Kauno apskrityje gerėja vaikų profilaktinių skiepijimų apimtys
Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad skiepijimas yra viena saugiausių ir veiksmingiausių prevencinių priemonių užkrečiamosioms ligoms valdyti. Daug užkrečiamųjų ligų, kadaise buvusių labai dažnų ir neretai mirtinų vaikams, šiandien sėkmingai kontroliuojamos ir valdomos.
Lietuvoje vaikai iki 18 metų skiepijami valstybės biudžeto lėšomis pagal Lietuvos Respublikos (toliau – LR) vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, patvirtintą 2014 m. LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-283, nuo 11 užkrečiamųjų ligų: tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, B tipo Haemophilus influenzae, tymų, epideminio parotito, raudonukės ir pneumokokinės infekcijos.
Vakcinomis valdomos ligos ir jų sukėlėjai neišnyko, tačiau jų registruojama kasmet po kelis atvejus arba visai neregistruojama tik todėl, kad išlaikomos didelės skiepijimo apimtys. Skiepijimo apimtims sumažėjus, kyla ligų protrūkiai, nes suserga nepaskiepyti, užkrečiamajai ligai imlūs asmenys. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis tik paskiepijus 90 – 95 proc. populiacijos asmenų, susidaro pakankamas kolektyvinis imunitetas ir skiepais valdomą užkrečiamąją ligą galima kontroliuoti, riboti jos plitimą ar net visiškai likviduoti.
Kauno apskrityje geriausiai vaikų profilaktiniai skiepijimai pagal Lietuvoje patvirtintą skiepų kalendorių atliekami Kėdainių ir Jonavos rajonuose, kur 5 iš 7 vertinamų skiepijimų apimtys buvo ne mažesnės kaip 95 proc. 90 – 95 proc. vaikų skiepijimų apimtis išlaikė ir Kauno rajonas. Kadangi paminėtose Kauno apskrities teritorijose skiepijimų apimtys ne žemesnės nei 90 – 95 proc. galima teigti, kad šių teritorijų vaikai yra pakankamai apsaugoti nuo skiepais valdomų užkrečiamųjų ligų, nuo kurių skiepijama valstybės biudžeto lėšomis, o rizika užsikrėsti ir susirgti atitinkamomis ligomis – minimali. Ne tokie geri skiepijimo rezultatai pernai pasiekti Kauno mieste ir Raseinių rajone, kur 1 pozicijoje iš 7 vertinamų, skiepijimų apimtys nesiekė rekomenduojamo 90 – 95 proc., taip pat Kaišiadorių rajone, kur 1 pozicijoje iš 7 skiepijimo apimtys nesiekė net 80 proc. Žemos skiepijimo apimtys išliko ir Birštono savivaldybėje, kur 5 pozicijose vertinamos vaikų skiepijimų apimtys buvo nepakankamos.
Pernai Kauno apskrityje, lyginant su 2013 m., nežymiai pagerėjo (0,2 proc.) 1 m. amžiaus vaikų skiepijimo apimtys BCG vakcina, apsaugančia kūdikius nuo labai sunkių tuberkuliozės formų, 0,7 proc. padidėjo skiepijimų apimtys difterijos, stabligės vakcina 17 m. vaikų amžiaus grupėje, 0,2 proc. – tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina 2 m. amžiaus vaikų grupėje (atitinkamai siekė 97,7 proc., 94,1 proc., 93 proc.). Skiepijimo hepatito B vakcina apimtys nesikeitė ir 2014 m. išliko tokios pat kaip ir užpernai – 94 proc.
Deja, nors ir pagerėjusios, tačiau pernai, kaip ir 2013 m. metais, dvimečių vaikų skiepijimo apimtys kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito ir B tipo Haemophilus influenzae vakcina Kauno apskrityje išlieka nepakankamos ir siekė tik 88,6 proc. Labiausiai sumažėjo skiepijimai šia vakcina 2 metų amžiaus vaikų grupėje Kaišiadorių rajone (atitinkamai 20,4 proc.), tačiau tikėtina, kad šiemet pateikti duomenys labiau atitinka tikrąsias skiepijimo apimtis šiame rajone. Tuo tarpu Raseinių rajone dvimečių vaikų penkiakomponente vakcina buvo paskiepyta 11,8 proc. daugiau nei 2013 m. ir siekė 91,6 proc.