Baltijos kelio 30-mečio išvakarėse prisiminti jo iniciatoriai
Baltijos kelio 30-mečio išvakarėse ši istorinė data paminėta iškilmingoje ceremonijoje Vyriausybės rūmuose.
Renginyje dalyvavęs Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis, Atkuriamojo Seimo Pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis, Baltijos kelio koordinatorius Arūnas Grumadas, kiti šios svarbios akcijos organizatoriai, užsienio šalių ambasadoriai, dvasininkai, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai prisiminė šio istorinio įvykio iniciatorius.
Pasak premjero, prieš trisdešimt metų daugelis iš mūsų – mūsų tėvai ir seneliai, giminaičiai, draugai ir kaimynai – stovėjo kartu, ranka rankon, Baltijos kelyje drąsiai skelbdami pasauliui, kad esame tvirtai pasiryžę apginti prigimtinę teisę – gyventi laisviems ir nepriklausomiems savoje žemėje. Baltijos kelias nebuvo reklamos akcija ar viešųjų ryšių kampanija. Jis buvo nuoširdus ir tikras, o svarbiausia – pasaulyje neregėtas, tačiau labai vaizdingas ir įtikinamas – ir pasaulis tai pamatė.
„Baltijos kelias tapo trijų tautų solidarumo ir vienybės simboliu, ryškia ne tik Baltijos valstybių, bet ir visos Europos istorijos dalimi. Lietuviai, estai ir latviai tą dieną privertė eižėti geležinę uždangą, ir ji su trenksmu griuvo Berlyne tų pačių metų lapkritį. Baltijos kelias parodė, koks yra Europos kelias – tai demokratinių vertybių ir istorinio teisingumo kelias. Taikus, bet ryžtingas, telkiantis, bet neprovokuojantis, išreiškiantis pagarbą tautos praeities kančioms ir teikiantis šviesią viltį dėl rytojaus. Tai vilties šaltinis tautoms, kurios dar ir šiandien patiria agresiją ir neteisėtą okupaciją“, – sakė Ministras Pirmininkas.
S. Skvernelis padėkojo Baltijos kelio iniciatoriams, koordinatoriams, sąjūdiečiams, pareigūnams, pilotams, žiniasklaidos atstovams ir visiems kitiems prisidėjusiems prie šios akcijos už atsidavimą, pasiaukojimą, puikiai atliktą darbą, pareikalavusį milžiniškų jėgų ir nepaprasto susitelkimo. Šis vienybės manifestas tapo tautos gyvosios atminties dalimi.
Atkuriamojo Seimo Pirmininkas prof. V. Landsbergis paragino nepražudyti to, kas padaryta.
„30 metų. Padarėm. Susiėmėm už rankų ir padarėm. Po to jau svarbu tik neprapilti, nepaleisti ir vesti tolyn ir tolyn. Tai nėra lengva, tai nebuvo lengva ir tai lieka mums užduotis rytdienai ir ateičiai – nepražudyti, kas pasiekta, kas padaryta. Pasižiūri į tas nuotraukas ir matai jėgą – geros valios žmonių jėgą. Jie neatėjo kautis, nugalėti. Jie atėjo būti ir skelbti tiesą, širdį, teisingumą, ateitį, kokios žmonės yra verti. Būkime verti tų, kurie ir galvas, ir jėgas, pastangas dėjo, aukojo tam, kad būtų Lietuva. Kad vėl būtų ir visada būtų“, – pabrėžė V. Landsbergis.
Baltijos kelio koordinatorius Arūnas Grumadas pasidalijo atsiminimais apie to laikmečio dvasią ir žmonių jausmus, kaip gimė iniciatyva ir su kokiais sunkumais teko susidurti ją įgyvendinant. Tuomet buvo planuojama, kad gyvoji žmonių grandinė sujungs bent 300 tūkst. žmonių, tačiau de facto susirinko milijonas.
„Buvo tokia dvasia, kuri neleido bujoti jokiam priešiškumui, buvo vienas kito supratimas. Laisvės kibirkštis nubėgo nuo Vilniaus iki Talino“, – teigė A. Grumadas. Jis atkreipė dėmesį, kad Vyriausybėje ketvirtadienį vykęs minėjimas, subūręs skirtingą, tačiau neabejotinai prie Baltijos kelio prisidėjusią auditoriją, – pirmą kartą toks istorijoje, ir nuoširdžiai padėkojo visiems koordinatoriams.
Minėjimo dalyviams buvo pristatyta Baltijos kelio 30-mečiui skirto filmo „Nepakartojamas Baltijos kelias“ premjera, šventinę nuotaiką kūrė A. Noviko grupė „Jazz Island“.
Baltijos kelias, įrašytas į UNESCO pasaulio atminties sąrašą, visuomet išliks mūsų atmintyje kaip unikalus šių laikų istorijos reiškinys, kuris parodė Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmonių pasiryžimą siekti nepriklausomybės ir atkreipė pasaulio dėmesį į šią taikią kovą už laisvę.
Rugpjūčio 23 d. Baltijos kelio 30-mečio minėjimo renginiai vyks visoje Lietuvoje, o finalinis koncertas „Vienybės banga“ nuskambės 19 val. Vilniaus Katedros aikštėje. Būkime kartu, švęskime laisvę su „Vienybės banga“!