Daugiatautėje sostinėje – žydų Chanukos šventė
Vilniuje sužibo Didžioji Menora – metas linksmajai žydų Chanukai. Sostinės meras Remigijus Šimašius kartu su žydų bendruomene paskelbė 8 dienas truksiančią šventę. Gruodžio 3-ąją Chanuka prasidėjo visame pasaulyje. Vilniaus centre ji švenčiama jau 25 metus.
„Chanukos pradžia šiais metais simboliškai sutapo su magiškų Vilniaus Kalėdų pradžia – beveik kartu įžiebėme pagrindinę miesto eglę ir Didžiąją Menorą. Ši bendrystės ir šviesos šventė sukuria šviesesnį, jaukesnį Vilnių, kviečiantį viso pasaulio bendruomenes atvykti į Šiaurės Jeruzalę. Chanuka įkvepia mus niekada nebijoti kovoti už tai, kas teisinga, šviesu ir nepasiduoti. Sveikinu žydų bendruomenę su didžiausia švente ir ačiū kad esate su mumis. Linksmos Chanukos!“ – sveikino Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Vilniaus meras jau ketvirtus metus iš eilės pakviečiamas įžiebti pačią pirmąją Didžiosios Menoros žvakę V. Kudirkos aikštėje.
„Chanukija simbolizuoja šviesos pergalę prieš tamsą, gėrio – prieš blogį. Sutinku su mero žodžiais, kad kova už teisybę, už religijos laisvę yra reikalinga ir būtina. Tora mums pažada, kad galiausiai šviesa visada nugali,“ – sakė žydų religinės bendruomenės „Chassidie Chabad Lubavitch“ Rabinas Sholom Ber Krinsky
Įteikdamas simbolinę dovaną – Menorą – miesto merui, Rabinas Sholom Ber Krinsky pasidalijo prisiminimais: „Pamenu kaip stovėjome čia prieš 25 metus ir Vilnius buvo tamsus miestas, ačiū šiam merui, Vilnius tapo kupinas šviesos. Melskimės už tai, kad mūsų visų sielų ir širdžių šviesa susijungtų į vieną didelę gražią šviesą.“
Chanukijos įžiebiamos visame pasaulyje. Jos simbolizuoja visos žmonijos religinės laisvės idėją. Septynios Chanukijos žvakės žydams yra žmogaus išminties arba septynių dienų per kurias buvo sukurtas pasaulis simboliai, o aštuntoji simbolizuoja Dievo suteikiamą šviesą arba Šabą. Tradicija uždegti žvakę Chanukos proga siekia dar biblijinius laikus. Per Chanuką minimi II a. pr. m. e. įvykiai: žydų sukilimas prieš užkariautojus seleukidus ir Jeruzalės Šventykloje įvykęs stebuklas, kai mažyčio kiekio aliejaus, skirto žvakėms įžiebti, užteko net aštuonioms dienoms. Minint Chanukos stebuklą įprasta valgyti aliejingą maistą, o vakare įžiebti Chanukos žvakutes.
חג חנוכה שמח – Laimingos Chanukos!
Vilniaus miesto savivaldybės informacija