„Kilus visuomenės susirūpinimui dėl kertamos Labanoro girios, šioje saugomoje teritorijoje esančiuose valstybiniuose miškuose vieną mėnesį nebus vykdomi jokie kirtimai“, – praneša aplinkos ministras Kęstutis Navickas.
Ministro žodžiais, vieno mėnesio pertrauka yra būtina, siekiant iš naujo peržiūrėti miško kirtimų planus – pirmiausia todėl, kad būtų išsaugoti biologinei įvairovei svarbūs miškų plotai. Taip pat būtina įvertinti, pasak Kęstučio Navicko, ar ligšiolinė ūkinė veikla Labanoro girioje nebuvo vykdoma pažeidžiant galiojančią tvarką.
Valstybinė miškų urėdija vienam mėnesiui privalės nutraukti vykdomus ir planuojamus miško kirtimus Labanoro regioniniame parke ir peržiūrėti šių kirtimų planavimo procedūras. Valstybinei miškų tarnybai pavesta per šį laikotarpį patikrinti, kaip laikomasi miško kirtimo taisyklių.
Vakar Labanoro girioje stebėjęs vykdomus miško kirtimus, ministras pabrėžė, kad būtina daugiau dėmesio skirti planavimo procedūroms – kertamos biržės negali tapti vienu dideliu iškirstu lauku. Būtina įvesti ir „saugiklių“ sistemą, kad vertingiausi miško plotai būtų išsaugoti. Be to, Aplinkos ministerija sieks dvigubai padidinti saugomų ir vertingų miškų apsaugą šalies saugomose teritorijose, jose griežčiau reguliuojant ūkinę veiklą.
Šiandien Seimo Aplinkos apsaugos komitetas svarstė parlamentinės kontrolės klausimą dėl valstybinių miškų pagrindinių miško kirtimų normos 2019–2023 metams padidinimo. Išklausę Valstybinės miškų tarnybos pristatymą ir kitus posėdžio dalyvius komiteto nariai vienbalsiai nutarė prašyti VĮ Valstybinių miškų urėdijos:
- per mėnesį, kol bus sustabdyti miškų kirtimai, atlikus patikrinimus informuoti komitetą apie nustatytus pažeidimus bei kokių priemonių bus imtasi, kad nesikartotų panaši situacija ateityje.
- pateikti komitetui priemonių planą dėl eksporto ribojimo ir vietinės pramonės vystymo galimybių perdirbant žaliavinę medieną Lietuvoje.
- atlikti analizę kaip galėtų Valstybinių miškų MU gauti didžiausią pridėtinę vertę iš miškų naudojimo ir kas būtų naudingiausia Lietuvai.