Aukštaitiją ir Ignalinos kraštą reprezentuojanti knyga
Spalio 24 dieną Ignalinos viešojoje bibliotekoje pristatytas Valentino Juraičio parengtas ir išleistas nuotraukų albumas „Rytų Aukštaitijos kaimai. Namų išorė ir vidus“. Knyga pasirodė praeitais metais. Ignalinoje buvo surengta ir jos nuotraukų paroda, na o šis renginys skirtas knygos gimimo idėjai aptarti, rezultatu pasidžiaugti ir autorių į savo namus ir kiemus įsileidusiems Ignalinos krašto žmonėms pagerbti. Knygoje pristatomi kelių rajonų kaimai. „Svarbiausia, kad mano herojai susirinko…“,– džiaugėsi leidinio sumanytojas, leidėjas ir nuotraukų autorius V. Juraitis, sakęs, kad kaimas jį traukia visą gyvenimą, o prie miesto jis taip ir nepripratęs.
Fotografijose meniškai parodoma ir išsaugoma unikali aukštaitiško kaimo aplinka: senųjų sodybų pastatai, jų vidus, baldai, svarbios liaudies kultūros ir aukštaitiško stiliaus detalės. Užeinama ir į tvartus, kluonus, kalves. Čia taip pat surandama įdomių detalių. Autorių domina sodybos, kuriose pragyveno kelios kartos, kur kiekvienas daiktas jau yra istorija. Kaip sako V. Juraitis, dabar gyvename paliekamų, apleistų arba nemokšiškai renovuojamų namų laike. Kas gi lieka iš unikalios medinės trobos, kai ji „papuošiama“ plastikinėmis lentelėmis ir langais… Ši tema savo vaikystę kaime šiltai menančiam fotografui yra labai skaudi ir aktuali. Ypatingą vietą kaimo architektūroje užima dvarų rūmai ir vandens malūnai. Kalbant apie Ignalinos rajoną, tai knygoje pristatomi pavyzdingai sutvarkyti Vidiškių, Paliesiaus dvarai, Antaprūdės dvaro sodyba, Ginučių, Gaveikėnų vandens malūnai. Įdomu, kad vienintelis šalyje Vidiškių dvaras turi atkurtą rūmų vidų su tikėtina ano amžiaus aplinka: baldais, paveikslais, kilimais. „Jūs turite didelį ir unikalų paveldą, kurį reikia išsaugoti, nes tai mūsų identiteto ženklas“,– sakė V. Juraitis.
Senųjų pastatų ir jų šeimininkų užfiksavimas fotografijose – vertinga ir nykstanti informacija. Ignalinos kraštą albume pristato Gintutės Žemaitytės-Rukienės (Cijonai, Makšiūnai), iš sostinės į tėvų namus grįžusios Virginijos Stasiūnaitės (Guntauninkų k.), „Paukščių kaimo“ šeimininkų Laimos ir Rimo Rakauskų (Cijonų k.), tautodailininkės Danguolės Bukėnaitės (Sabališkės k.), Ulozų šeimos, Rimanto Bagdono (Kukutėlių k.), kalvio Mykolo Mačiulio (Motiejūnų k.), žvejybos amato puoselėtojo Stasio Rastenio (Palūšė), drožėjo Sauliaus Sveikausko (Maldanėnai), audėjos Aleksandros Ruzgienės (Linkmenys), Birutės Jašiūnienės (Minčiagirė) senosios sodybos. Kai kurie šių žmonių ir patys mielai pozavo savo aplinkoje. Renginyje dalyvavusiems autorius dėkojo už malonų bendravimą, už pasitikėjimą ir dovanojo jų nuotraukas. Ypač graži autoriui daug talkinusios Rasos Abelytės nuotrauka, kur ji su tautiniais drabužiais pozavo savo dėdės Mykolo Abelio sodyboje.
„Daug vienkiemių ir dvarų mes jau praradome. Ir šiandien matome žmogų, kuris lyg metraštininkas bando užfiksuoti, išsaugoti ateities kartoms tai, kas dar likę mūsų kaimuose vertingo ir unikalaus. Tai ne tik pastatai, senosios architektūros, buities detalės, tai ir žmonių gyvenimo būdas. Metraštininko darbas sunkus, nes šiandien ne visi supranta jo prasmę…“,– sveikindamas autorių kalbėjo Ignalinos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Laimutis Ragaišis. Knyga džiaugėsi ir autoriui dėkojo bibliotekininkė Laima Andrijauskienė. Na o žmonės dar neskubėjo skirstytis, kalbėjo su autoriumi, pirko knygas, lankė autografų…
Valentinas Juraitis dirbo fotografu įvairiuose leidiniuose, Atgimimo laikotarpiu autorius fotografavo „Sipa press“ agentūroje Paryžiuje, „Hollandse hoogte“ Amsterdame. Tokiu būdu nemažai lietuviškų vaizdų pasklido ir vakarietiškoje žiniasklaidoje. V. Juraičio fotografijų yra įsigiję Lietuvos, Šveicarijos, JAV muziejai, privatūs kolekcininkai. Parodos autorius yra foto žurnalo ,,Vyzdys“ redaktorius, knygų leidėjas. Keletą leidinių yra išleidęs ir Ignalinos rajono savivaldybės užsakymu. Ignalinos kraštui jis jaučia ypatingą simpatiją, čia dažnai apsilanko ir yra sukaupęs didelį nuotraukų archyvą.