Geopolitikos diagnostika: Vengrija, Iranas, Taivanas
Vengrija
Faktas:
Premjero Orbano FIDESZ-KDMP partijų aljansas įtikinančiai laimėjo parlamento rinkimus, užsitikrindama konstitucinę daugumą.
Diagnozė:
Dar kartą paneigtos “politologinės” prognozės apie tai, kad “neeuropietiškas” Orbanas jau seniai nepopuliarus ir jo dauguma laikosi tik ant nebalsuojančių abejingumo. Rinkėjai buvo kaip niekad aktyvūs ir tai tik sustiprino dabartinė Vengrijos valdžią. Tai, kad jau pavadinta neliberali demokratija vis labiau įsitvirtina Europos politikos teatre. Žvelgiant globaliau, rinkėjams vis mažiau reikia ideologinių partijų – liberalų, konservatorių, socialistų… – vis dažniau politikos menedžerių, sugebančių realizuoti trumpalaikius ir ilgalaikius politinius projektus. Todėl politikos rinką užkariauja vadinamos nesisteminės partijos ir nesisteminiai valstybių vadovai, iš tikro tokios ir tokie, kurių sistemos politologai dar nesugeba apibrėžti.
Iranas
Faktas:
Irano bei Rusijos derybininkai “nutekino” žinią, kad maždaug po mėnesio Iranas ruošiasi pasirašyti laisvos prekybos sutartį su Rusijos dominuojama Eurazijos Ekonomine Sąjunga.
Diagnozė:
Iki šiol neaišku, koks bus Irano statusas šioje sutartyje – šalis-narė, strateginė partnerė ar koks kitas. Ne paslaptis kad Iranas turi su Rusija keletą svarbių energetinių projektų (įskaitant branduolinė energiją), sankcijų vis dar slegiamam Iranui sutartis būtų savotiškas langas į pasaulį. Tačiau ar gali ekonominė nauda nusverti ilgalaikius abiejų šalių nesutarimus dėl įtakos Pietų Kaukaze, o svarbiausia – Sirijoje, Irake, taip pat Irano konflikte su Persijos įlankos šalimis. Nauja korta politiniame žaidime ar tiesiog “dūmų uždanga”. Įdomiai atrodo ir Rusijos sąjungininkės Armėnijos vaidmuo šiame susitarime. Iranas šiandien, kaip nekeista, yra bene vienintelis kaimynas su kuriuo Armėnija nekonfliktuoja.
Taivanas
Faktas:
Taivano formalios nepriklausomybės deklaravimo šalininkai paskelbė naują iniciatyvą pakeisti šalies pavadinimą ir tuo de facto paskelbti Taivaną nepriklausoma valstybe.
Diagnozė:
Ar atsiras pasaulyje šalis, vadinama Taivano Kinijos Respublika? Salos pavadinimas yra esminis politinis klausimas. Oficialiai ji dabar vadinasi Kinijos Respublika ir laiko save 1912 metais paskelbtos postmonarchinės Kinijos teisių perėmėja, nors pripažįsta kad negali tomis teisėmis disponuoti. Anuomet – 1912 metais – Kinijos Respublika vadinosi visa kontinentinė Kinija, net su dabartine Mongolija (o pats Taivanas priklausė Japonijai). Šiandieninė kontinentinė Kinijos Liaudies Respublika, valdanti beveik visą buvusią Kiniją, laiko Taivaną savo teritorija, laikinai valdoma separatistinių jėgų. Pastaraisiais dešimtmečiais susiklostė status quo, kurio remiantis Kinijos Liaudies Respublika grasina jėga „atsiimti“ Taivaną, jei tik jis pasiskelbs atskira valstybe. Geopolitinis klausimas – ar JAV, laikanti Taivaną savo sąjungininke, būtų pasiryžusi ginti jį kaip nepriklausomą demokratinę valstybę nuo Kinijos puolimo ar….?
Užs. Nr. EV-44