Biržų miesto šventė „Biržai – sostinė mano“
Biržų miesto šventė „Biržai – sostinė“ mano rugpjūčio 2-ąją prasidėjo istoriniu akcentu: Biržų krašto muziejuje „Sėla“, arsenalo salėje, buvo surengta Vilniaus universiteto profesoriaus Aivo Ragausko paskaita, kuri klausytojus nukėlė 430 metų atgal į Biržų istoriją, į Magdeburgo teisių suteikimo peripetijas ir miesto savivaldos pradžią. Pirmąjį šventės renginį ir jo klausytojus pasveikino rajono Savivaldybės meras Vytas Jareckas: „Simboliška, kad pirmasis šventės renginys skirtas mūsų krašto istorijai. Jis vyksta svarbiausioje mūsų miesto vietoje, Pilyje ir „Sėlos“ muziejuje. Krašto istorijos pažinimas mums leidžia didžiuotis Biržais, pelnytai laikyti juos savo sostine. Dėkoju „Sėlos“ muziejaus darbuotojams, kurie šiandien mus pakvietė dar kartą prisiminti prieš 430 metų įvykusį itin svarbų Biržams faktą – Magdeburgo teisių suteikimą, miesto savivaldos pradžią. Ačiū Vilniaus universiteto profesoriui Aivui Ragauskui, kurio paskaitos šiandien klausysime.“ V. Jareckas visiems palinkėjo prasmingos ir gražios šventės.
Prof. A. Ragausko paskaita buvo įdomi ir įtaigi, jos su dideliu dėmesiu klausė biržiečiai ir miesto svečiai. Lektorių šiek tiek papildė kitas Biržų kunigaikštystės istorijos žinovas ir tyrinėtojas prof. Deimantas Karvelis, paskaitos klausė dar viena Radvilų istorijos tyrinėtoja prof. Raimonda Ragauskienė. Susitikime dalyvavo „Sėlos“ muziejininkų bičiulis Nacionalinio muziejaus direktoriaus pavaduotojas Žygintas Bučys.
Buvo prisiminta ir ilgai slėptų ir puikiai išsaugotų Biržų miesto archyvų istorija, istorikai atsakė į klausytojų klausimus. Muziejaus direktorius Gintaras Butkevičius padėkojo istorijos tyrinėtojams, visiems įteikė po Biržų kunigaikštystės žemėlapį.
Paskaitos pabaigoje „Sėlos“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Edita Lansbergienė pakvietė į pagrindinius Pilies rūmus, kur buvo atverta šimtmečius skaičiuojanti skrynia – jos užrakto paslaptį muziejininkams padėjo įminti restauratoriai. Tačiau skrynia buvo tuščia, jokių dokumentų muziejininkai joje nerado.
Kai Biržų pilies arsenale jau vyko istorijai skirtas renginys, į Biržus atvyko pirmoji oficiali šventės delegacija: Nesvyžiaus (Baltarusija) atstovai, miesto, kurį su Biržais labiausiai sieja Radvilų giminės istorija.
Nauja Alio Balbieriaus knyga
Daugelis biržiečių po šios paskaitos neskubėjo iš Pilies rūmų – netrukus čia prasidėjo literatūrinis renginys: penkioliktąją savo knygą – eilėraščių knygą „Ekvilibriumas“ – pristatė biržietis poetas, eseistas, menininkas Alis Balbierius. Susipažinti su naująja A. Balbieriaus knyga padėjo Edita Lansbergienė ir Irutė Varzienė. Jos akcentavo svarbiausius momentus, savo išgyvenimus, skaitė eilėraščius iš knygos. Keletą šios knygos ir ankstesnių eilėraščių paskaitė ir pats autorius A. Balbierius.
Su pirmąja knyga A. Balbierių pasveikino Savivaldybės mero pavaduotoja Astra Korsakienė, draugai ir pažįstami.
Susitikimai
O lauke jau girdėjosi muzika: koncertą biržiečiams dovanojo grupė „Muzikos laikas“: vyresniosios kartos biržiečiams pažįstami savi dainininkai.
Šventiniuose renginiuose biržiečiai sutiko ir Vytautą Snarskį, trumpam sugrįžusį į Biržus iš JAV. Būtent Vytauto dėdės Konstantino Snarskio-Žvaigždulio žodžiais pavadinta pati šventė: „Biržai – sostinė mano“. V. Snarskis kalbėjo, kad šis šventės pavadinimas džiugina visus jo artimuosius.
Į Biržus trumpam sugrįžo kartu su drauge Danguole Indriliūnaite – Biržai ir jos gimtinė.
Besileidžiantieji piliakalnio laiptais stebėjosi puikia laiptų dekoracija. Ją sukūrė „Saulės“ gimnazistai ir jų mokytoja Daiva Zalogienė. Projektą parėmė rajono Savivaldybė kaip vieną iš patraukliausių su jaunimu dirbančių organizacijų projektų.
Biržų rajono savivaldybės informacija