Apibendrintos mokyklinės kraštotyros linkmės
Tuoj po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečio dienos vieną popietę Kėdainių krašto muziejuje telkėsi mokyklų kraštotyrininkai. Susirinkusiuosius pasveikino ir Kovo 11-osios prasmę priminė Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis. Konferencijoje ir parodoje apibendrinta kelerių metų Nacionalinė mokinių ir jaunimo kraštotyros ekspedicija.
Specialiame lankstinuke suregistruotos renginyje dalyvavusios aštuonios bendrojo ugdymo mokyklos, penkiolika darbų. Juos aptarė mokiniai ir mokytojai. Recenzavo ir kai kuriuos rinkinius konferencijoje komentavo vertinimo komisijos nariai – Kėdainių krašto muziejaus istorikas Vaidas Banys ir Lietuvos kraštotyros draugijos garbės kraštotyrininkė, buvusi mokytoja Danutė Muzikevičienė ir renginio organizatorius, šios informacijos autorius.
Tarp Tėvynės meilės ištakų
Kėdainių dailės mokyklos direktorė Vida Burbulienė, pristatydama savo parengtą ekspoziciją ,,Nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios“, prabilo apie Tėvynės meilės jausmo ištakas, didžiuodamasi prisiminė senelio Kazio, tėvelio Broniaus ir tetos Vincentos įtakas. Pakomentuodama kai kuriuos spaudos pavyzdžius, šeimos dokumentus ir laiškus, ypač akcentavo Sąjūdžio laikotarpio atmosferą. Atkreiptas dėmesys į pašto ženklų kolekciją, kurią paveldėjo iš senelio ir daugiau nei keturis dešimtmečius tebepildo V. Burbulienė.
Mokyklų istorijos kraitis
Du darbai buvo skirti Kėdainių šviesiosios gimnazijos istorijai. Gimnazijos kūrimo peripetijos skleidžiamos Virgilijaus Žirlio rinkinyje (vadovė – mokytoja Audronė Praškevičienė), pristatomas pedagogų Irenos Paliulienės, Danutės Muzikevičienės, Aldonos Radzevičienės ir Vidmanto Širkos atsiminimų pluoštelis. Apie mokytojos Danutės Muzikevičienės gyvenimą, visuomeninę ir pedagoginę veiklą išsamiau pasakojama Ievos Stanionytės, Samantos Kabečiūtės ir Silvijos Kairytės darbe (konsultavo mokytoja Asta Jakštienė).
Svarbiausius Truskavos pagrindinės mokyklos 2013–2014 mokslo metų įvykius su talkininkais chronologiškai fiksavo ir gausiai nuotraukomis iliustravo mokytoja Viktorija Gelūnienė.
Aušrelė Sereikienė, Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos neformaliojo švietimo organizatorė, pateikė medžiagą, kaip įstaigos aplinka per pamokas, popietes, projektinę veiklą pritaikoma ugdant pažintines mokinių kompetencijas.
Muziejų veiklos formos
Jolanta Pupkevičienė iš Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro apžvelgė rinkinyje, kas 2014 m. įvyko centro muziejuje, pavadintame Mikalojaus Daukšos garbei. Beje, pamokas muziejuje, valstybės ir kalendorinių švenčių tradicijas, literatūrinio, sveikos gyvensenos temas mokytoja pernai pristatė ir zonos mokyklų muziejų apžiūroje laimėjo trečiąją vietą.
Kėdainių Juozo Paukštelio pagrindinės mokyklos kraštotyrininkai su vadove Genovaite Noreikiene dalyvavo edukaciniame projekte ,,Muziejus – mokykla – moksleivis“. Kėdainių krašto istoriją pažinti padėjo Kėdainių krašto muziejaus istorikės, todėl kartu lankėsi įvairiose kultūrai reikšmingose vietose, nagrinėjo tekstus, inscenizavo, vilkėjo kelių epochų drabužiais, atliko užduotis pratybų sąsiuviniuose.
Rašytojos Žemaitės keliu
Josvainių gimnazijos Pernaravos skyriaus penktokas Viktoras Pacevičius skaitė Žemaitės knygeles ,,Mano pasakėlės“ ir ,,Prie užvertos langinės“, nagrinėjo namuose saugomus Žemaitės provaikaitės Nijolės Arbačiauskienės atsiminimus ir žvalgėsi nuotraukų albume. Padedamas mokytojos Loretos Andrulienės, Viktoras 2014 m. dalyvavo konkurse ,,Šeimos istorija – mano istorija“ (organizavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras), jo rašinys ,,Mano giminės takais“ buvo tarp geriausiųjų savo amžiaus grupėje. Viktoro tėvelis Gintaras Pacevičius pagelbėjo piešiant Beniuševičių, Žymantų, Jarų, Danielių ir Pacevičių genealoginį medį, kuris išauginamas kaip namų virtinė. Piešinys prasideda nuo rašytojos Žemaitės sodybos Ušnėnuose (Kelmės r.) ir baigiasi keliaaukščiu Jakšių kaimo namu, kuriame gyvena jos proproproanūkis Viktoras. Šis su tėveliais įsikūręs buvusioje Jarų sodyboje, iš kurios paplito Julijos Beniuševičiūtės-Žymantienės dukters Pranės Jarienės palikuonys Pernaravos krašte. Viktoras tiki, kad ,,ateityje giminės kaimelis išaugs į didelį ir gražų kaimą“.
Apie Lietuvos laisvės kovų dalyvius ir tremtį
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro organizuotame konkurse 8–9 klasių grupėje pirmąją vietą 2014 m. laimėjo Gabrielė Matulaitytė iš Kėdainių Juozo Paukštelio pagrindinės mokyklos. Jos rašinys jau buvo išspausdintas ir informacinio leidinio ,,Švietimo naujienos“ priede ,,Lietuvos pasakojimas mokykloje: Partizaninis karas 1944–1953 m.“ Mokinė, vadovaujama mokytojos Ernestos Zabutkienės, kraštotyrininkų parodai papildė darbą ,,Ieškojęs laisvės savyje“. Jame pasakojama apie Lietuvos partizaną Boleslovą Klimą-Faustą, kilusį iš Peiksvos kaimo, 29-erių žuvusį netoli Naujųjų Lažų, jo ir kitų laisvės kovų dalyvių atminimą saugo paminklas Dotnuvos miestelio kapinėse. Gabrielė rašydama kalbino žuvusio partizano sesers Jadvygos Šatienės dukrą Emiliją Žilevičienę iš Tiskūnų.
Seserys Gabrielė ir Ula Lukrecija Matulaitytės klausėsi buvusių tremtinių senelių Mykolo ir Liucijos Kasparavičių prisiminimų, skaitė jų išlikusius tremties laiškus, susipažino su dokumentais. Iš Sibire rašytų senelio eilėraščių viena eilutė ,,Laisvės trokštu daugiau kaip žuvis vandens…“ nugulė į rašinio pavadinimą. Ugdytinėms padėjo mokytojos Ernesta Zabutkienė ir Vaida Krasauskienė.
Konsultuojama mokytojos Zitos Rosteikienės, Kėdainių šviesiosios gimnazijos mokinė Karina Stašinskaitė rašinyje ,,Mano šeimos drama XX amžiaus katastrofų laikotarpiu“ gausiai cituoja senelės, dusyk tremtos Irenos Modestavičienės-Norkutės prisiminimus, juos papildo dokumentais ir nuotraukomis.
Puoselėjant tautos papročius ir tradicijas
2012 m. buvo apibendrinta, kaip Surviliškio Vinco Svirskio pagrindinėje mokykloje ir apylinkėse per dešimtmetį gaivintos Advento tradicijos. Vadovaujami mokytojos Stasės Šileikienės, etnokultūros klubo ,,Ainiai“ nariai 2013 m. surengė ekspediciją. Pagal anketą apklausė 20 vyresnio amžiaus gyventojų, domėjosi, kokias Advento patirtis jie įgijo vaikystėje. Beje, šiandien vainikas kaip Advento simbolis plinta tiek Surviliškio, tiek gretimose apylinkėse, tačiau mokinių apklaustieji Surviliškio krašte nepaliudijo nei vainiko puošimo, nei žvakių deginimo papročių per Adventą.
Ieva Kisieliūtė ir Greta Cikanavičiūtė iš Šviesiosios gimnazijos šnekino močiutę Janiną Stankūnienę-Liukenskaitę. Rinkinyje ,,Iš Laivelių kaimo praeities“ skleidžiama šeimos, giminės, kaimo papročių istorija (darbo vadovė – mokytoja Audronė Praškevičienė).
Mokytoja Diana Dovydavičiūtė, Labūnavos pagrindinės mokyklos fokloro kolektyvo ,,Pėdelis“ vadovė, parengė jau trečiąjį kolektyvo metraščio tomą. Jame sukauptos 2012–2014 m. renginių akimirkos, programų scenarijai, istorijoje daug dokumentų, nuotraukų, išsakytų vaikų patirčių.
Laimėtojų darbai – į Vilnių
Nacionalinės mokinių ir jaunimo kraštotyros ekspedicijos Kėdainių rajono savivaldybės etapo vertinimo komisijos sprendimu nutarta rajono savivaldybės etapo laimėtojais pripažinti du kraštotyros darbus.
Į Vilnių, nacionalinę kraštotyros darbų parodą, išsiųstas rinkinys ,,Lietuvis sovietų armijoje“, kurį parengė Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos abiturientės Ieva Gaučaitė, Aistė Kikilaitė, Monika Gulbinaitė ir Justina Lavreckaitė, konsultavo mokytoja Almonė Šilkaitytė. Pagal kvalifikuotai parengtą klausimyną mokinės apklausinėjo tėvelius, senelius, kai kuriuos gimnazijos darbuotojus, pasakojimus iliustravo nuotraukomis. Monika Kėdainiuose pademonstravo ir pakomentavo tėvelio Arvydo Gulbino armijos laikų albumą. Ateityje panašius tyrinėjimus praplės kiti gimnazijos mokiniai.
Vilnių pasiekė ir Truskavos pagrindinės mokyklos mokytojų Viktorijos Gelūnienės ir Rimantės Šilkaitienės darbas ,,Mokytojo Prano Miknevičiaus nuotraukų albumai apie Truskavos pradžios mokyklą ir Jaunųjų ūkininkų ratelį 1927–1940 m.“ Buvęs mokytojas P. Miknevičius, 2005-aisiais paminėjęs savo gyvenimo šimtmetį, Truskavos mokyklai padovanojo dalį asmeninio archyvo. Jame buvo ir keli paties mokytojo sukomplektuoti nuotraukų albumėliai. Šiandienos pedagogės V. Gelūnienė ir R. Šilkaitienė, pasiremdamos P. Miknevičiaus užrašais ir kitais informacijos šaltiniais, pabandė identifikuoti nuotraukose regimą mokyklos, Truskavos miestelio kasdienybę ir šventes, asmenis ir fotografus, paryškino besiformavusias visuomeninio ir kultūrinio gyvenimo tradicijas. Rinkinyje pateikiama P. Miknevičiaus biografija, Truskavos mėgėjų teatro istorija.
Įteiktos padėkos ir dovanos
Mero Rimanto Diliūno padėkos raštai įteikti keturioms pedagogėms. Jau minėtoms Viktorijai Gelūnienei ir Rimantei Šilkaitienei iš Truskavos padėkota už krašto istorijos ir etnokultūros puoselėjimą, pilietiškumo ugdymą mokykloje. Surviliškio Vinco Svirskio pagrindinės mokyklos mokytojai Stasei Šileikienei išreikšta padėka už etninės kultūros puoselėjimą, pilietiškumo ir tautiškumo ugdymą krašto bendruomenėje. Už nuoširdų darbą su jaunaisiais kraštotyrininkais, iniciatyvas dalyvaujant projektinėje veikloje įteiktas raštas Genovaitei Noreikienei, Kėdainių Juozo Paukštelio pagrindinės mokyklos bibliotekininkei.
Dovanas mokytojams ir mokinimas skyrė Kėdainių rajono savivaldybės administracija, mero pavaduotoja Nijolė Naujokienė, Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centras.