Savarankiški remontai: dingusi elektra, užlieti kaimynai ir brangus klaidų taisymas
Atėjus laikui remontuoti savo būstą, neretai priimamas klaidingas sprendimas – „viską darysiu pats“. Visgi tokia nuostata gali pasiglemžti ne tik daugiau laiko, bet ir daugiau išlaidų, nei buvo planuota. Kalbinti specialistai – MB „Būsto vizija“ direktorius Marius Valivonis ir „Bigbank AS“ Lietuvos filialo vadovas Rolandas Norvilas – pastebi, kad būstų savininkai neretai pervertina turimas žinias, įgūdžius ir vėliau brangiai moka už padarytas remonto klaidas.
Ko nereikėtų remontuoti patiems
Vidaus apdailos ir remonto darbų MB „Būsto vizija“ direktorius Marius Valivonis pasakoja, kad sumaniusieji savomis rankomis susiremontuoti būstą, imasi įvairiausių darbų – nuo plytelių klijavimo iki santechnikos tvarkymo, tačiau tą daro neturėdami reikiamų žinių.
„Lietuviai yra labai darbštūs žmonės ir, siekdami sutaupyti, tampa kone jurgeliais-meistreliais, pasiryžusiais viską sutvarkyti savomis rankomis. Visgi, jei nesate profesionalas, tikrai nesiūlyčiau patiems užsiimti su elektros instaliacija ar santechnikos korektūra susijusiais darbais. Čia klaidos kainuoja brangiai – remontui nepavykus, galimi nuostoliai ne tik jūsų, bet ir kaimynų turtui, kartais net kyla pavojus gyvybei. Dažnai tokiais atvejais tenka pakloti kelis kartus didesnes sumas, nei remonto sąmatoje planuota, kad padaryta žala būtų ištaisyta“, – teigia M. Valivonis.
Pasak specialisto, dėl savarankiškai daryto remonto klaidų gali užsitęsti ir bendra darbų trukmė. Priklausomai nuo sezoniškumo, gerų meistrų tenka laukti net kelis mėnesius, o klaidų ištaisymas, atsižvelgiant į žalos lygį, užtrunka ir iki 2 savaičių.
„Panorusiems atnaujinti būstą, siūlyčiau patiems užsiimti paprastesniais darbais – sienų dažymu ar plytelių klijavimu. Nepaisant to, net prieš atliekant lengvesnius remonto darbus, patarčiau iš anksto pasidomėti, kaip juos atlikti teisingai, antraip kyla grėsmė darbų kokybei“, – pataria M. Valivonis.
Išsamaus plano svarba
Nusprendus patiems remontuoti būstą, svarbu detaliai susiplanuoti darbų eigą. Konkretus planas su darbų sąmata ir eiga padės užtikrinti, kad remonto išlaidos pernelyg neišaugtų, o darbai neužsitęstų.
Specializuoto paskolų banko „Bigbank AS“ Lietuvos filialo vadovo Rolando Norvilo teigimu, nusimačius remonto darbų kainas, galima laiku įsivertinti, ar jį atliksite iš savų lėšų, ar prireiks papildomų finansų. Matant, kad turimų lėšų trūksta, galima atsakingai susiplanuoti, kaip papildysite remonto biudžetą. Taip darbai nesustos pusiaukelėje.
„Statistika rodo, kad daugiau nei 15 proc. klientų Lietuvoje per paskutinius metus skolinosi būtent namų remontui. Paskolų sumos laviravo nuo 3 500 iki 25 000 eurų; vidutinė paskola siekė 6 800 eurų. Žinoma, prieš imant paskolą būtina paskaičiuoti, kiek mėnesinių pajamų galite skirti įmokoms. Be to, pravartu atlikti trumpą, bent trijų kredito davėjų palyginimą, įvertinant jų kredito kainas (palūkanas ir kitus su kredito išdavimu susijusius mokesčius), skolos grąžinimo laikotarpį“, – pataria R. Norvilas.
Pasak specialisto, sudarant darbų sąmatą, pirmiausia reikėtų paskaičiuoti medžiagų ir įrankių kainas. Logiškiausia bent trečdalį gautos sąmatos nusimatyti nenumatytoms išlaidoms, kurių, savarankiškai remontuojant būstą, dažnai pasitaiko. Šalia to susidarius planuojamų darbų kalendorių, lauks mažiau nesmagių netikėtumų.
Finansinis kirtis
Abu pašnekovai sutaria, kad atėjus laikui atsinaujinti būstą, svarbu racionaliai įsivertinti, ar remonto darbais tikrai galite užsiimti patys. Pasak „Bigbank“ atstovo R. Norvilo, savo įgūdžių pervertinimas gali baigtis skaudžiu finansiniu nuostoliu.
„Aklas noras sutaupyti lietuvius dažnai priveda prie bandymo viską remontuoti patiems. Visgi tokiu atveju net ir nedidelis remontas gali stipriai pabrangti. Būstą remontuojantis žmogus investuoja lėšas į reikalingų medžiagų ir įrankių pirkimą, o jei darbai atliekami netinkamai – visi šie pirkiniai yra tarsi veltui. Be to, dar prisideda išlaidos profesionaliems rangovams, kurie taisys padarytas klaidas“, – teigia R. Norvilas.
Specialistas primena prieš griebiantis darbų viską skrupulingai paskaičiuoti: sąmatą, darbų atlikimo laiką, taip pat atsižvelgti į sezoniškumą, dėl kurio abu šie punktai gali gerokai pakisti. Taip nepateksite į situaciją, kai dėl lėšų trūkumo būsto remontas sustoja, o jūs gyvenate tinko ir dulkių apsuptyje.
Ekstremalios situacijos
„Būsto vizijos“ direktorius M. Valivonis pasakoja, kad jo komanda ne kartą taisė būsto savininkų remonto klaidas; yra tekę ir iš peties paplušėti, bandant likviduoti žalą.
„Esame gavę pagalbos šauksmą iš kliento, kuris nusprendė elektros instaliaciją išvedžioti pats, sumontuoti rozetes, jungiklius, apšvietimo elementus. Visą tai atlikęs, jis skundėsi, kad dviejuose iš trijų kambarių nebuvo elektros. Dėl neprofesionaliai atlikto darbo mums teko pjaustyti lubas ir vesti naujus laidus. Žinoma, tai atsiėjo brangiai ir planuoti darbai užsitęsė gerokai ilgiau“, – patirtimi dalinasi M. Valivonis.
Specialistas pabrėžia būtinybę, prieš imantis panašių eksperimentų, pagalvoti ir apie kaimynus. Padarytos klaidos kartais atsiliepia ir jų būstui.
„Turėjome keletą skambučių iš „užlietų“ gyventojų, kurių kaimynai nusprendė patys susitvarkyti santechnikos prietaisus bei plyteles santechnikos mazge. Jie patalpoje neatliko hidroizoliacijos, suklijavo plyteles, netinkamai pastatė dušo kabiną, pro kurios tarpus ir po plytelėmis ėmė sunktis vanduo. Galiausiai jis pateko pas kaimynus. Šios situacijos turėtų pamokyti, kada būsto remontą geriau patikėti profesionaliems rangovams“, – apibendrina M. Valivonis