Studijas baigę užsieniečiai galėtų laikinai likti gyventi Lietuvoje
Vyriausybės posėdyje pritarta Vidaus reikalų ministerijos siūlomoms įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pataisoms. Jomis būtų praplėstos galimybės gauti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje – studijas baigę ar mokslinius tyrimus čia vykdę užsieniečiai šalyje galėtų likti dar 9 mėnesiams.
Įstatymo pakeitimais studijas, mokslinius tyrimus ar eksperimentinės plėtros darbus Lietuvoje baigusiems užsieniečiams pratęstas laikino leidimo gyventi terminas, numatoma, padėtų spręsti aukštos kvalifikacijos darbuotojų trūkumo darbo rinkoje problemą, kadangi tokiu būdu skatinama, kad studentai ir mokslo tyrėjai iš užsienio ieškotųsi darbo arba pradėtų veiklą kaip savarankiškai dirbantys asmenys.
„Įstatymo pakeitimai sudarytų sąlygas mūsų darbo rinkai pasipildyti aukštą kvalifikaciją čia, Lietuvoje, įgijusiais darbuotojais, kurie savo žiniomis ir gebėjimais užpildytų tam tikrų profesijų stygių. Siūlomos pataisos pagerintų užsieniečiams stažuotės galimybes, kas paskatintų ir aktyvesnius žinių ekonomikos mainus“, – teigia vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas.
Taip pat numatoma nustatyti palankesnes sąlygas leidimui nuolat gyventi, kai užsienietis turėjo leidimą laikinai gyventi studijų pagrindu ir Lietuvoje baigė studijas bei įgijo aukštojo mokslo kvalifikaciją. Skaičiuojant užsieniečio pragyventą Lietuvoje laikotarpį, būtų įskaičiuojamas visas studijų pagrindu pragyventas laikotarpis, o ne pusė laiko, kaip yra šiuo metu.
Būtų daugiau galimybių stažuotis Lietuvoje – įstatymo pataisos numato, kad užsieniečiai galės stažuotis ne tik Lietuvos mokslo ir studijų institucijoje, bet ir privačioje įmonėje. Tam reikės sudaryti stažuotės sutartį.
Pataisos parengtos perkeliant Europos Sąjungos direktyvos nuostatas, kuriomis siekiama užtikrinti trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir gyvenimo palankias sąlygas mokslinių tyrimų, studijų, stažavimosi, savanoriškos tarnybos, mokinių mainų programų arba edukacinių projektų tikslais. Vidaus reikalų ministerija siūlo direktyvos nuostatas pradėti taikyti nuo 2018 m. gegužės 23 d.
Įstatymo pakeitimo projektas bus teikiamas svarstyti Seimui.