Dar viena bajorų OkuličIų giminės atstovo dovana „Aušros“ muziejui
Rugpjūčio 16 d. „Aušros“ muziejuje lankėsi bajoro, Latavėnų dvaro (Anykščių r.) savininko Jono Okuličiaus (1904–1988) sūnus Janas Okuličius (Jan Okulicz) su būreliu bičiulių. J. Okuličius gyvena Lenkijoje, Gdynėje.
Tai ne pirmas J. Okuličiaus apsilankymas „Aušros“ muziejuje. 2014 m. jis buvo atvykęs apžiūrėti dar 1933 m. jo tėvo J. Okuličiaus „Aušros“ muziejui dovanotos Lietuvos Didžiųjų kunigaikščių ir Lenkijos karalių portretų kolekcijos. Šie paveikslai į „Aušros“ muziejų pateko muziejaus įkūrėjo Pelikso Bugailiškio ir J. Okuličiaus tėvų, patriotiškai nusiteikusių bajorų – inžinieriaus, Vilniaus konferencijos dalyvio Kazimiero Okulčiaus (1869–1921) ir bajorės-visuomenininkės Juzefos Povickaitės-Okuličienės (1875–1935) – artimos pažinties dėka. Restauruoti paveikslai šiuo metu eksponuojami Chaimo Frenkelio vilos ekspozicijoje „Provincijos dvaras“. J. Okuličiui patiko „Aušros“ muziejus, pagarbiai eksponuotos jų šeimos relikvijos. Tai įkvėpė jį atvežti ir padovanoti „Aušros“ muziejui savo sukauptą šiuolaikinių kolekcinių monetų ir medalių rinkinį. Iš viso dovanota daugiau nei du šimtai sidabrinių, auksinių ir paauksuotų monetų ir medalių, skirtų popiežiui Jonui Pauliui II, Lenkijos dalyvavimui II pasauliniame kare, JAV prezidentams ir kt. Kolekcijos vertė apie 7 000 Eur. Kolekcija svariai papildys muziejaus numizmatikos ir faleristikos rinkinius, ji bus išsamiai aprašyta ir paskelbta Lietuvos integralioje muziejų informacinėje sistemoje.
J. Okuličius gimė 1946 m. Lietuvoje, Latavėnuose, kur šeima ūkininkavo. 1948 m. tėvai su 5 vaikais: Algirdu, Steponu, Kazimieru, Jonu (Janu) ir Felicija buvo ištremti į Krasnojarsko kraštą, kur išbuvo iki 1956 m. Iš tremties Okuličiai paleisti be teisės grįžti į Lietuvą, todėl emigravo į Lenkiją. Tėvas J. Okuličius mirė 1988 m., palaidotas Gdynės kapinėse. Sūnus Janas dirbo Gdynės laivų statykloje, šiuo metu jis yra aktyvus Lenkijoje veikiančios buvusių tremtinių – Sibiriečių – sąjungos narys. Vasaromis lankosi Lietuvoje, aplanko buvusią gimtinę, šeimos narių kapus. Nuo šiol dažniau lankysis ir „Aušros“ muziejuje.
Dėkojame Janui Okuličiui už vertingą dovaną – prasmingą neatlygintinos geradarystės pavyzdį.