Savaitgalį Palangą užplūdo 900 muzikantų banga
Paskutinį kovo savaitgalį palangiškiai ir miesto svečiai negalėjo nesistebėti gatvėse šurmuliuojančiais ir į Palangos koncertų salę skubančiais, pasipuošusiais įvairiausio amžiaus muzikantais – vyko XIX-asis Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionatas. Į pajūrį iš įvairių šalies miestų ir miestelių suvažiavo net 32 orkestrai, t. y.daugiau nei 900 muzikantų, nuo pradedančiųjų iki profesionalų. „Džiaugiuosi, jog šio renginio populiarumas neblėsta ir kasmet sulaukiame vis didesnio skaičiaus dalyvių“, – kreipdamasis į Palangos koncertų salėje susirinkusius orkestrinės muzikos gerbėjus, kalbėjo Čempionato idėjos autorius ir Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacijos steigėjas Remigijus Vilys.
Palangos miesto savivaldybė, palangiškiai ir miesto svečiai su džiaugsmu sutiko orkestrus ir kviestinius muzikantus bei muzikos ekspertus. 17 metų vykęs Panevėžyje, Čempionatas prieš metus persikėlė į Palangą. Palanga nuo seno garsėja pučiamųjų tradicijomis – ši muzika jau daugiau nei šimtmetį yra neatsiejama kurorto kultūrinio gyvenimo dalis. „Profesionalūs orkestrų pasirodymai ne tik praturtins miesto kultūrinį gyvenimą, bet ir taps puiki dovana Palangai miesto gimtadienio proga“, – prieš Čempionato startą dalyvius sveikino Palangos miesto mero pavaduotojas Rimantas Antanas Mikalkėnas.
Ir išties, dvi dienas trukę Čempionato renginiai tapo puikiai švente visiems. Trys dešimtys orkestrų buvo atrinkti regioninių turų metu vasario mėnesį ir geriausi Lietuvos orkestrai susirungė muzikinėje kovoje dėl „Grand Prix“ apdovanojimų bei koncertinių orkestrų, vario dūdų orkestrų ir fanfarinių orkestrų prizinių vietų. Geriausius ir reprezentatyviausius orkestrus, dirigentus, solistus, geriausiai atliktus privalomuosius kūrinius savo kategorijose rinko kompetentinga ekspertų komisija – muzikantai, muzikologai, kompozitoriai, dirigentai iš Lietuvos, Nyderlandų Karalystės, Jungtinės Karalystės, Estijos bei Latvijos.
Didžiausio pučiamųjų instrumentų orkestrų konkurso organizatoriai orkestrus padalino į 4-ias kategorijas – A, B, C ir D. A kategorijos finaliniame ture dalyvavo 11 orkestrų. Tai naujai įsikūrę, pirmą kartą dalyvaujantys mėgėjų bei pradedančiųjų groti vaikų orkestrai. Pagrindinį „Grand Prix“ prizą pelnė Šilalės meno mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestras (dirigentas Mikas Karosas). B kategorijos, t. y. muzikos mokyklų bei ankstesniais metais laimėjusio A kategorijos orkestro, finaliniame ture susitiko 11 konkurentų. „Grand Prix“ prizas atiteko Vilniaus Broniaus Jonušo meno mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestrui (dirigentas Rimantas Valančauskas). Be abejo, didžiausi gerbėjai šių kategorijų koncertuose buvo jaunų muzikantų draugai ir artimieji.
5 pažengusiųjų muzikantų orkestrai ir ankstesniais metais laimėjęs B kategorijos orkestras susirungė C kategorijos finaliniame ture. Pagrindinį prizą laimėjo Vilkaviškio moksleivių orkestras (dirigentas Saulius Mickevičius). D kategorijos finaliniame ture šiemet varžėsi 5 pažengusiųjų muzikantų orkestrai iš Vilniaus, Pabradės, Šilutės, Panevėžio rajono ir Rygos. Kompetentinga komisija geriausiu iš geriausiųjų orkestru paskelbė ir „Grand Prix“ prizu apdovanojo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos alumnų, studentų ir Panevėžio rajono atlikėjų varinių pučiamųjų instrumentų orkestrą „Brass LT“ (mano vadovas remigijus Vilys). Šiemet su orkestru dirba vienas geriausių ir tikriausiai žymiausias Europos vario dūdų orkestrų dirigentas, kornetininkas Russell Gray iš Škotijos. „Brass LT“ dalyvavimas šiame Čempionate padėjo orkestrui išbandyti jėgas prieš artėjantį 42-ąjį Europos varinių pučiamųjų instrumentų čempionatą Šveicarijoje, Montre mieste, kur jis atstovaus Lietuvai „Challenger“ kategorijoje.
Čempionatą tradiciškai vainikavo baigiamasis gala koncertas, kurio metu vyko ne tik geriausiųjų apdovanojimai, bet ir pasaulinio lygio orkestro-žvaigždės pasirodymas. Palangos koncertų salėje susirinkę orkestrinės muzikos gerbėjai negailėjo ovacijų britų ir Europos publikos numylėtiniui, orkestrui „Flowers Band“. 2018-aisiais atšventęs 50 metų jubiliejų, „Flowers Band“ Vakarų Anglijoje tituluojamas varinių pučiamųjų orkestru Nr. 1. Šlovės keliu Jungtinėje Karalystėje ir Europoje „Flowers band“ veda dirigentas, profesionalus valtornos ir althorno atlikėjas Paul Holland. Dirigentas taip pat buvo vienas iš Čempionato žiuri narių.
Po „Flowers Band“ koncerto, apdovanojimų ceremonijos metu, prie orkestro-žvaigždės ant scenos taip pat prisijungė ir „BRASS LT“, varinių pučiamųjų instrumentų orkestras „Aukštyn“ bei šokių grupės „Fiva“ merginos. Šis jungtinis, tarptautinis orkestras diriguojant Piet Visser iš Nyderlandų atliko Rimanto Giedraičio kūrinį „Vasaros muzika“, diriguojant Russel Gray iš Škotijos – Johann Sebastian Bach kūrinį „Toccata G moll“, diriguojant „Aukštyn“ dirigentui Remigijui Viliui – Kazio Daugėlos lietuviškų dainų popuri „Grokim, šokim ir dainuokim“, o koncertą užbaigė įspūdingas grupės „Queen“ dainos „We are the champions“ aranžuotė, diriguojant Paul Holland. Klausytojai net du kartus plojimais išprašė pakartoti kompozitoriaus Kazio Daugėlos lietuviškų dainų popuri. Jau po pirmųjų garsų žiūrovai atpažino Marijono Mikutavičiaus dainos „3 milijonai“ aranžuotę ir pilna salė susirinkusiųjų dainavo akomponuojami orkestro. Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba. Projekto partneriai Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Palangos koncertų salė, Palangos orkestras, Palangos miesto savivaldybė ir Panevėžio rajono savivaldybė. Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacijos prezidentas Vilmantas Vapsva dėkoja Čempionato rėmėjams ir savanoriams.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba. Projekto partneriai Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Palangos koncertų salė, Palangos orkestras, Palangos miesto savivaldybė ir Panevėžio rajono savivaldybė. Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacijos prezidentas Vilmantas Vapsva dėkoja Čempionato rėmėjams ir savanoriams.