Vaiko priežiūros atostogų galės eiti ir seneliai
Sausio 12 d. Seimas skubos tvarka priėmė Socialinių reikalų ir darbo komiteto parengtas Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisas.
„Priimti pataisas, praplečiančias vaikus auginančių šeimų pasirinkimo galimybes, paskatino šalyje auganti demografijos problema, visuomenės senėjimas ir neaugantis gimstamumas. Demografijos problemą didina ir augantys darbo rinkos reikalavimai. Ilgesnį laiką iš darbo rinkos pasitraukę žmonės praranda kvalifikaciją, jiems tampa sunkiau vėliau įsidarbinti, siekti karjeros“, – priežastis, paskatinusias priimti minėto įstatymo pataisas vardija Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė.
Politikė pabrėžia, kad įsigaliojus įstatymui, teisę gauti vaiko priežiūros išmoką turės ne tik vienas iš tėvų (įtėvių) ar globėjas, bet ir vienas iš dirbančių vaiko senelių.
Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas numato, kad vaiko priežiūros išmokos dydis iki vaikui sueis vieni metai yra 100 procentų išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio, jeigu apdraustasis pasirenka gauti šią išmoką, kol vaikui sueis vieni metai. Jeigu apdraustasis pasirenka gauti vaiko priežiūros išmoką, kol vaikui sueis 2 metai, šios išmokos dydis iki vaikui sueis vieni metai yra 70 procentų, o iki vaikui sueis 2 metai – 40 procentų išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio. Vaiko priežiūros išmokos dydis vaiko priežiūros atostogų, suteiktų pagal Darbo kodekso 134 straipsnio 2 dalį, laikotarpiu yra 70 procentų išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.
Vaiko priežiūros išmoka per mėnesį negali būti mažesnė negu 20 procentų šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio, galiojusio už praeitą ketvirtį iki teisės gauti vaiko priežiūros išmoką atsiradimo dienos.
Politikė pažymi, kad įgyvendinant Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisas nereikės skirti papildomų lėšų iš Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto.
Įstatymo pakeitimai įsigalios nuo šių metų balandžio 1 dienos.