„Dudutis“ gaudė ir aidėjo Biržuose
Dvi dienas, spalio 18 ir 19 dienomis, Biržuose vyko šeštasis šalies skudutininkų ansamblių, ragų ir daudyčių pūtėjų festivalis „Dudutis“. Jame dalyvavo daugiau kaip pustrečio šimto atlikėjų iš visos Lietuvos: Kupiškio, Rokiškio, Panevėžio, Pasvalio, Klaipėdos, Alytaus, Kalvarijos, Utenos, Marijampolės, Vilniaus.
Spalio 18 d. Biržų pilyje vyko festivalio atidarymo koncertas „Iš praeities į dabartį“. Broniaus Kutavičiaus oratoriją „Iš Jotvingų akmens“ atliko Klaipėdos Vydūno gimnazijos moksleiviai. Koncertavo skudutininkai iš Biržų, Kalvarijos, Marijampolės, Šiaulių, Tauragės, daudytininkai bei ragininkai iš Kupiškio.
Spalio 19 d. 16 val. Biržų kultūros centre vyks didysis festivalio koncertas „Skambėkime, gauskime, aidėkime“, kuriame dalyvavo skudutininkų, ragininkų ir daudytininkų ansambliai iš Alytaus, Biržų, Gargždų, Marijampolės, Kalvarijos, Klaipėdos, Kupiškio, Panevėžio, Pasvalio, Rokiškio, Tauragės, Utenos. Koncerto svečiai – Vilniaus universiteto dainų ir šokių ansamblis.
Nors klausytojų Biržų kultūros centre nebuvo gausu, atėjo tie žmonės, kurie itin vertina liaudiškas muzikavimo tradicijas, savo krašto etnomuziką. Sveikinimo žodį vaizdu atsiuntė šio festivalio sumanytojas, liaudiškos muzikos puoselėtojas prof. Algirdas Viržintas – festivalis buvo skirtas profesoriaus 90 metų jubiliejui. Savo sveikinime prof. A. Viržintas pabrėžė, kad Lietuva išlaikė savo muzikinį etnosą, ko kitos išsivysčiusios Vakarų Europos šalys jau neturi. Anot A. Viržinto, simboliška, kad toks festivalis vyksta Biržuose, Lietuvos muzikinės kultūros lopšyje: čia XIX amžiuje ir XX amžiaus pradžioje surastos ir užrašytos polifoninės giesmės, čia yra polifoninės muzikos ištakos, šiame krašte yra orkestrinio muzikavimo pradžia.
„Dudutis“ Biržuose vyko 2011 metais, šįkart jis perėmėm estafetę iš Pasvalio – koncerto pradžioje festivalio regalijas priėmė Biržų kultūros centro direktorius Romas Lesevičius.
Sveikinimo žodį festivaliui, gausiam muzikuojančio jaunimo būriui tarė rajono Savivaldybės mero pavaduotoja Astra Korsakienė. Dalyviams ji linkėjo pajusti muzikinio bendravimo džiaugsmą, mokytojams – pamatyti savo darbo rezultatus, o visiems, dalyviams ir klausytojams, prisiliesti prie etnoso, tautos muzikavimo tradicijų, pajusti muzikinės kultūros kaitą.
Koncerto sumanytojai ir dalyviai klausytoją vedė nuo seniausių muzikos instrumentų, kuriuos sumanė ir padarė kaimo muzikantai, iki šiuolaikinių, kuriais tautinę muziką atliko Vilniaus universiteto dainų ir šokių ansamblis. Visu grožiu skambėjo skirtingo laikotarpio skudučiai, kiti liaudiški instrumentai, biržiečių giedamos sutartinės.
Festivalio dalyviai dėkojo vienai iš pagrindinių jo organizatorių, projekto autorei Jūratei Garnelienei (projektą iš dalies finansavo Kultūros taryba, renginį parėmė rėmėjai), koordinatorei Jolantai Kisielytei-Sadauskienei, Lietuvos nacionalinio meno centro Mėgėjų meno skyriaus vedėjai, ir festivalio meno vadovei dr. Algytei Merkelienei, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto Muzikos katedros lektorei.
Biržų rajono savivaldybės informacija