Kad kraštas tapų patrauklesnis – auGinkime ir ginkime
Ko mes tikimės iš savo krašto ir ko kraštas tikisi iš mūsų? Mes tikimės, kad mūsų kraštas gyvuos ir klestės, kad mes turėsime geras sąlygas jame gyventi, mokytis, dirbti, keliauti, pažinti pasaulį… Ką kiekvienas iš mūsų gali padaryti dėl savo krašto, kad jis būtų dar sėkmingesnis, dar patrauklesnis?
Žemės ūkio ministerija, pasitelkdama gerąją kitų šalių patirtį, ėmėsi iniciatyvos įgyvendinti projektą „AuGink savo kraštą“. Šis projektas sulieja į vieną dvi giminingas sąvokas – „augink“ ir „gink“, kurios reiškia saugoti, stiprinti, užstoti nuo pavojaus. Kaip tą galime padaryti? Nebūtina visiems imti į rankas ginklo, stiprinti, ginti ir auginti savo kraštą galime ir kitais būdais, pasitelkdami Europos Sąjungos ir savo pačių galias. Galime stiprinti savo šalies ekonomiką, vartodami vietinį, šalia mūsų užaugintą maistą, prie kurio mūsų organizmas yra įpratęs nuo mažų dienų.
Daugelis Europos Sąjungos šalių jau kurį laiką skatina vartoti vietinės gamybos produktus, informuoja savo vartotojus tiek parduotuvėse, tiek maitinimo įstaigose, iš kur tas produktas atkeliavęs, kur jis augintas, kas jį augino, koks atstumas nuo auginimo iki vartojimo vietos. Tai yra svarbu, nes arti augintas ir gamintas produktas yra šviežias, sveikas, savas. Europos Sąjunga rūpinasi žmonių sveikata, įgyvendina ne vieną su sveikata susijusią priemonę, ypač rūpinasi vaikais per programas „Pienas vaikams“, „Vaisiai ir daržovės mokykloms“. Mokydamiesi iš savo kaimyninių šalių, tą patį galime daryti ir mes – vartoti sveiką, šviežią, netoli mūsų užaugintą produktą. Prie to iš pat mažens galime pratinti ir savo vaikus, kad jie domėtųsi, ką valgo, iš kur kilęs maistas, kurį jie valgo, kaip jis augintas, gamintas.
„Savo kraštą reikia auginti ir tai nėra vienadienis procesas, kuris vyksta pats savaime, tam reikia įdėti pastangų. Padėti auginti savo kraštą gali kiekvienas iš mūsų, rinkdamasis mūsų ūkininkų užaugintą produkciją“, – pažymi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė. Lietuvoje auginami ir gaminami produktai pasižymi išskirtinumu, savitumu, geru skoniu, puikiomis maistinėmis savybėmis. Lietuvoje auginami ir gaminami išskirtinės gamybos produktai, tokie kaip medus, pienas, daržovės, vaisiai, uogos. 2014 metais 2 lietuviški maisto produktai pasiekė ES pripažinimą – pavadinimas „Daujėnų naminė duona“ įregistruotas į ES saugomų kilmės vietos nuorodų ir saugomų geografinių nuorodų registrą, o pieno gaminio pavadinimas „Žemaitiškas kastinys“ įregistruotas į ES garantuotų tradicinių gaminių registrą. Dar anksčiau šiuose registruose įregistruoti sūris „Liliputas“, Lietuviškas varškės sūris, Midus „Stakliškės“ Seinų/Lazdijų krašto medus, Skilandis ir kt.
Lietuvos žemės ir maisto ūkis Lietuvos ekonomikai yra labai svarbus. Žemės ūkis generuoja beveik 9 proc. BVP. Visi galime prisidėti, stiprindami šį sektorių. Mums nebūtina dėl to tapti ūkininkais ar perdirbėjais, mes visi esame vartotojai ir nuo to, kokius maisto produktus rinksimės, ką vartosime, priklauso mūsų šalies ekonomikos galios. Pirkdami ir vartodami produktus, užaugintus ir pagamintus šalia mūsų, stiprinsime savo krašto ekonomiką, tapsime savarankiškesni, mažiau priklausomi nuo kitų, patys galėsime kurti ir lemti savo likimą.
Į akciją „AuGink savo kraštą“ kviečiame įsijungti mus visus. Tikimės, kad šį projektą palaikys prekybos tinklai, restoranai, kavinės, ligoninės, švietimo įstaigos, kariuomenė ir visi kiti, kas susiję su maisto gamyba, tiekimu ir vartojimu. Maistą vartojame visi ir kasdien. Tai didelė jėga. Pasirinkdami vartoti arčiausiai auginamus ir gaminamus produktus, auginame, giname, stipriname savo kraštą, jo ekonomiką, jo saugumą, tampame labiau nepriklausomi ir patikimi.