Kauniečio sukurtas prietaisas padeda naviguoti jachtą
Buriuotojai žino – esminis iššūkis dalyvaujant varžybose yra įvertinti vėjo pokyčius. Vėjas nepučia nuolat ta pačia kryptimi – ji kinta. Prie Kauno mokslo ir technologijų parko inovacijų bendruomenės prisijungusio verslininko Ričardo Novošinsko sukurta išmanioji aplikacija, įdiegta į neblizgų, rašalinį ekraną turinčią planšetę, padeda apskaičiuoti vėjo krypties vidurkį ir parodyti tinkamą metą manevrui atlikti. Tokį prietaisą išbandę buriavimo entuziastai pastebi, kad ji gali pakeisti profesionalią, keliolika tūkstančių eurų kainuojančią jachtose montuojamą įrangą.
Pasiūlė išbaigtą navigacijos įrenginį
„Pats mėgau buriuoti ir pastebėjau, kad turintys pagalbinę navigacinę įrangą yra gerokai pranašesni lyginant net ir su ypač įgudusiais buriuotojais“, – pasakoja „SailRacer“ programos kūrėjas kaunietis Ričardas Novošinskas. Profesionalūs vandens lenktynininkai renkasi savo jachtas patobulinti išmaniosiomis technologijomis: įsidiegia navigacines sistemas, stebi aplinkos pokyčius ir analizuoja daviklių duomenis. Mėgėjai ieško pigesnių alternatyvų arba navigacines sistemas kuria patys. Būtent taip verslininkui gimė išmaniosios aplikacijos „SailRacer“, o vėliau ir specialaus navigacinio / taktinio įrenginio „SailRacer InkDisplay“ idėja.
Nors aplikacija gali veikti ir išmaniajame telefone, neseniai kauniečio sukurtas įrenginys susideda iš dviejų dalių – programinės įrangos ir rašalinio ekrano duomenims atvaizduoti. Minimalistinio dizaino įrenginys atsparus vandeniui ir išimtinai parodo buriuotojui tik pačią būtiniausią informaciją: vėjo greitį, kryptį ir lenktynių distancijoje išdėstytų ženklų koordinates. Bluetooth bei Wi-Fi pagalba duomenis surenkanti iš jachtoje įdiegtų daviklių, „SailRacer“ vadinama programa duomenis atvaizduoja atspindžiams atspariu stiklu dengtame rašaliniame ekrane.
„Vien GPS siunčiamų duomenų nepakanka, kad varžybose sėkmingai pasiektum finišą. Išmanioji aplikacija renka visus jachtos daviklių duomenis, tačiau labiausiai prie buriuotojo sėkmės prisideda apskaičiuodama vėjo krypties vidurkį ir parodydama tinkamą metą manevrui atlikti. Įrangos jungimas per Bluetooth yra veiksmingesnė priemonė, lengviau pritaikoma varžybų metu, kadangi Wi-Fi ryšys ir taip būna apkrautas siunčiant jachtos buvimo duomenis varžybų organizatoriams“, – sako aplikacijos kūrėjas R. Novošinskas.
Išbandė Lietuvos ir užsienio buriuotojai
Šiuo metu „SailRacer“ programėle naudojasi daugiau nei 40 tūkst. vartotojų. Programuotojas tikisi didelio susidomėjo tarptautinėje rinkoje – mėgėjams skirtų sprendimų nėra daug, nors pačius išmaniausius variantus siūlo tokie navigacinių sistemų gigantai kaip „B&G“. Lietuvių sprendimas gerokai pigesnis – profesionalams skirta įranga gali atsieiti apie 10-20 tūkst. eurų, o lietuvių programėlė ir ekranas nesiekia nė 300 eurų.
„Iš išorės įrenginys primena įprastą navigacijos aparatą, tačiau esminis privalumas – vandeniui atsparus korpusas ir ekranas, neleidžiantis akims pervargti, apsaugantis nuo saulės spindulių sukuriamų atspindžių. Vadinasi, visuomet matysite duomenis ir galėsite reaguoti į aplinkos pokyčius“, – pastebi R. Novošinskas.
Dabartinio buriuotojams siūlomo sprendimo pirmtakas – to paties autoriaus prieš 8 metus kurta mobilioji aplikacija, gebėjusi apdoroti tik GPS duomenis. Vėliau aplikacija išaugo iki išbaigtos taktinės įrangos. Kaunietis bandė aplikaciją pritaikyti išmaniajame laikrodyje ar net akiniuose, tačiau patogiausias sprendimas pasirodė esanti rašalinė A5 formato dydžio planšetė.