Muziejų naktį Šiauliuose – atgijęs miestas ir kultūra
2019 m. gegužės 18 d. Šiauliuose vyko „Europos muziejų naktis“, kurios metu ekspozicijų duris atvėrė ir į nemokamus renginius kvietė 15 miesto muziejų. Tarptautinis projektas pritraukė tūkstančius lankytojų, kurie norėjo išvysti muziejus tamsiuoju paros metu, kai jie paprastai nedirba. Per vieną naktį Šiaulių muziejai sulaukė per 27 tūkst. apsilankymų.
„Europos muziejų naktyje“ Šiauliuose pirmą kartą dalyvavo tiek daug muziejų, sulaukta didžiausio apsilankymų skaičiaus per penkiolika renginio veiklos metų. Populiaurias buvo Fotografijos muziejus, jame apsilankė 5 218 lankytojų, Chaimo Frenkelio viloje – 4 622, Dviračių muziejuje – 3 116, Šiaulių geležinkelių muziejuje – 3 032. Per 2 tūkstančius lankytojų sulaukė Radijo ir televizijos, Šiaulių apygardos teismo teismų istorijos, Vandos Kavaliauskienės katinų muziejai.
Tarptautinei muziejų dienai paminėti skirtas projektas kasmet vis plečiasi – muziejai kviečia ne tik apžiūrėti ekspozicijas, bet ir keliasi į lauko erdves, organizuoja išskirtinius, tik Muziejų nakčiai skirtus renginius. Didelio populiarumo Šiauliuose sulaukė muziejuose vykstantys muzikiniai pasirodymai. Jie vyko Fotografijos muziejaus stogo terasoje, Chaimo Frenkelio vilos parke, Šiaulių geležinkelio muziejaus lauko ekspozicijoje.
Dviračių muziejus organizavo estafetę, kurios metu bulvaru buvo galima išbandyti „Baltik vairas“ dviračius (klasikinį ir elektrinį), Radijo ir televizijos muziejus kvietė senuosiuose televizoriuose stebėti populiariausių TV kanalų transliacijas, išvysti animacinius filmukus iš vaizdajuostės, pamatyti save tiesioginės transliacijos metu.
Žaliūkių malūnininko sodyboje naktinėtojai galėjo leistis į paslaptingą vidurnakčio ekskursiją po Žaliūkių malūną, išsikepti piemenėlių duonos bei stebėti dangaus šviesulius. Išskirtiniai pokalbiai su ekskursijų vadovais ir edukacijos vyko: Juliaus Janonio gimnazijos istorijos J. Krivicko, Šiaulių apygardos teismo teismų istorijos, Vandentvarkos, V. Kavaliauskienės katinų, ŠU S. Gliaudžio gamtos, Šiaulių kino muziejuose, ŠU gynybos ir karybos edukacijos, ŠAM Edukacijos centruose.
Pirmą kartą prie renginio prisijungė Šiaulių tardymo izoliatorius, kuris laisvas vietas ekskursijoms užpildė rekordiškai greitai – per pirmąją dieną nuo registracijos paskelbimo. Muziejus kvietė susipažinti su bausmių vykdymo sistema, istorija, laikomų asmenų gyvenimo ir laisvalaikio organizavimo sąlygomis bei kita įstaigos veikla.
Muziejų nakties organizatorius Šiauliuose – „Aušros“ muziejus – 2016-aisiais pakvietė prie projekto prisijungti ir kitus miesto muziejus. Nuo to laiko kasmet į renginius įsitraukia vis daugiau muziejų. Ilgą laiką Europos muziejų naktis Šiauliuose vykdavo tik Chaimo Frenkelio viloje. Šiemet Muziejų nakties renginiai vyko ir 6 „Aušros“ muziejaus padaliniuose, kurie bendrai sulaukė 16 621 apsilankymų.
Jau penktus metus iš eilės „Busturas“ ir Šiaulių miesto savivaldybė pasirūpimo, kad per vieną naktį būtų įmanoma aplankyti visus muziejus ir po to patogiai grįžti namo. Specialūs nauji „Busturas“ autobusai kursavo „Muziejų nakties“ maršrutais, jungiančiais visus muziejus, o populiariausių miesto autobusų tvarkaraščiai buvo pratęsti.
Lankytojų srautus muziejininkams padėjo suvaldyti būrys savanorių iš Šiaulių meisto mokyklų. Moksleiviams tai buvo puiki proga pažinti muziejus iš arčiau ir tapti tarptautinio projekto dalimi.