Šiandien – Pasaulinė sveikatos diena
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) – tai Jungtinių Tautų Organizacijos padalinys, tarptautiniu mastu koordinuojantis visuomenės sveikatą, kovojantis su užkrečiamosiomis ligomis, organizuojantis pagalbos tiekimą ugdant nacionalines sveikatos apsaugos tarnybas ir kt. PSO konstitucija įsigaliojo 1948 m. balandžio 7 dieną. Ši diena švenčiama kaip Pasaulinė sveikatos diena.
2015 m. Pasaulio sveikatos dienos tema – maisto saugumas: „Kiek saugus yra Jūsų maistas? Nuo ūkio – iki lėkštės, užtikrinkime maisto saugą“.
Europos Sąjungos maisto saugos politikos tikslas yra apsaugoti vartotojų sveikatą ir interesus, kartu užtikrinant sklandų bendrosios rinkos veikimą. Siekdama šio tikslo, ES užtikrina kontrolės standartų diegimą ir laikymąsi maisto ir maisto produktų higienos, gyvūnų sveikatos ir gerovės, augalų sveikatos ir užteršimo išorinėmis medžiagomis rizikos prevencijos srityse. Ji taip pat nustato tinkamo šių maisto produktų ženklinimo taisykles. 1-ojo dešimtmečio pradžioje ši politika buvo reformuota pagal „Nuo ūkio iki šakutės“ požiūrį, užtikrinant aukštą ES parduodamų maisto produktų saugos lygį visuose gamybos ir tiekimo grandinės etapuose. Šis požiūris taikomas tiek Europos Sąjungoje gaminamiems, tiek iš trečiųjų šalių įvežamiems maisto produktams.
Iškart po ilgojo Šv. Velykų savaitgalio minima Pasaulinė sveikatos diena kviečia susimąstyti apie vartojamo maisto kokybę, jo apsaugą nuo užterštumo bei cheminių medžiagų. Tai puiki proga atkreipti ir valstybinių institucijų, gamintojų bei prekybininkų, ūkininkų, sveikatos priežiūros specialistų ir vartotojų dėmesį į maisto saugos ir tinkamos mitybos svarbą.
Saugus maistas – sveikatos garantas
Maistas yra esminė pasaulio kultūros ir civilizacijos dalis, turinti didžiulę reikšmę tiek ekonomikai, tiek visuomenės sveikatos apsaugai. Maisto sauga – tai tam tikrų sąlygų sudarymas maitinimo įstaigose, siekiant užtikrinti maisto kokybę ir apsaugoti nuo užteršimo ir apnuodijimo.
Maisto saugumui grėsmės kyla dėl aplinkos pasikeitimų, nuolat vykstančių maisto gamybos, paskirstymo bei vartojimo pokyčių. Antimikrobinis atsparumas taip pat kelia iššūkius nacionalinėms maisto saugos sistemoms. Kelionių, migracijos didėjimas, platesnės prekybinės rinkos didina taršos išplitimo tarptautiniu mastu tikimybę.
Sukrečianti statistika
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) statistikos duomenys kelia nerimą – kasmet su nesaugaus maisto vartojimu visame pasaulyje siejama maždaug 2 milijonai žmonių (daugiausia vaikų) mirčių. Maiste esančios bakterijos, virusai, parazitai ar cheminės medžiagos gali sukelti daugiau nei 200 ligų – nuo viduriavimo iki vėžinių susirgimų.
Situacija Lietuvoje taip pat nedžiugina. Gyventojų sergamumas žarnyno infekcinėmis ligomis, dažniausiai plintančiomis per maistą, kasmet auga – per pastaruosius dešimt metų šalyje kasmet užregistruojama iki 20 tūkst. šių ligų atvejų. Tai tik dar kartą įrodo, kad sveikata labai priklauso nuo maisto saugos ir kokybės.
Maisto sauga, kaip ir sveika bei tinkama mityba, labai svarbi norint užtikrinti sveiką gyvenimą. Maisto saugą reglamentuoja Europos Sąjungos ir Lietuvos teisės aktai, visi maisto produktai privalo atitikti maisto saugos teisės aktų reikalavimus ir būti saugūs.
Sveika mityba padeda saugoti ir stiprinti sveikatą. Ji yra svarbi fiziniam ir protiniam žmogaus vystymuisi, darbingumui bei ilgaamžiškumui. Jei žmogaus mityba atitiks organizmo fiziologinius poreikius, remsis sveikos mitybos principais ir pagrindinėmis taisyklėmis, jei bus laikomasi mitybos režimo, tai ji bus ne tik sveika, bet ir sveikatinanti, padės ne tik išsaugoti sveikatą, bet ir ją įtvirtinti bei stiprinti.