Vakaras su Jonu Meku
Sausio 23-osios vakarą Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka visus pakvietė į Jono Meko, avangardinio kino kūrėjo, pasaulinio garso menininko, Biržų rajono savivaldybės garbės piliečio mirties metinių minėjimą ir audioknygos „Semeniškių idilės“ sutiktuves. Vakaro pavadinimui buvo pasirinkta J. Meko citata „Senas yra mūsų šis kalbėjimas“.
Joną Meką – pasaulio žmogų ir pirmiausia – Semeniškių vaiką – pristatė vyriausioji bibliotekininkė Indra Drevinskaitė. Ji priminė svarbiausius J. Meko gyvenimo faktus, kalbėjo apie bendravimą su juo. I. Drevinskaitė pabrėžė didžiulę meilę gimtajam kraštui, kurią visą gyvenimą puoselėjo J. Mekas, nepaisant to, kad gyveno ir kūrė toli nuo Lietuvos.
Mero pavaduotoja Astra Korsakienė kalbėjo, kad šios dienos minėjimas prasidėjo rytą, kai rajono vadovai, Jurgio Bielinio bibliotekos atstovai, Parovėjos seniūnijos darbuotojai apsilankė Semeniškiuose, pabuvo išnykusio kaimo erdvėje, taške, iš kurio į pasaulį išėjo legenda tapęs žmogus. „Džiugu, kad Jonas Mekas gyvena daugelio žmonių prisiminimuose, kad norime jais dalintis su kitais“, – kalbėjo A. Korsakienė ir pasidžiaugė, kad J. Meko atminimas Biržuose įamžinamas ne tik kalbomis, bet ir konkrečiais svarbiais darbais: išleista audioknyga, įkurtas Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centras Bibliotekoje, kuris leis visiems žmonėms, ir tiems, kurie neturėjo galimybės pažinti J. Meko, prisiliesti prie jo kūrybos, susipažinti su archyvais, pamatyti asmeninius daiktus. Mero pavaduotoja už idėjas, prasmingus renginius, veiklą, kuri išeina už bibliotekos veiklos sampratos ribų, dėkojo Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos darbuotojams.
Bendravimą su Jonu Meku prisiminė rajono Tarybos narė, Seimo nario V. Rinkevičiaus padėjėja Stasė Eitavičienė. Ji pasakojo, kad komisijos posėdyje svarstant pasiūlymą suteikti J. Mekui garbės piliečio vardą buvo abejonių, buvo teigiančių, kad J. Mekas per mažai davė naudos Biržų kraštui, tačiau balsų dauguma sprendimas buvo priimtas. Sužinojęs apie abejones J. Mekas pareiškė, kad jis nenori būti garbės piliečiu. „Bet mes norime“, – atsakiusi S. Eitavičienė. J. Mekas sutikęs: jei jau norite, tegul būsiu. S. Eitavičienė kalbėjo, kad nuo to laiko pasikeitė biržiečių požiūris į J. Meką, daugiau žmonių domisi jo gyvenimu ir kūryba, vertina jo meną.
Indra Drevinskaitė grįžo prie „Semeniškių idilių“ – Jono Meko poetinės sakmės apie gimtąjį kaimą. Pirmą kartą „Semeniškių idilės“ buvo išleistos 1948 metais. 2017 m., kai Jurgio Bielinio viešoji biblioteka minėjo J. Meko 95 metų jubiliejų, buvo sukurtas filmas ir jame vieną Semeniškių idilę skaitė biržietis Leonidas Čiudaras. Kai tą filmuką pamatė Jonas Mekas, paprašė „Semeniškių idiles „įrašyti ant audio“, o įskaityti jas turįs tik L. Čiudaras… Tai buvo vienas iš paskutiniųjų J. Meko laiškų ir prašymų. Knyga išleista. Ją iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba, prisidėjo rajono Savivaldybė. Garso takelį knygai sukūrė Giedrius Žilinskas.
„Semeniškių idilių“ audio knygoje skamba 26 L. Čiudaro skaitomos idilės. Biržietis L. Čiudaras dalyvavo knygos sutiktuvių vakare, paskaitė keletą kūrinių ir visiems vakaro dalyviams padėjo pajausti kūrinio nuotaiką.
„Semeniškių idilės“ yra išverstos į daugelį pasaulio kalbų. Knygos ištrauką japonų kalba perskaitė Biržų svečias: Japonijoje leidžiamo žurnalo „Tranzit“ žurnalistas Nao, kuris į mūsų kraštą kartu su kolege Saori atvyko rinkti medžiagos apie J. Meką, keliauja jo takais, lankėsi gimtinėje. Nao nusilenkė vakaro dalyviams ir J. Meko portretui ant salės sienos.
Indra Drevinskaitė padėkojo visiems, kam artima Jono Meko dvasia, kas padeda įgyvendinti idėjas, dalinasi savo žiniomis, archyvais.
Kitoje vakaro dalyje Joną Meką biržiečiams pristatė aktorė Olita Dautartaitė. Literatūrinėje-muzikinėje programoje „Esu Jūsų maža šakelė“ skambėjo O. Dautartaitės skaitomi Jono Meko dienoraščiai, laiškai, poezija.
Biržų rajono savivaldybės informacija