VU bibliotekos viešnagė Trakuose
Sausio 23 d. Trakų viešojoje bibliotekoje viešėjo VU biblioteka, kuri pristatė rankraščių ir senųjų spaudinių parodą „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Trakai“.
Šiemet 450 metų jubiliejų švenčianti Vilniaus universiteto biblioteka aplankys 15 Lietuvos miestų ir miestelių. Trakai – pirmoji šio projekto stotelė šiais metais. Šis Trakams skirtas renginys – Vilniaus universiteto bibliotekos jau šeštus metus tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ dalis. Projekto tikslas – VU bibliotekoje saugomo regionų kultūros paveldo vertybių, turinčių išskirtinę svarbą Lietuvos ir jos kultūros istorijai, pristatymas, atskleidimas, aktualizavimas.
Parodoje buvo pateikiami Lietuvos istorijai ir kultūrai reikšmingi dokumentai, tarp kurių ir šaltiniai, susiję su Trakų miesto ir krašto praeitimi.
Nijolė Klingaitė-Dasevičienė, VU bibliotekos Mokslinių tyrimų ir paveldo rinkinių departamento direktorė, susirinkusiems į parodos atidarymą Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos moksleiviams ir trakiečiams pristatė ir papasakojo apie Vilniaus universiteto bibliotekos tradicijas, iššūkius, galimybes. Pristatė bibliotekos vykdomus projektus, leidinius. Ekrane buvo parodyta VU bibliotekoje saugoma ir Trakų pilies teismo 1677–1678 m. aktų knyga, kurioje surišti dokumentai į vieną didelę knygą sudaro 1 770 lapų, išmatavimai 34×22×32.
Apie atvežtą parodą ir eksponuojamus dokumentus papasakojo Paulius Bagočiūnas, VU bibliotekos Rankraščių skyriaus bibliotekininkas. Susirinkusieji galėjo pavartyti ir susipažinti su Martyno Mažvydo „Katekizmo“ prieš 470 metų išleistos pirmosios lietuviškos knygos faksimile. Pasaulyje yra žinomi tik du šios nepaprastai reikšmingos mūsų raštijai knygos egzemplioriai. Vienas jų saugomas Vilniaus universiteto, kitas – Torunės (Lenkija) universiteto bibliotekose. Faksimilė praktiškai nesiskiria nuo bibliotekoje saugomo knygos originalo, tik popierius buvo naudotas medvilninis, pagamintas senuoju būdu, dar kitaip vadinamas skudurinis (iš XX amžiaus skudurų). Taip pat visiems susirinkusiems buvo įteikta „Tautiškos giesmės“ (spausdintos 1898 m. „Varpo“ nr. 6), saugomos VU bibliotekoje, kopija. O Trakų viešajai bibliotekai svečiai padovanojo atskiru leidiniu VU bibliotekos leidyklos 2018 m. išleistą „Lietuva: Maironio rankraščio faksimilinis leidimas“ ir 450 m. sukakčiai skirtą kalendorių.
Parodoje galėjome pamatyti vienintelę žinomą Vilniaus universiteto bibliotekoje saugomą ypatingai puošniu įrišimu išsiskiriančią XVI–XVII a. Vilniuje dirbusio knygų leidėjo Jokūbo Morkūno knygą, taip pat tik 2018 metais visuomenei viešai parodytą Motiejaus Valančiaus rankraštinį, paties autoriaus spalvingais piešiniais iliustruotą, giesmyną.
Tarp eksponuojamų XVI–XIX a. Trakų miesto ir krašto istorijos šaltinių – Trakų parapinės bažnyčios inventorius, bernardinų vienuolyno bibliotekos registras, dominikonų vienuolyno kronika, dokumentai su valdovų Žygimanto Augusto ir Augusto III autografais ir kiti eksponatai. Seniausias rankraštis, kurį galėjo pamatyti parodos svečiai – 1502 metų Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Aleksandro įsakas Trakų tijūnui.
Parodoje buvo eksponuojama ir pati mažiausia Lietuvos knyga. Tai 2018 metais Klaipėdoje išleista Vytauto Kuso 60 puslapių knygutė „Būsenos“. Jos dydis – 0,8×0,7 cm. Pačios mažiausios knygelės vadinamos minimalijomis.
VU bibliotekos darbuotojai atsakė į besidominčiųjų klausimus apie eksponuojamus dokumentus. Deja, paroda veikė tik iki 15 val., tačiau norintys susipažinti su Universiteto lobiais gali apsilankyti VU bibliotekoje, patikino Nijolė Klingaitė-Dasevičienė.