Nacionalinio konkurso „Lietuvos istorijos žinovas“ finalas LR Seime
2018 metais kovo 10 dieną Lietuvos Respublikos Seime, Kovo 11-osios Akto salėje, vyko Seimo Pirmininko Viktoro Pranckiečio globojamo nacionalinio konkurso „Lietuvos istorijos žinovas“ finalas. Konkursą organizavo Lietuvos istorijos mokytojų asociacija su partneriais: LR Seimo Kanceliarija, LR Švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos užsienio reikalų ministerija, Lietuvos istorijos institutas, Lietuvos Edukologijos Humanitarinio ugdymo fakultetas, Vilniaus Universiteto Istorijos fakultetas, Lietuvos politologų asociacija, naujienų portalas „Delfi.lt”, Nacionalinis muziejus LDK Valdovų rūmai, istorijos mokymosi internete programa „GoHisto”. Konkurso organizatorių tikslas – prasmingai paminėti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą, skatinti kiekvieną Lietuvos pilietį nuolat domėtis Lietuvos istorija, stiprinti tapatumo ir pasididžiavimo jausmą savo valstybe. Taip pat siekiama ugdyti visuomenės bendruomeniškumą, puoselėti savo krašto tradicijų išugdytas dvasines vertybes, skatinti užsienyje gyvenančius lietuvius drauge prasmingai paminėti šią dieną. Svarbiausia konkurso idėja yra ne tiek patikrinti Lietuvos istorijos žinias, kiek praturtinti visuomenę naujais faktais, idėjomis, kurios yra užduoties klausimų formuluotėse bei paskatinti Lietuvos valstybės šventes švęsti kitaip.
Konkursas buvo vykdomas dviem etapais: pirmasis etapas vyko 2018 m. vasario 28 d. vietinių organizacinių komitetų pasirinktose vietose. Ketvirtą kartą rengiamo konkurso pirmąjame etape dalyvavo beveik 500 Lietuvos mokyklų bendruomenių bei 25-ių miestų ir rajonų bendruomenės, lietuviai Jungtinėje Karalystėje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Rusijoje, Vengrijoje, Italijoje, Austrijoje, Baltarusijoje. Antras etapas vyko 2018 m. kovo 10 dieną LR Seime. Geriausiai pasirodę 200 dalyvių savo žinias pasitikrino Seimo rūmuose. Lazdijų kraštui atstovavo penki mokiniai ir jų mokytojai: Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos 4g klasės mokinė Dalia Bakšaitė (mokytoja Nijolė Goberytė), Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 3gc klasės mokinys Matas Budreika (mokytoja Audronė Pileckienė), Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijos 3g klasės mokinė Erika Ulerytė (mokytoja Laima Bielevičienė), Kučiūnų mokyklos 5 klasės mokinys Vakaris Čėsna (mokytoja Kristina Švitrienė) ir Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės mokyklos 10 klasės mokinys Laurynas Lukoševičius (mokytoja Kristina Švitrienė). Džiugu, kad į konkurso finalą vyko jauniausias dalyvis (iš Lazdijų kraštui atstovavusių) – Kučiūnų mokyklos 5 klasės mokinys Vakaris Čėsna. Renginio pradžioje susirinkusius dalyvius pasveikino LR Seimo Valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas Arūnas Gumuliauskas, Nepriklausomybės Akto signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė ir Lietuvos istorijos mokytojų asociacijos pirmininkė Žaneta Vaškevičienė.
Trisdešimt užduočių, kurias savanoriškai rengė žinomi Lietuvos istorikai tyrėjai, patyrę istorijos mokytojai, muziejininkai, buvo pateiktos konkurso dalyviams. Rengėjų grupė siekė, kad klausimai būtų parengti ne tik kokybiškai, bet ir reikalautų atitinkamų žinių. Štai keletas klausimų: „1918 m. sukurta Nepriklausomos Lietuvos savanorių kariuomenė uniformos neturėjo. Kariai buvo apsirengę kas kaip: vieni savanoriai kailiniais,kiti menkais švarkeliais, treti paltais; vieni įsispyrę į klumpes, kiti su batais, treti su vyžomis. Tik vienas ženklas rodė, kad jie priklauso Lietuvos kariuomenei. Koks tai ženklas?(Lietuvos vėliavos spalvos)“, „Gimė ir gyveno Prūsijos karalystėje, buvo mokytojas,aktyviai darbavosi Rytų Prūsijos lietuvių draugijoje. Indų filosofija formavo jo pasaulėžiūrą ir asketišką gyvenimo būdą. 1940 m. buvo pasiūlytas Nobelio premijai. Kas šis asmuo? Vydūnas (Storosta) ir kt.
Nacionaliniame konkurse „Lietuvos istorijos žinovas“ buvo išrinkti penki geriausiai konkurse pasirodę dalyviai, kuriems apdovanojimus įteikė Seimo Pirmininkas V. Pranckietis. Visiems dalyviams buvo įteikti padėkos raštai ir palinkėta saugoti istorinę atmintį ir meilę Lietuvai. Konkurso dalyviai ir jų mokytojai turėjo galimybę pasivaikščioti po LR Seimą ir susipažinti su jo istorija.
Mokiniai ir mokytojai dėkoja Lazdijų rajono savivaldybei už suteiktą galimybę atstovauti Lazdijų kraštą nacionaliniame konkurse „Lietuvos istorijos žinovas“.