Geopolitikos diagnostika: Kinija-JAV, nafta, Vokietija
Kinija-JAV
Faktai:
Intensyvėja JAV veiksmai Kinijos-Taivano-Korėjos atžvilgiu. Karo laivas – raketų naikintojas – USS Hopper – patruliuoja Pietų Kinijos jūroje, regione, dėl kurio nesutaria Kinija, Filipinai ir Taivanas. Tai kelia nervingą Kinijos reakciją. Pastaroji taip pat aštriai kritikuoja Vašingtoną už JAV saugumo strategiją, kurioje Kinija įvardinama kaip didžiausia grėsmė Amerikai. Kinija reikalauja, kad JAV, Japonijos ir kitų šalių bendrovės šalintų Taivano, kaip valstybės, ženklus iš savo informacinių leidinių ir tinklapių. Pastarosios šalies saugumo ir žvalgybos tarnybos stiprina ryšius su Japonija ir Pietų Korėja, JAV saugumo ekspertai derasi Kazachstane.
Diagnozė:
JAV griežtai skelbia, kad Pietų Kinijos jūra negali būti Pekino kontroliuojama teritorija, kuriai negalioja laisvo plaukiojimo principas. Tai savotiška pagalba Filipinams, neturintiems galios priešintis Kinijai. JAV, kaip ir anksčiau, gins Taivano teisę nepaklusti Kinijos Liaudies Respublikos administracijai. „America great again“ politika aiškiai mato, kad didžiausia kliūtis JAV būti pirmaujančia valstybe yra Kinijos ambicijos. Kinija gali būti JAV konkurentė, bet neturi teisės nepaisyti Pasaulio Tvarkos ir keisti valstybių sienas bei įtakos sferas. Amerikai reikia ne tik Rusijos, bet ir Kinijos „sulaikymo“ strategijos.
Nafta
Faktai:
Naftos kaina toliau kyla, pasiekdama 70 dolerių už barelį.
Diagnozė:
Kainos kilimas laikomas laikinu ir nepavojingu reiškiniu, susijusiu JAV strateginio rezervo mažinimu, susitarimu tarp Rusijos ir saugo Arabijos dėl gamybos mažinimo. Rusijos pelno tai nedidina (mažėja gamyba), JAV turi galimybę mažinti kainas, didindama rezervą.
Vokietija
Faktai:
Formaliai pradėtos derybos tarp krikščionių demokratų ir socialdemokratų dėl naujos vyriausybės formavimo.
Diagnozė:
Didžiausia Vakarų Europos valstybė krenta į vis gilesnę krizę. Derybos vyksta vangiai lėtai ir senamadiškai – laiką atima ginčai dėl neva programinių nuostatų, dėl visiškų menkniekių – iš „principo“, neturėsiančių didelės įtakos didžiajai politikai bei valstybės raidai. Tai veikiau paieškos to, dėl ko reiktų nesutarti. Pasirodo vis daugiau ženklų apie artėjančius ekonominius sunkumus ir bankų krizę.
Užs. Nr. EV-0028