Geopolitikos diagnostika: Europos Sąjunga, Nobelio premija/Etiopija, Kanada
Europos Sąjunga
Faktas:
ES šalių vadovai nutarė nepradėti narystės derybų su Albanija ir Šiaurės Makedonija.
Diagnozė:
Abi šalys tikėjosi bent jau formaliai fiksuotos derybų pradžios. Vadovų sprendimas reiškia, kad naujų narių sąjungai nebereikia, ypač nebereikia todėl, kad tai ne tokios tobulos šalys, kaip save mylinti ES.
Tai ne tik šalių kandidačių pažeminimas. Komentarų sraute dėl tokio sprendimo vyrauja apibūdinimas „istorinė klaida“. Tenka pripažinti, kad ta istorinė klaida – tai senstančios Romos imperijos sindromas. Bendrija pavargo nuo plėtros, pavargo nuo naujų iššūkių ir nuo krizių ir „vingiuotos“ vystymosi dinamikos. Nori tiesiog gyventi ramiai ir patogiai. Istorija ne kartą mokė, kad patogiai senstančios šalys ir jų bendrijos greitai ir numiršta, bet… gal šį kartą bus kitaip.
Laimėję gali jaustis prancūzai, nes tai jie buvo labiausiai prieštaraujantys plėtrai. Bet gal jie ir labiausiai pralaimėjo – Prancūzija vargu ar galės save vadinti integruotos Europos puoselėtoja.
O nuskriaustosios šalys reaguoja savaip. Albanija jau kuris laikas kapstosi vidaus nesutarimų chaose, tad dėl atidėtos derybų pradžios gali kaltinti pati save. Iš tikro politikai kaltina vieni kitus, o tai dar labiau gilina vidaus krizę. Tuo tarpu Šiaurės Makedonija mano kad viską darė ir padarė teisingai – taip kaip ES prašė, tad tapo vieno „paketo“ su albanais įkaite. Tai labai skaudus proeuropinių jėgų pralaimėjimas – šalyje skelbiami nauji rinkimai ir, kas žino, gal į politikos darbotvarkę grįš ir vardo klausimas. O tai Vakarų Balkanų kelią į Europą dar labiau susiaurins.
Nobelio premija/Etiopija
Faktas:
Prestižine Nobelio Taikos premija apdovanotas Etiopijos ministras pirmininkas Abiy Ahmed.
Diagnozė:
Formaliai premija paskirta už sėkmingas (kaip šiandien atrodo) pastangas baigti dešimtmečius trunkantį konfliktą su kaimynine Eritrėja, tačiau pripažįstama ir tai, kad Abiy Ahmed‘as yra naujo politikos tipažo Afrikoje pavyzdys – politikas susijęs ne su vietinėmis gentimis ar jų interesais, bet žmogus, mąstantis valstybės ekonominių ir politinių siekių kategorijomis. Tai premija už sparčią ir ryžtingą Etiopijos modernizaciją, rinkos ekonomikos kūrimą – už viską, kas šiame pasaulyje atrodo racionaliu gerovės valstybės kūrimu.
Komentaruose sveikinama ir tai, kad komisija, skirianti premijas, nepasidavė spaudimui apdovanoti po pasaulį vežiojamą mažametę gamtosaugininkų „sąžinę“. Gal ne visai tiki pastarojo projekto sąžiningumu ir taikingumu.
Kanada
Faktas:
Premjero Justin Trudeau liberalai laimėjo parlamento rinkimus, bet neteko turėtos daugumos.
Diagnozė:
Premjeras pasveikino savo rėmėjus su puikia pergale ir pritarimu šalies politikos kursui, tačiau iki šiol absoliučią daugumą turėję liberalai galės formuoti jau tik mažumos vyriausybę.
Naujos kartos politikos viltimi laikytas Trudeau turi pripažinti, kad jo svajonės apie liberalią post-nacionalinę valstybę netapo pasaulio politikos hitu, o neskaidrumo skandalai gerokai sutepė premjero mundurą. Apžvalgininkų vertinimu kuklią Trudeau pergalę reikia laikyti veikiau pralaimėjimu, o Kanados vidaus būklę pripažinti prieškrizine. Ar jaunasis premjeras ras tinkamas krizės profilaktikos priemones?
Užsk. Nr. EV-150