Universitetai ir kolegijos siūlys aukštesnės kokybės studijų programas
Nuo ateinančių mokslo metų aukštosios mokyklos atsisako kelių šimtų programų, kurios neatitinka naujų kokybės reikalavimų. Pagal kovo 1 d. įsigaliojusias naujas studijų kokybės užtikrinimo nuostatas atitinkamas studijas galės vykdyti tik tos aukštosios mokyklos, kurios tam tikroje studijų kryptyje turi pakankamą mokslo potencialą bei kokybiškas studijų programas.
„Pirmą kartą Studijų kokybės vertinimo centras pradeda vykdyti studijų krypčių akreditavimą, kurio anksčiau mūsų studijų kokybės užtikrinimo sistemoje nebuvo. Buvo vertinamos tik atskiros studijų programos, o ne susijusios jų grupės ir aukštosios mokyklos galimybės vykdyti tam tikros krypties studijas.
Keičiama studijų kokybės užtikrinimo sistema skatina aukštąsias mokyklas išryškinti savo stipriąsias puses ir į jas koncentruotis. Dėl to silpnų studijų programų per keletą metų turėtų nelikti. Naujiems studentams aukštosios mokyklos jau šiemet siūlys tai, ką turi geriausia, – moksliniais ir pedagoginiais pajėgumais grįstas studijas. Prognozuojame, kad studijų programų dubliavimas ir toliau mažės“, – sako švietimo ir mokslo viceministras Giedrius Viliūnas.
Minimalią studijų kokybės kartelę universitetuose peržengia tik tos studijų kryptys, kurių mokslo potencialas pasiekia bent 1,5 balo iš 5. Kolegijos galės vykdyti priėmimą tik tose studijų kryptyse, kuriose bent pusė studijų programų vertinamos kaip akredituotos 6 metams arba nėra dukart tik 3 metams įvertintų studijų programų.
Iš anksčiau registruotų 1549 studijų programų po akreditavimo studijų programų, į kurias bus galima priimti studentus 2018 m., skaičius iš viso mažės beveik trečdaliu – 460 studijų programų.
Pasak G. Viliūno, studijų programų konsolidavimas nereiškia, kad sumažės studentų galimybės įstoti į aukštąsias mokyklas. Studijų vietos bus paskirstytos stipriausioms kryptims, kuriose stojantieji galės rinktis studijas. Kylant kokybei, ketinama didinti ir finansavimą pirmakursių studijoms.
Ateityje studijų krypčių vertinimo kokybės kartelę numatoma kelti dar aukščiau, didinti reikalavimus mokslo produkcijai.