Daugiau kaip penktadalis visų savavališkų statinių – individualūs namai
Nors savavališkų statybų kasmet nustatoma vis mažiau, dar gana nemažai gyventojų, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) duomenimis, rizikuoja be privalomų dokumentų rekonstruoti ar statyti individualius namus. Tokie pažeidimai sudarė daugiau kaip penktadalį visų pernai nustatytų savavališkos statybos atvejų.
2014 metais dėl individualių naujų vienbučių ir dvibučių namų statybos be statybą leidžiančio dokumento (SLD) ar esminių projekto sprendinių pažeidimų VTPSI pareigūnai surašė 56 savavališkos statybos aktus. Dar 48 – dėl neteisėto tokių namų rekonstravimo.
Savavališkai pradėtą statybą galima įteisinti, bet tai susiję su nemažomis išlaidomis. Reikia sumokėti ir už įteisinimą, ir administracinę baudą. Daug pigiau kainuoja parengti statinio projektą ir gauti privalomą SLD.
Be SLD galima statyti tik nesudėtingą pastatą (iki 80 kv. m bendrojo ploto ir 8,5 m aukščio) ir tik ne miesto teritorijoje. Tokio dydžio namo statybai mieste, saugomoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje ar kultūros paveldo vietovėje jau reikia rašytinio pritarimo supaprastintam statybos projektui.
Jeigu individualūs gyvenamieji namai viršija nurodytuosius parametrus, jie priskirtini neypatingiems statiniams. Statyti ar rekonstruoti tokį statinį galima tik parengus projektą ir gavus SLD. Prieš rengiant projektą, į savivaldybės administraciją dažniausiai reikia kreiptis tik prašant išduoti specialiuosius architektūros reikalavimus. Jie nustatomi atsižvelgus į statytojo pateiktus projektinius pasiūlymus ar pageidavimus, konkrečią statybos vietą, gretimybes, trečiųjų asmenų teises.
Be statinio projekto, prie prašymo išduoti SLD privalu pridėti ir kitus dokumentus. Prašymų formas galima rasti VTPSI tinklalapyje.