Geopolitikos diagnostika: Jungtinė Karalystė – Rusija, Gruzija, Bosnija ir Hercegovina
Jungtinė Karalystė – Rusija
Faktas:
Bandymas nunuodyti Sergejų Skripalį ir jo dukrą virto nauju diplomatiniu karu – Rusijos diplomatams įsakyta palikti Jungtinę Karalystę, Rusija uždaro britų institucijas savo šalyje.
Diagnozė:
Nepaisant formalių Maskvos išsisukinėjimų, Rusijos cheminio ginklo, pritaikyto tiksliam individualiam nuodijimui bandymas baigėsi nauju kantrybės išbandymu visai euroatlantinei bendrijai. Net ir didžiausi „pragmatikai“ pripažįsta, kad šį kartą peržengtos „raudonosios linijos“, pasitikėjimo kreditas galutinai išsemtas. Prezidento Putino n-toji kadencija pradedama su nauju minuso ženklu, kurio pirmoji pasekmė, vis didesnis supratimas, kad JAV politika nenuolaidžiauti Maskvai yra teisinga. Naujas „šaltasis karas“ – nauja saugumo paradigma?
Gruzija
Faktas:
Gruzijos ministras pirmininkas Georgijus Kvirikašvilis pareiškė, kad šalis yra pasirengusi deryboms su Abchazija ir Pietų Osetija, Abchazijos pareigūnai atsakę esą pasiruošę, jei Gruzijos ketinimai išties rimti.
Diagnozė:
Žvelgiant iš šalies atrodo, kad Tbilisis yra pasiruošęs kompromisui dėl Abchazijos ir Pietų Osetijos statuso ir keičia ligšiolinę politiką nepripažinti jokios „respublikų“ suverenitetų formos. Neoficialiai kalbama, kad tai būsią tik „derybos dėl derybų“, bet Gruzijos valdžia yra spaudžiama vis blogėjančios visuomenės opinijos, kad „valdžia nieko nedaro“. Savo ruožtu Rusijos išlaikomos „respublikos“ tampa vis didesnė našta ir Maskvai, kuri, gal būt, yra pasiruošusi kokiam nors kompromisiniam sprendimui, o tuo pačiu siekia Gruziją labiau nutolinti nuo euroatlantinės integracijos kurso.
Bosnija ir Hercegovina
Faktas:
Bosnijos Serbų Respublikos prezidentas, žurnalisto paklaustas ar šalyje yra (ir ar bus) Rusijos karinės bazės, atsakė neigiamai.
Diagnozė:
Atsakė neigiamai, tačiau vieša paslaptimi tampa šios Bosnijos ir Hercegovinos dalies administracijos suartėjimas su Rusijos verslo grupėmis ir gynybos „ekspertais“. Europos Sąjunga aiškiai artikuliuodama savo interesus, siunčia Vakarų Balkanų regionui viltingus integracijos signalus, tačiau Rusija dar nelaiko šio regiono visiškai prarastu. Vakarų Balkanai tampa kovos dėl įtakos sferų regionu. Didžiausi Rusijos sąjungininkai tradiciškai yra serbai, tad natūralu, jog per Serbiją ir Bosnijos serbiškąją dalį bandoma sukurti Rusijos politikos placdarmą. Reikia nepamiršti, kad islamiškąją dimensiją regione palaiko ir Turkija.
Užs. Nr. EV-39