Geopolitikos diagnostika: Azerbaidžanas, Sakartvelas, Lietuva
Azerbaidžanas
Faktas:
Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas oficialiai atidarė pirmąjį dujotiekio „Pietų dujų koridorius“, kuriuo dujos iš Azerbaidžano Shah Denizo telkinių bus tiekiamos į Europą, etapą.
Diagnozė
„Pietų dujų koridoriumi“ numatytas 10 mlrd. m3 Azerbaidžano dujų transportavimas iš Kaspijos regiono į Europą per Graikiją ir Turkiją. Dujos bus tiekiamos į Turkijos pietinius rajonus. 2020 m. planuojamas dujų paleidimas į Europos Sąjungą. Neteisinga galvoti, kad tai techninis projektas. Tai veikiau regione tebesitęsiančio „vamzdynų karo“ dalis. Azerbaidžanietiškas dujotiekis neatsitiktinai dar vadinamas rusų bendrovės „Gazprom“ statomo „Turkijos srauto“ „konkurentu, o konsorciumas, kuriam vadovauja British Petroleum savotiškai įrodo, jog Rusija jau nebeturi vamzdynų monopolio. „Ivanas“ ne nukeliamas nuo vamzdžio, tiesiog jo vamzdis gali likti tuščias. Azerbaidžanas darosi vis labiau suverenus ir energetinių resursų tiekime. Regione, kur vis mažiau aišku, kad yra kas ir kas su kuo, savas vamzdis darosi vis svarbesnis.
Sakartvelas
Faktas
Šalyje nesiliauja spontaniški protestai prieš valdžios savivalę ir negebėjimą užtikrinti teisingumą.
Diagnozė:
Politologų komentaruose vis dažniau minimas neįprastas žodis – Ochlokratija. Terminas reiškia minios valdžią ar net minios diktatūrą. Vos kelioms savaitėms prabėgus po ochlokratinio valdžios pakeitimo Armėnijoje, protestai įsižiebė kaimyniniame Sakartvele. Formali priežastis – teisėsaugos negebėjimas nuteisti paauglius dalyvavusius žudynėmis pasibaigusiose muštynėse. Protestų lyderiu tapo muštynėse nužudyto paauglio tėvas Zara Saralidzė, kurio pirminis reikalavimas – generalinio prokuroro nušalinimas (pastarasis jau atsistatydino) peraugo į reikalavimą pakeisti visą šalies vyriausybę. Politologai kol kas nedrįsta Saralidzei prognozuoti armėniško tipo sėkmės, tačiau visiems vis labiau aišku, kad valdžias vis dažniau verčia ne kokie nors dėsningi ekonominiai ar socialiniai procesai, bet vadinamos „juodosios gulbės“ – netikėti, neplanuoti ir nevaldomi įvykiai. Nejau kartojasi Antikinės Romos istorija, kai ir imperatorius imdavo rinkti… minia.
Lietuva
Faktas:
Šalyje iškilmingai paminėtas Sąjūdžio trisdešimtmetis.
Diagnozė:
Nors „dainuojanti revoliucija“, kaip ir visos kitos, irgi „valgė savo vaikus“, Lietuva priskirtina toms laimingoms tautoms, kurios per pastaruosius tris dešimtmečius bene sėkmingiausiai įgyvendino savo geopolitines svajones. Prieš 30 metų suformuluotas noras tapti nepriklausomas Vakarų pasaulio valstybe šiandien yra pilnai realizuotas – Lietuva priklauso visoms įmanomoms Vakarų Europos ir euroatlantinės erdvės struktūroms. Net ir didžiosios valstybės vargu ar gali pasigirti tokia geopolitines sėkme – Rusija vis dar jaučiasi pralaimėjusi, Kinija greičiau sensta nei turtėja, Amerika, svajojusi apie demokratijos triumfą ir istorijos pabaigą, tebekovoja su islamo fundamentalizmu.
O jei jau pas mus viduje kažkas ne taip, tai mūsų asmeninis – lietuviškas – reikalas, tad ir sprendimai mūsų rankose.
Užs. Nr. EV-53
Komentavimas išjungtas.
Iš tiesų Lietuva labai toli ir gražiai nuėjo savo gintariniu keliu…..
Tikrai galime pasidžiaugti savo sėkmės istorija…….
Dažnai norime gyventi….kaip norvegai.
O jie sako: kokie jūs esate turtingi, kiek pas jus kultūrinių renginių, kaip puikiai atstatyti miesteliai, kiek daug dar šilumos išlikę jūsų širdyse……
Padėka autoriui, kad taip gražiai apie Lietuvą……
Taikliai ir glaustai apie Azerbaidžaną, ir dar naujai skambantį Sakartvelą…..
GerbVareiki, Jūsų ,, Geopolitikos diagnostika“ labai teisinga.Perskaiciau ,pamasciau,pritariu.Kiek daug pasaulyje problemų- dažnai tyčinių, dirbtinų.Nera nei teisybės,nei ramybės,nes valdo ne protas,o pinigai. Sėkmingo darbo !