Geriau apsidrausti, nei vėliau gailėtis: 4 patarimai duomenų saugumui užtikrinti
Duomenų saugumas bei privatumas yra vieni didžiausių 21-ojo amžiaus iššūkių. Tai iliustruoja vis dažniau pasirodančios naujienos iš viso pasaulio apie įvykdytas didelio masto kibernetines atakas bei milijonų žmonių asmeninių duomenų vagystes. Kadangi išmanieji telefonai tampa itin jautrių duomenų saugyklomis, svarbu žinoti, kaip efektyviai apsaugoti juose esančią informaciją.
Junkitės tik prie patikimo ryšio
Itin daug grėsmių duomenų saugumui bei privatumui gali kilti prisijungus prie „Wi-Fi“ interneto ryšio. „Huawei“ Baltijos šalių vartotojų verslo grupės vadovo Yanfei teigimu, jei nėra poreikio naudotis internetu, „Wi-Fi“ ryšį telefone derėtų laikyti išjungtą. Pačiame įrenginyje taip pat derėtų patikrinti nustatymus, kad šis automatiškai neprisijungtų prie „Wi-Fi“ ryšio be jūsų žinios. Kitu atveju, net pačiam naudotojui nežinant, programišiai nuotoliniu būdu gali prisijungti prie telefono ir gauti prieigą prie jame saugomų duomenų.
Kai „Wi-Fi“ ryšys yra reikalingas, rekomenduojama jungtis tik prie žinomo ir patikimo tinklo. Įvairūs vieši tinklai, neapsaugoti slaptažodžiu, neretai gali būti programišių jaukas. „Tais atvejais, kai jungiatės prie nežinomo „Wi-Fi“ tinklo, visuomet kyla rizika jūsų duomenų saugumui. Todėl venkite naudotis interneto svetainėmis, kurios reikalauja jūsų asmeninių duomenų, slaptažodžių, prisijungimų prie bankų paskyrų ir pan.“, – pataria Yanfei.
Analogiška situacija galioja kalbant ir apie „Bluetooth“ ryšį. Nesant poreikiui, jis visuomet turėtų būti išjungtas, o atsiradus reikalui, derėtų jungtis tik prie patikimų įrenginių.
Naudokite originalią programinę įrangą
Kad įrenginyje saugomi duomenys neatsidurtų svetimose rankose, „Huawei“ atstovas pirmiausia siūlo nesilankyti įtartinose interneto svetainėse. Tuo pačiu derėtų naudoti tik originalias programėles, kurias galima rasti oficialiose programėlių parduotuvėse. Šiuo atveju įrenginio parametrus derėtų nustatyti taip, kad šis neleistų įdiegti trečiųjų šalių programėlių, kurių šaltinis yra abejotinos kilmės.
„Kaip dar vienas iš pasiūlymų galėtų būti originalios antivirusinės programos įdiegimas išmaniajame telefone. Visi „Huawei“ telefonai įprastai jau turi „Phone Manager“ funkciją, kurios pagalba galima patikrinti įrenginį, ar šis nėra užkrėstas virusu bei neturi įdiegtų kenksmingų programų“, – aiškina Yanfei.
Jis taip pat siūlo nuolatos atnaujinti savo telefone įdiegtą programinę įrangą. Taip bus užtikrinama, kad naujausia programinės įrangos versija turės ir šviežiausius saugumo sertifikatus, kurie efektyviai apsaugos telefone esančius duomenis.
Susikurkite sudėtingą slaptažodį
Vienas iš dažniausiai pasitaikančių įrenginio apsaugos metodų – slaptažodis. Naudotojai įprastai susikuria slaptažodį iš skaitmenų arba „nusipiešia“ klaviatūros atrakinimo šabloną. Šiuo atveju Yanfei turi tik vieną patarimą – slaptažodį ar šabloną susikurti kuo sudėtingesnį bei jį saugoti nuo pašalinių akių.
Visgi, renkantis šį įrenginio apsaugos metodą kyla grėsmė, kad svetimi asmenys paslapčia tiesiog pamatys naudotojo vedamą slaptažodį ar „piešiamą“ šabloną. Todėl minima apsaugos priemonė nėra laikoma itin efektyvia.
„Jūsų slaptažodį ar šabloną kažkas gali pamatyti. Stebėtina, bet jį netgi galima atspėti pagal jūsų piršto atspaudus ant įrenginio ekrano, kadangi palikti pėdsakai susiaurins pasirinkimų spektrą. Dėl šios priežasties reikia ne tik vengti pašalinių akių atrakinant telefoną, bet ir šio ekraną nuolat laikyti švarų“, – tikina Yanfei.
Naudokite biometrinius duomenis
Visgi „Huawei“ atstovas yra įsitikinęs, kad vien praktiniai patarimai internete be technologijų su inovatyviais sprendimais gali neužtikrinti maksimalaus duomenų saugumo. Anot eksperto, šiandien didžiausią apsaugos lygį gali užtikrinti tie telefonai, kurie geba nuskenuoti biometrinius žmogaus duomenis, pavyzdžiui, piršto atspaudą ar visą veidą.
Dėl šios priežasties kompanijos inžinieriai „Huawei“ flagmane „Mate 20 Pro“ įdiegė naujausius duomenų apsaugos sprendimus, kurie remiasi būtent biometriniais duomenimis. Vienas jų – pirštų atspaudų skaitytuvas, integruotas tiesiai ekrane. Yanfei teigimu, tikimybė šiam sprendimui suklysti yra itin maža. Maža to, jis taip pat yra gerokai saugesnis nei įprastas slaptažodis ar įrenginio atrakinimo šablonas.
Kita flagmane panaudota inovatyvi inžinierių sukurta technologija – 3D veido atpažinimas. Telefone integruoti jutikliai su tūkstančiais projekcinių infraraudonųjų spindulių taškų leidžia tiksliai nuskenuoti žmogaus veidą ir tiksliai jį identifikuoti. Toks sprendimas atpažįsta žmogaus veidą vos per 600 ms., o sistemos klaidos tikimybė tesiekia mažiau nei 1 iš milijono. Negana to, įdiegta 3D veido atpažinimo sistema gali būti naudojama tiek vartotojų privatumui užtikrinti, tiek saugiai atlikti internetinius mokėjimus.
„Šiame amžiuje duomenys tapo vienu svarbiausių išteklių, o išmanieji telefonai tampa pagrindine jų saugykla. Štai kodėl privalome pasirinkti tokius įrenginius, kurie leidžia išsaugoti privatumą ir užtikrinti maksimalią duomenų apsaugą. Kaip sakoma, geriau apsidrausti, nei paskui gailėtis“, – pabrėžia „Huawei“ Baltijos šalių vartotojų verslo grupės vadovas Yanfei.