Geopolitikos diagnostika: Venesuela, ginkluotas pasaulis, Japonija
Venesuela
Faktas:
Opozicijos lyderis Guaido ragino karines pajėgas perimti valdžią šalyje, tačiau ženklesnės paramos nesulaukė.
Diagnozė:
Apie padėtį šalyje ateina prieštaringos žinios ir prieštaringi vertinimai. Aišku, kad valdžia lieka Maduro rankose, bandžiusieji maištauti kariškiai, regis, grįžo į kareivines. Guaido vis dar turi visuomenės paramą, bet Maduro vis dar turi ginklus.
JAV kalbama apie nepavykusį perversmą, kuris gal būt nėra paskutinis, tad reikia būti pasiruošus net „kruvinam“ scenarijui. Nėra abejonių, kad Vašingtonas norėtų matyti Maduro kokiu nors būdu pasitraukiantį iš valdžios ar net padėti jį nuversti. JAV sąjungininkės Brazilija ir Meksika laikosi „švelnesnės“ taktikos – remia opoziciją, bet fiziškai kištis neketina.
Rusija ir Kuba vienareikšmiškai palaiko Maduro, nors, kaip sako Rusijos oficiozai, Venesueloje esantys rusų kariškiai jokiuose ginkluotose akcijose nedalyvauja. Kinija praneša „įdėmiai stebinanti“ situaciją.
Ginkluotas pasaulis
Faktas:
Karinės išlaidos praeitais metais buvo didžiausios nuo Šaltojo karo pabaigos laikų ir yra 75 procentais didesnės nei 1998 metais, kai jos buvo mažiausios.
Diagnozė:
Pasak Stokholmo Tarptautinio Taikos Instituto raporto, karinės išlaidos praeitais metais išaugo 1,8 trilijono dolerių, daugiausiai JAV ir Kinijos sąskaita. Ženkliai augo absoliučiais skaičiais Saudo Arabijos, Indijos, Prancūzijos išlaidos. Raportas pažymi, kad sparčiai auga Vidurio Europos šalių – Ukrainos, Bulgarijos, Rumunijos, Latvijos ir Lietuvos – išlaidos gynybai. Rusijos faktorius daro savo – vadinamųjų taikos ir Šaltojo karo pabaigos dividendų beveik neliko.
Post scriptum. Raportas pažymi, kad jame paskelbti duomenys yra oficialūs. Realios išlaidos ginkluotei kur kas didesnės.
Japonija
Faktas:
Atsistadydino imperatorius Akihito. Baigėsi Heisei era prasidėjo Reiwa periodas.
Diagnozė:
Savotiška vadovų ir valdovų mada atsistatydinti tęsiasi. Į pensiją jau eina net imperatoriai ir popiežiai. Tai rodo monarchinės valdžios autoritetų silpnėjimą.
Japonijoje imperatorius atsisakė valdžios pirmą kartą nuo 1817 metų. Valdžios pasikeitimas reikšmingas tuo, kad Akihito buvo savotiškas pacifistinės Japonijos (tokios, kokia ji buvo priversta būti) simbolis. Šiandien Japonija tori būti stipresnė ir įtakingesnė geopolitiškai.
Imperatorius formaliai nėra vykdomoji valdžia, tačiau yra (kaip sakė vienas išmintingas japonas) – tuščia vieta aplink kurią sukasi visas pasaulis. Japonija iš esmės dar „nesuvedė sąskaitų“ su šalimis, kurias buvo okupavusi Antrąjame Pasauliniame kare, šiandien ji taip pat jaučia augančią Kinijos grėsmę, tad Reiwa periodas ir visas imperijos gyvenimas nebus ramus.
Užsk. Nr. EV-114