Tuberkuliozės atvejis Jurbarko gimnazijoje
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Tauragės departamento Jurbarko skyrius (Jurbarko skyrius) 2018 m. sausio 18 d. iš VšĮ Kauno klinikinės ligoninės gavo pranešimą apie išaiškintą atviros plaučių tuberkuliozės atvejį Jurbarko gimnazistei. Mergaitė blogai pasijuto praėjusių metų gruodžio mėn. pradžioje. Iš pradžių ji buvo gydoma ambulatoriškai nuo plaučių uždegimo, vėliau hospitalizuota VšĮ Kauno klinikinėje ligoninėje, kurioje mergaitei ir buvo diagnozuota plaučių tuberkuliozė.
Jurbarko skyrius gimnazijoje nedelsiant pradėjo židinio tyrimą, kurio metu sudarytas artimą sąlytį su ligone turėjusių asmenų sąrašas (160 asmenų). Visi jie bus nusiųsti pas šeimos gydytojus pasitikrinti sveikatą. Ugdymo įstaigos vadovams ir darbuotojams rekomenduota dažnai vėdinti patalpas, atlikti aplinkos daiktų ir paviršių valymą.
Situacija
Kasmet atvira plaučių tuberkulioze Lietuvoje suserga apie 950 žmonių, Jurbarko rajone per metus registruojama nuo 5 iki 15 susirgimų tuberkulioze. Per pastaruosius 3 metus atvira plaučių tuberkuliozė buvo diagnozuota 27 Jurbarko rajono gyventojams nuo 15 metų iki 70 metų amžiaus. Sirgo ir moksleiviai, ir tarnautojai, ir gydytojai, ir darbininkai, ir niekur nedirbantys, asocialūs asmenys.
Tuberkuliozė – pavojinga liga
Tuberkuliozė – lašeliniu būdu per orą plintanti infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos, kurios patenka į orą, kai sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. Ligos sukėlėjai ore gali išlikti kelias valandas, tad labai lengva užsikrėsti. Užtenka bet kur viešoje vietoje įkvėpti sergančiojo iškosėtų ar iščiaudėtų bakterijų ir asmuo, turintis nusilpusią imuninę sistemą, gali susirgti šia liga.
TB lėtai progresuojanti, bet labai pavojinga liga – per vėlai pradėjus gydymą, ji gali baigtis mirtimi. Dauguma žmonių savo organizme turi tuberkuliozės bakterijų, bet jos nėra aktyvios ir ligos nesukelia, ir tik dalis užsikrėtusiųjų (apie 5–10 proc.) gali susirgti arba suserga. Kol imuninė sistema stipri, TB bakterijos išlieka organizme gyvos, tačiau būna neaktyvios. Toks žmogus dar neserga ir negali užkrėsti kitų
Nusilpus imunitetui, TB bakterijos gali suaktyvėti ir žaibiškai imti daugintis, pažeisti plaučius netgi po daugelio metų. Negydoma TB gali pereiti į lėtinę formą arba sukelti mirtį. Aktyvi TB forma išsivysto maždaug kas dešimtam užsikrėtusiam žmogui. Ši infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų, nes jų imunitetas dar nėra visiškai susiformavęs.
Tuberkuliozės profilaktika
- tinkamas patalpų vėdinimas bei paviršių valymas drėgnu būdu;
- imuninės sistemos stiprinimas: sveika mityba, tinkamas darbo ir poilsio rėžimas, dažniau būti gryname ore, didinti fizinį aktyvumą, vengti žalingų įpročių ir streso;
- profilaktiniai naujagimių skiepijamai nuo TB gimdymo skyriuose 2-3 gyvenimo parą;
- profilaktiniai patikrinimai dėl TB prieš pradedant dirbti ir kasmet dirbant pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarką darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros srityje, vaikų mokymo ir auklėjimo srityje, paslaugų teikimo gyventojams srityse ir kitose veiklos srityse, šiems darbuotojams kasmet turi būti atliekama dviejų krypčių krūtinės ląstos rentgenograma;
- kasmetinis 7 metų amžiaus ir rizikos grupėms priklausančių vaikų (bendraujančių su sergančiais TB šeimoje ar kolektyve, sergančiais lėtinėmis ligomis ir kt.) tikrinimas tuberkulino testais.
Tauragės departamento Jurbarko skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Valiokienė