Ministras L. Kukuraitis iš pareigų atleido „Tremtinių namų“ direktorių: dėl jo veiklos galimai padaryta 141 tūkst. Eur žala
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis penktadienį už šiukštų darbo pareigų pažeidimą ir daugkartinius teisės aktų pažeidimus atleido „Tremtinių namų“ direktorių Dalių Bitaitį, dėl kurio aplaidumo įrengiant naują valgyklą valstybei galimai buvo padaryta 141 tūkst. eurų turtinė žala, o specialiųjų socialinių globos namų gyventojai vis dar negali naudotis nauju valgyklos pastatu.
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba dėl šių ministerijos išsiaiškintų faktų atlieka ikiteisminį tyrimą, o Viešųjų pirkimų taryba yra konstatavusi Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimus.
„Buvęs „Tremtinių namų“ direktorius galimai padarė didelę žalą valstybei ir globos namų gyventojams: eidamas šias pareigas D. Bitaitis turėjo užtikrinti, kad senjorai pagaliau turėtų galimybę naudotis nauja erdvesne valgykla, tačiau tik išleido didžiulius pinigus, o globos namų gyventojai naujos valgyklos kaip neturi, taip neturi. O kur dar visuomenės akyse prarasta reputacija ir ginčams išeikvotas laikas, kurio metu galėjome pagerinti globos namuose esančių senjorų gyvenimo sąlygas“, – apgailestauja socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis.
„Tremtinių namai“ yra specialieji globos namai, kuriuose suteikiama nuolatinė specialistų priežiūra savarankiškiems ir nesavarankiškiems senyvo amžiaus žmonėms, pirmumą suteikiant represuotiems pensinio amžiaus Lietuvos piliečiams, tai yra politiniams kaliniams, tremtiniams, rezistencijos dalyviams, nepriklausomybės gynėjams ir jų sutuoktiniams.
Globos namai Vilniuje, Meškeriotojų gatvėje 2017 metais pradėjo statyti naują valgyklos pastatą. Naujos valgyklos prireikė, nes „Tremtinių namuose“ gyvena apie 80 žmonių, o maitinimas organizuojamas 18 kvadratinių metrų patalpoje, į kurią visi gyventojai netelpa.
Ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyrius atliko patikrinimą ir išsiaiškino, kad „Tremtinių namų“ valgyklos pastato statybai ir įrengimo darbams iš valstybės investicijų programos buvo skirta 666,12 tūkst. eurų trejiems metams. 2017 metams iš šios sumos numatytam tikslui pervesta 406 tūkst. eurų.
Globos namai darbams atlikti per du kartus skelbė viešąjį pirkimą. Pirmą pirkimą nutraukė dėl klaidos, antrąjį laimėjo rangovas „Infes“, pasiūlęs atlikti darbus už 1,569 mln. eurų, nors projektui iš valstybės investicijų programos buvo skirta daugiau nei dvigubai mažesnė suma. Nuo mažiausios pasiūlytos kainos išrinktas pasiūlymas skyrėsi net 300 tūkst. eurų – mat buvo vertinta pagal ekonominio naudingumo kriterijų.
2017 m. rugpjūčio 30 d. tarp globos namų ir rangovo „Infes“ buvo pasirašyta statybos rangos sutartis. Jau tų pačių metų rugsėjo 22 d. „Tremtinių namai“ už 5 dienų darbus, kai buvo pjaunami medžiai, raunami ir išvežami kelmai, sumokėjo 166,9 tūkst. eurų.
Iš viso globos namai rangovui „Infes“ sumokėjo 382,5 tūkst. eurų, nors, nepriklausomo statybų eksperto vertinimu, visų atliktų darbų vertė siekia vos 241,2 tūkst. eurų.
Centralizuoto vidaus audito patikrinimo metu „Tremtinių namai“ netgi patys užsakė atskirą statybų ekspertizę ir pateikė jos rezultatus. Pagal globos namų ministerijai pateiktą ekspertizę, visų statybų vertė neva sudarė 368 tūkst. eurų, tačiau kai ministerija paprašė pateikti dokumentus pačios bendrovės – dokumentuose figūravo jau kitos sumos, tai yra 306 tūkst. ir 225 tūkst. eurų. Abu pateikti ekspertizės aktai su skirtingomis sumomis registruoti tuo pačiu numeriu ir data. Kilus abejonėms, ar nebuvo suklastoti ekspertizės aktai, ministerija rėmėsi savo pasamdytų statybų ekspertų vertinimu.
Nustačiusi galimai netinkamą valstybės lėšų panaudojimą, netinkamą jų apskaitymą globos namų buhalterinėje apskaitoje, taip pat galimą dokumentų klastojimą ministerija kreipėsi į Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą, kuri jau atlieka ikiteisminį tyrimą.
Greta buvo atliktas tarnybinis patikrinimas, po kurio komisija pasiūlė ministrui atleisti D. Bitaitį iš „Tremtinių namų“ direktoriaus pareigų.