Geopolitikos diagnostika: JAV – Šiaurės Korėja, Rusija, Ispanija
JAV – Šiaurės Korėja
Faktas
JAV ir Šiaurės Korėjos lyderių susitikimas, turėjęs įvykti birželio 12 dieną, atšauktas prezidento Trumpo iniciatyva.
Diagnozė:
Susitikimas atšauktas sąlyginai, tai nereiškia, kad jo nebus. Trumpas sako, kad nori, bet Kimo elgesys nepriimtinas, Kimas nežinia ar nori paties susitikimo, veikiau nori dar kartą susireikšminti. Abu lyderiai parodė, kad žaidžia neprognozuojamą žaidimą, kuriame laimėtojas, kaip regis, yra Trumpas.
Racionalieji politologai mato Trumpo logiką tame, kad susitikimas, kuriame vargu ar kas konkretaus bus sutarta, nėra prasmingas. Svarstant neracionaliai, Trumpas supranta, kad Kimui susitikimo labiau reikia nei JAV prezidentui. Trumpas uždavė ir keblų klausimą Šiaurės Korėjos mentoriams – Kinijai bei Rusijai. Lengva būtų dar kartą pasižadėti ir nevykdyti, bet amerikiečiai privers kažką daryti ir neprižadėjus. Svarbiausia, kad Šiaurės Korėja ir jos globėjai patikėtų, kad JAV nebijo konfrontacijos o jei taip tai gąsdinimas branduoliniais bandymais netenka prasmės. Tad šioje situacijoje jau Kimui geriau susitikti, nei dar kartą susprogdinti kokį nors užtaisą.
Rusija
Faktas:
Australijos ir Nyderlandų valdžia oficialiai apkaltino Rusiją dėl Malaizijos lėktuvo „Boeing 777“ numušimo virš Donbaso. Europos Sąjunga (ES) ir NATO ragina Rusiją pripažinti atsakomybę dėl Malaizijos lėktuvo katastrofos.
Diagnozė:
Prieš ketverius metus Vakarai dar nebuvo moraliai pasiruošę imtos radikalių priemonių prieš Rusiją, ir gal net tikėjo, kad Donbaso karas taip ir liks Ukrainos „vidaus reikalu“. Šiandien, Rusijos karinių avantiūrų Sirijoje bei po nuodijimo skandalo tai dar vienas argumentas už tai, kad nereikia nei tikėti Kremliaus pasakomis, nei naikinti sankcijų. Nors ir prieš kelis metus niekas širdyje neabejojo Rusijos kalte, šiandien kaltė įrodyta “popieriuje” – Maskva atsakinga už zenitinio raketų komplekso „Buk“, iš kurio buvo numuštas lėktuvas, dislokavimą separatistų kontroliuojamoje teritorijoje. Tai ne šiaip sau lėktuvo katastrofa, o didelio geopolitinio žaidimo dalis. Galima pripažinti ir tiesiog atsiprašyti – kare klaidų pasitaiko – Rusijos tarptautinė garbė būtų kiek atstatyta. Galimas ir noras ginti savojo “munduro garbę”, tačiau tai sukels ilgalaikes Rusijai nepalankias pasekmes. Panašu, kad Rusija renkasi veikiau konfrontaciją, nei bandymą taikytis ir tikėtis Vakarų supratimo. Panašu, kad Rusija jau nebenori likti kokia nors ten Vakarų partnere. O tai ženklas, kad ir civilinei aviacijai vertėtų peržiūrėti savo skrydžių maršrutus.
Ispanija
Faktas:
Šalies Premjerui Mariano Rajoy reiškiamas nepasitikėjimas. Balsavimas Parlamente šią savaitę.
Diagnozė:
Didžiausia Ispanijos opozicinė partija – socialistai – parengė rezoliucijos projektą, kuriame reiškiamas nepasitikėjimas šalies premjeru. Formalus pretekstas – korupcija. Rajoy vadovaujama Liaudies partija (Partido Popular – PP), pasak teisėsaugos naudojosi neteisėtais finansavimo šaltiniais ir turėjo savąją „juodąją“ buhalteriją.
Tačiau yra ir daugiau priežasčių nepasitikėti. Socialistai, nors ir prieštaraujantys Katalonijos nepriklausomybei, mano, kad vyriausybė Katalonijos klausimą sprendžia nevykusiai, konfrontuoja su katalonais, užuot susitarus. PP populiarumas krenta, partija daro nemažai nevykusių sprendimų, tad yra proga savotiškai susidoroti su ja, sugriauti pasitikėjimą ir taip silpna mažumos vyriausybe. Politikos apžvalgininkai, tačiau, įspėja, kad toks „žaidimas su ugnimi“, gali ne tik sukelti ilgalaikę krizę, bet ir sustiprinti vadinamąsias nesistemines politines jėgas, beje, ir šioje šalyje besipriešinančias eurozonai, ES finansų politikai ir pabėgėlių traktavimui pagal Briuselio „nuorodas“. Tad turėsime dar vieną nesisteminę ES valstybę, ir vėl vieną iš tų didesniųjų…
Užs. Nr. EV-51