Šiandien minima Gedulo ir vilties diena
Šiandien minime Gedulo ir vilties dieną, kuomet Sovietų Sąjunga pradėjo masinius Lietuvos gyventojų trėmimus. Retos lietuvių šeimos nepalietė Stalino pakalikų žiaurumai. Per visą tremties laikotarpį iš Lietuvos buvo ištremta daugiau kaip 131 000 žmonių, dar apie 156 000 buvo įkalinta, o žuvusiųjų kiekis viršija 70 000.
Šiandien visoje Lietuvoje vyksta renginiai, skirti šiai tragiškai datai paminėti. Vilniuje vyko okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo ceremonija. Joje dalyvavusi Prezidentė savo kalboje pabrėžė, kad kasmet susirinkdami prie paminklo politiniams kaliniams ir tremtiniams atminti patvirtiname, jog atmintis gyva. Pasak šalies vadovės, suvokimas, ką tauta patyrė per sovietmečio genocidą ir represijas, yra mūsų savasties dalis, be kurios neįmanoma suprasti mūsų šalies.
Valstybės vadovė pabrėžė, kad šią dieną visada aplanko mintis, kokia galėtų būti Lietuva, jeigu ne okupacijos metų praradimai. Jų statistika – sukrečianti, nes už tų skaičių – mums brangūs žmonės, begalė šeimų, patyrusių tremtį ir netektis.
Prezidentės teigimu, praeitą savaitę Antakalnyje iš tiesų rasti partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago palaikai – dar vienas įrodymas, kad mūsų atmintis negali būti pasyvi. Todėl, anot valstybės vadovės, daug vilčių dedama į Lietuvos jaunimą, jų patriotinius jausmus, kurie šiemet paskatino registruotis į „Misijos Sibiras“ ekspedicijas rekordinį skaičių norinčiųjų – beveik tūkstantį.
Gedulo ir vilties dienos proga šalies vadovė dalyvavo iškilmingame Seimo posėdyje ir vėliavos pakėlimo ceremonijoje Nepriklausomybės aikštėje, prisidėjo prie jaunimo pradėto tradicinio tremtinių ir politinių kalinių vardų bei likimų skaitymo.
Šalies vadovei taip pat įteiktas Laptevų jūros tremtinių brolijos „Lapteviečiai“ apdovanojimas. Brolijos įsteigto tremtinės, rašytojos Dalios Grinkevičiūtės vardo atminties ir pagarbos medalis šalies vadovei skirtas už valstybingumo tvirtinimo darbus.
Roberto Dačkaus nuotraukos