti sunkiomis ligomis sergančius vaikus
Slaugyti susirgusius anūkus ir už tai gauti atitinkamą ligos išmoką nuo kitų metų galės ir teisę į šią išmoką turintys seneliai. Kad gautų išmoką, jie turi mokėti ligos socialinio draudimo įmokas, trumpiau tariant – būti dirbantys ir draudžiami ligos socialiniu draudimu bei turėti reikalingą ligos draudimo stažą.
Vienu metu išmoką sergančio vaiko slaugai galės gauti vienas iš jį slaugančių ir teisę į išmoką turinčių šeimos narių.
Ypač sunkių ligų atveju išmoka už vaiko iki 18 metų slaugą jį slaugančiam tėčiui, mamai, seneliui, senelei, globėjui ar rūpintojui galės būti mokama iki 364 kalendorinių dienų, skaičiuojant nuo pirmosios slaugymo dienos, o už sunkiomis ligomis sergančio vaiko iki 18 metų slaugą – iki 180 kalendorinių dienų.
Šis laikotarpis nesiejamas su kalendoriniais metais. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, ypač sunkia liga sergantį vaiką slaugantys šeimos nariai nustatytas 364 kalendorines dienas gali išnaudoti per kelerius metus.
Pasibaigus nurodytiems ligos išmokos mokėjimo terminams (364 ar 180 kalendorinių dienų), toliau išmoka už to paties vaiko slaugymą gali būti mokama ne daugiau kaip 120 dienų per kalendorinius metus.
Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, jei 180 kalendorinių dienų pasibaigtų 2018 m. liepą, šeimos nariai galėtų gauti išmoką už 120 kalendorinių dienų iki 2018 m. gruodžio 31 d., o nuo 2019 m. sausio 1 dienos – dar 120 kalendorinių dienų iki 2019 m. pabaigos.
Ypač sunkių ir sunkių ligų sąrašus tvirtina sveikatos apsaugos ministras ir socialinės apsaugos ir darbo ministras. Vaikus slaugyti ir atitinkamą išmoką pakaitomis gali gauti skirtingi teisę gauti šią išmoką turintys tėvai, seneliai, globėjai ar rūpintojai.