Piliakalnių iššūkio rezultatai skaičiuojami šimtais
Minėdama Piliakalnių metus (2017 m.) Kauno marių regioninio parko direkcija paskelbė „Piliakalnių iššūkį“ ir ragino aplankyti jų kuo daugiau. Iššūkį įveikti ryžosi ne tik kauniečiai, bet ir gyventojai iš Vilniaus, Klaipėdos, Kybartų ir kitų Lietuvos gyvenviečių. Visi iššūkio pirmūnai drauge užkopė į 897 piliakalnius.
Iššūkis – aplankyti visus Lietuvos piliakalnius! Be abejo, per metus to padaryti neįmanoma, net jei kasdien lankytumėte po 3, norėdami juos visus išvysti užtruktumėte beveik trejus metus. Minėdama piliakalnių metus 2017 metais Kauno marių regioninio parko direkcija paskelbė „Piliakalnių iššūkį“ ir ragino aplankyti jų kuo daugiau. Iššūkiui įveikti buvo skirti vieneri metai. Dabartinėje Lietuvos teritorijoje žinoma virš 900 kalvų, kurias galima vadinti piliakalniais. Kiek per metus jų pavyko įveikti „Piliakalnių iššūkio“ dalyviams?
Norėdami įkvėpti ir motyvuoti keliautojus, į pagalbą buvo pasitelktas Kęstas. Per vieno vasaros mėnesio savaitgalius Kęstas apsilankė Lopaičių etnomitologiniame komplekse, pabuvojo Kuršių krašto pasididžiavimuose – Apuolės ir Imbarės piliakalniuose, įveikė Molavėnų piliakalnių kompleksą ir net pavakarojo Indijos piliakalnyje. Tiesa, Kęstas yra ypatingas keliautojas – tai pietinis purplelis. Tikintis, kad jo pavyzdys užkrės ir įrodys, kad kelionės tikrai suteikia sparnus. „Jei Kęstas gali, gali ir tu!“ – tokiu šūkiu visus metus iššūkio organizatoriai kvietė dalyvauti piliakalnių iššūkyje ir kolekcionuoti savo metų viršūnes, fiksuoti kraštovaizdį, dalintis įspūdžiais ir patirtimi.
Šiandien jau paskelbti tie, kurie įveikė ir Kęstą, ir kryžiuotį. Iššūkio pirmūnais tapo Leonas Litvinavičius (377) bei Dalius Konstantinavičius ir Virginija Krunglevičienė (375), įkopę ir perkopę per 300 piliakalnių. Kuklesniu laimikiu, bet garantavusiu prizinę vietą, pasidalino Kristina Štaupaitė ir Tomas Kukis (76) bei Rimų šeimyna (69) iš Kauno. Dalyvių tarpe buvo ir pavienių keliautojų, ir keliavusių su visa šeima, draugais. Iššūkį įveikti ryžosi ne tik kauniečiai, bet ir gyventojai iš Vilniaus, Klaipėdos, Kybartų ir kitų Lietuvos gyvenviečių.
Piliakalnių tankumas Lietuvoje yra vienas didžiausių pasaulyje. Apie 80 proc. piliakalnių apaugę mišku. Daugelis piliakalnių yra atokiose vietovėse, todėl tiems iššūkio dalyviams, kurie ieškojo ne tik gerai žinomų ir lankymui pritaikytų piliakalnių, iššūkių tikrai netrūko.
„Patiko eiti ieškoti mažiau lankomų ir žinomų piliakalnių. Kada reikia brautis per aukštas žoles, brūzgynus bei šokinėti per upelius. Nustebino, kad nieko nežinojome apie Vilniuje esančius gražius Panerių I ir II bei Gariūnų piliakalnius. Beieškodami išmokom atskirti, kaip atrodo senas užslinkęs gynybinis griovys ar nuslinkęs pylimas“, – įspūdžiais dalinosi Aurimas.
Nors kai kurie dalyviai piliakalnius lankė ištisus metus, visgi – palankiausias sezonas tam buvo vasara arba atostogų metas. „Derlingiausias mėnesis buvo rugpjūtis, per jį aplankiau 94 piliakalnius, daugiausia tolimuosiuose nuo Vilniaus kraštuose – Pagėgiai, Šilutė, Klaipėda, Kretinga, Skuodas, Mažeikiai, Akmenė. Paskyriau tam reikalui beveik visas atostogas. Per vieną dieną daugiausiai piliakalnių pavyko aplankyti 14. Trys aplankyti piliakalniai salose, du pasiekiau ledu, vieną – valtimi. Prie kelių piliakalnių teko bristi per pelkę. Pėsčiomis toliausiai teko eiti 2,5 km į vieną pusę iki piliakalnio, o į vieną piliakalnį netyčia įvažiavau su mašina. Įveikta daug kilometrų mašina ir kojomis, bet viskas atsiperka, kai pamatai ieškomą piliakalnį“, – teigė Leonas Litvinavičius, visus nustebinęs didžiausiu aplankytų piliakalnių skaičiumi. Jo sąskaitoje 377 piliakalniai įveikti vien per 2017 metus, o apskritai – jau arti 600.
375 piliakalnius aplankė Daliaus Konstantinavičiaus ir Virginijos Krunglevičienės duetas, kurie kiekvieną aplankytą piliakalnį fiksavo nuotraukose: „Jei iš pradžių atrodė, kad tai lengva užduotis, tai greit teko įsitikinti, kad anaiptol taip nėra. Tai tikrai iššūkis. Smagus, įtraukiantis, užkrečiantis, bet – iššūkis. Ir labiausiai – laiko atžvilgiu. Keletas savaitgalių pavirto tiesiog piliakalnių medžiokle.“
Dalyvių surinktas piliakalnių nuotraukų kolekcijas pamatyti ir įspūdžius paskaityti galima Facebook grupėje „Piliakalnių iššūkis“, – kvietė iššūkio sumanytoja Kauno marių regioninio parko direkcijos vyr. specialistė Ramunė Mikitiejeva.
Kopkime ant Lietuvos piliakalnių ir žvalgykimės po mūsų nuostabų kraštą!