Geopolitikos diagnostika: Rusija-Europos Taryba, Australija, Austrija
Rusija-Europos Taryba
Faktas:
Europos Tarybos (ET) šalių ministrai priėmė sprendimą de facto atkurti Rusijos teises, įskaitant balsavimo teisę, šioje organizacijoje.
Diagnozė:
Tai diplomatinė Rusijos pergalė, skaldanti ET, menkinanti jos prestižą ir patikimumą.
2014 metais po Krymo aneksijos ET Parlamentinė Asamblėja (ETPA) paskelbė sankcija Rusijai – apribojo pastarosios šalies teises Asamblėjoje. Reaguodama į šį sprendimą Rusija iš viso atšaukė savo delegatus iš šio parlamentinio forumo ir atsisakė mokėti jai priklausančius narystės mokesčius, tuo būdu keldama ET finansinę suirutę. Nors Rusija formaliai nebuvo pašalinta iš ETPA, jos propagandos mašina visą laiką kalbėjo apie būtinumą grąžinti šalį į Asamblėją, be jokių išankstinių sąlygų, t.y., savotiškai pripažinti, kad Rusijos veiksmai Ukrainoje (o anksčiau ir Sakartvele) neprieštaravo Europos Tarybos vertybėms.
„Rusijos klausimas“ formaliai dar nėra išspręstas, tačiau matosi, kad Europos šalys pasidavė Maskvos finansiniam šantažui, taip pat idėjai, kad be Rusijos negalima spręsti jokių svarbesnių kontinento politinių problemų. Europos Taryba, užuot buvusi žmogaus teises formuluojanti ir kontroliuojanti organizacija, užuot ruošusi konvencijas, nustatanti demokratijos standartus, tampa politinių kovų tarp atskirų šalių arena.
Australija
Faktas:
Federalinius rinkimus nežymia persvara laimėjo iki šiol valdžioje buvusi liberalų-konservatorių kolicija.
Diagnozė:
Australijos rinkimai geopolitiškai svarbūs keliais aspektais.
Pirma – šalies stabilumas. Nė vienas ministras pirmininkas nuo 2007 metų nesugebėjo išsilaikyti visą kadenciją, dabartinė valdančioji koalicija taip pat neturėjo parlamentinės daugumos.
Antra – santykiai su Kinija. Dabartinė valdžia laikosi gana griežtos pozicijos Kinijos atžvilgiu, aiškiai pabrėždamas, kad Kinija (kol kas daugiausiai „minkštąja galia“) sieki užvaldyti Ramiojo vandenyno regioną už kurio pietinę dalį Australija yra savaip atsakinga. Jei koalicija liks valdžioje, tai ženklas, kad Kinijai labai lengva nebus.
Trečia – klimato kaitos problemos. Australijos gamta yra ypatingai jautri žmogaus veiklos padariniams, pranašaujama, kad klimato kaita šaliai turės ypatingai rizikingas pasekmes. Ekologija buvo pagrindinis opozicinių partijų ginklas. Nepaisant pralaimėjimo, problema niekur nedingo, ir būsimajai vyriausybei teks įrašyti į savo programą ne vieną opozicijos siūlymą
Austrija
Faktas:
Kancleris Sebastian Kurz paskelbė, kad nutraukia koaliciją su Austrijos laisvės partija ir skelbia pirmalaikius parlamento rinkimus.
Diagnozė:
Politinės korupcijos skandalas. Laisvės partijos lyderis, vicekancleris H.Ch. Strache buvo nufilmuotas besiderąs su Rusijos oligarchų atstove, siūlęs jai valstybės užsakymus mainais į savo partijos finansavimą.
Rusijos vadovo Putino kadrilis su Austrijos ministre buvo ne šiaip sau atsitiktinumas. Rusija tikrai daro įtaką Vakarų politikams, formaliai neutrali Austrija yra palanki dirva Maskvos veikimui.
Kita vertus, principinga kanclerio Kurz pozicija rodo, kad Rusijos galia nėra jau tolia didelė, kaip galėtų atrodyti – demokratija turi savigynos priemonių, Kol kas naujas teritorijas Rusijai pavyksta veikiau nukariauti, o ne nupirki.
Šioje istorijoje yra dar ir Europos Parlamento rinkimų aspektas – galgi rinkėjai pasakys, ką jie mano apie tikra ar tariamai prorusiškas partijas.
Užsk. Nr. EV-117