„Pažinkime kaimynus Žiemgaloje“ – tavo vasaros maršrutas Lietuvos – Latvijos pasienyje
Biržų, Pasvalio, Pakruojo ir Joniškio rajonų savivaldybės Lietuvoje bei Bauskės, Iecavos, Rundalės, Vecumniekų savivaldybės Latvijoje kartu paruošė bendrą turistinį maršrutą, kurio tikslas yra lietuvius ir latvius supažindinti su Žiemgalos teritorijoje esančių savivaldybių turizmo objektais ir šventėmis. Informacija apie 40 lankytinų vietų ir 8 renginius sudėta į vieną lankstinuką-žemėlapį, kurį galima pasiimti Biržų, Pakruojo, Pasvalio, Joniškio ir Bauskės turizmo informacijos centruose.
Gegužės 1 d. įvyko oficialus turizmo projekto atidarymas Pakruojyje. Atidaryme dalyvavo Biržų rajono savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas, Biržų rajono savivaldybės administracijos švietimo, sporto ir kultūros skyriaus vyr. specialistė Lina Vireliūnienė, Biržų turizmo informacijos centro kolektyvas.
Ką pamatyti ir ką veikti Žiemgaloje?
Keliaujant iš Vilniaus ar Kauno savo kelionę, dviejų – trijų dienų išvyką Žiemgaloje, patariame pradėti Pasvalyje. Vasarą galite planuoti kelias ar vienos dienos išvykas. Derinkite jas su Žiemgalos regione vyksiančiomis šventėmis taip aplankysite ir šiame krašte esančius turistinius objektus.
Pradėję kelione Pasvalyje jūs galite aplankyti Smegduobių parką, kuriame pamatysite skirtingo dydžio ir amžiaus smegduobes, Girnų muziejų bei Pasvalio krašto muziejuje rasite modernią istorijos, etnografijos, archeologijos ekspoziciją bei Atkurtos Lietuvos 100-čiui skirtą parodą. Pasvalio karšte keliaujančioms šeimoms patiks Raubonių zoologijos parke.
Nuo Pasvalio kelias veda į Biržus. Biržai garsūs ne tik pilimi, Kirkilų apžvalgos bokštu ir Sodeliškių dvaro sodyba bet ir kitais turistiniais objektais. Praeitais metais duris Biržuose atvėrė arbatinukų galerija, kurioje jūs galite pamatyti didžiulę 400 eksponatų kolekciją, kuri nuolat pildoma. Eko basų kojų parke patiks tiems, kurie norėtų basomis pasivaikščioti akmenukais, kankorėžiais, smėliu dengtu taku.
Lietuvos pasienyje Germaniškyje, kirtę valstybės sieną atsidursite Latvijoje – Skaistkalnėje. Čia būtina aplankyti Skaistkalnės katalikų bažnyčią. Ši bažnyčia yra antra iš populiariausių bažnyčių, pasirenkamų piligriminėse kelionėse. Bažnyčioje pamatysite altoriaus paveikslą – ,,Marijos paskelbimas“, čia reguliariai vyksta pamaldos, o rugpjūčio pirmąjį savaitgalį – Kanapinės šventė. Netoli nuo Skaistkalnės centro – ūkio ,,Mačeni“ muziejus ,,Sendienas“, galite apžiūrėti įdomią, privačią senųjų darbų ir buities įrankių, ūkio padargų, technikos, spaudos kolekciją. Rekomenduojame pasisvečiuoti Barbelėje esančiame ,,Auseklių malūne“ bei Vecumniekų amatininko namuose ,,Jūras“.
Iš Vecumniekų keliaudami link Dzimtmisos, atsidursite miniatiūriniame zoologijos sode ,,Dobuli“, čia labai patiks vaikams, nes galima susipažinti su gyvūnų, naminių gyvūnų ir paukščių kolekcija. Smalsiausiems būtina kartu su gidu pažinti Iecavą ir Iecavos katalikų bažnyčią. Ši bažnyčia yra vena iš naujausių ir moderniausių kaimynystėje. Aktyviausiems siūlome atrakcijų parką ,,Labirintai“.
Iš Iecavos greitkeliu Via Baltic atvyksite į Bauskę. Čia būtinai apžiūrėkite pilį, technikos muziejų ir senamiestį bei užsukite į Bauskės Šv. Dvasios liuteronų bažnyčią, kurioje iš vieno ant suolų matomas senasis miesto herbo atvaizdas. Senamiestyje įsikūręs ir Bauskės muziejus, kuriame sužinosite ne tik miesto istoriją, bet galėsite apžiūrėti įvairias meno ir istorijos parodas, bei T. Čiudnovskio lėlių ir papuošalų kolekciją.
Maršrutas tęsiasi Rundalėje, čia aplankykite Mežotnės piliakalnį ir aišku Rundalės pilies parką – labiausiai lankomą barokinį sodą su ornamentiniu parteriu Baltijos regione, Žaliąjį teatrą ir rožių sodą (apie 2400 rožių rūšių). Netoli nuo pilies – puikus turistinis objektas senosios technikos gerbėjams – privati retro automobilių kolekcija ,,Mežmali“, čia eksponuojami 1939 m., automobiliai ir motociklai. Tęsiant kelionę Elėjos kryptimi, būtina aplankyti Svitenės dvarą.
Toliau kelias veda atgal į Lietuvą, pervažiavę Latvijos sieną Meitenėje, atvyksite į Joniškio rajoną. Aplankykite Žagarės dvarą, čia įrengtas modernus lankytojų centras. Pasivaikščiokite didingais dvaro koridoriais – pasijusite tikrais ponais, poniomis. Joniškio mieste būtina aplankyti vienintelį Lietuvoje Krepšinio muziejų ir Sinagogų kompleksą, susipažinti su žydų istorija. Jeigu norite dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, jums reikia užsukti į Gasčiūnų tradicinių amatų centrą.
Maršrutą baigiame Pakruojyje, čia aplankykite seniausią Lietuvoje medinę sinagogą ir didžiausią dvarą – Pakruojo dvarą. Savaitgaliais dvare vyksta daugybė užsiėmimų bei koncertų. Apsilankyti verta ir Akmenėlių dvare, kur susipažinsite su dvaro istorija, apžiūrėsite meno galeriją, dalyvausite įvairiose atrakcijose. Bet daugiausiai apie Pakruojo istoriją sužinosite muziejuje „Žiemgala“.
Rekomenduojame į savo maršrutą įtraukti ir 8 didžiausius miestų renginius, juos aplankydami susipažinsite su kiekvieno rajono kultūriniais ypatumais ir tradicijomis.
Birželio 2 d. – Iecavos mažoji dainų ir šokių šventė
Birželio 2 d. – Rundalės miesto šventė
Liepos 12-14 d. – Lelijų šventė Vecumniekuose
Liepos 13 – 14 d.- Žagarės Vyšnių festivalis
Rugpjūčio 3 – 5 d. – Biržų miesto šventė
Rugpjūčio 24 – 25 d. – Pakruojo šventė
Rugsėjo 8 d. – Bauskės senamiesčio kiemų šventė, košės ragavimas bei didysis Žiemgalių turgus
Rugsėjo 14 – 16 d. – Pasvalio miesto šventė
Detalesnė informacija apie maršruto objektų adresus, kontaktus skelbiama projekto internetinėje svetainėje bei suteikiama turizmo informacijos centruose. Užsukite skrajutės į Biržų TIC (J.Janonio g. 2, Biržai, LT – 41148, Lietuva, T.: +370 68673742), keliaukite ir laimėkite.
Biržų rajono savivaldybės informacija