Gargždų parkas bus tvarkomas: sutarta dėl esminių darbų
Paviešinus Savivaldybės iniciatyva dar kartą užsakytą Gargždų parko medžių būklės vertinimo ataskaitą, pirmadienio susitikime su Gargždų miesto bendruomene ir visuomenininkais pavyko rasti kompromisą ir priimti galutinius sprendimus dėl parko tvarkymo darbų ir jų pradžios.
Pagal nepriklausomos ekspertės Linos Straigytės atliktą vertinimą, patikrinus 62 senuosius parko medžius, 48 iš jų nustatyta bloga, pavojų kelianti būklė. Šie medžiai bus šalinami pirmieji. Leidimas medžiams šalinti bus išimtas jau šią savaitę, ir vos tik tai bus padaryta, rangovas pradės vykdyti darbus. Medžius jis šalins naudodamas ne sunkiasvorę techniką, kad nebūtų pažeistos greta augančių kitų medžių šaknys.
Taip pat, siekiant pagerinti parką ir užauginti medžių pamainą dabar esantiems, parke rekomenduojama retinti keturias medynų teritorijas. Čia medžiai suaugę pakankamai tankiai, jie konkuruoja ir stelbia vienas kitą. Dėl to tinkamai nesiformuoja lajos, vėliau išaugę medeliai skursta ir nyksta.
Drauge su Gargždų miesto bendruomenės ir Savivaldybės atstovais bei visuomenininkais po parką vaikščioję ir medynus apžiūrėję dendrologai Arvydas Rutkauskas, Artūras Poškus, kraštovaizdžio specialistė Rita Nekrošienė ir arboristas Renaldas Žilinskas, sutiko, kad valomuosius kirtimus atlikti būtina. Medynuose sunkiai želia žolė, tad norint, kad atsigautų ant žemės esanti ekosistema ir vystytųsi gražios medžių lajos, teikiančios žmonėms švarų orą, būtina medžiams suteikti erdvės ir šviesos.
Retinimas bus atliekamas tik pagal ekspertų pateiktas rekomendacijas, kurie jau kitą savaitę, remdamiesi galiojančia metodika, atrinks ir sužymės retinamus medžius.
Viename iš medynų, esančių viršutinėje parko terasoje, ekspertai pasiūlė palikti slyvų medžius. Tinkamai sutvarkius viršutinėje parko terasoje esančią krūmynais apžėlusią teritoriją, čia būtų galima sukurti dar vieną laisvalaikio erdvę.
Susitarta ir dėl visų greta stadiono tvoros augančių tuopų šalinimo. Jos peraugusios, stambios ir pavojingos – gožia kitus medžius.
Ekspertai turėjo pastabų tik dėl projekte numatytų tolimesnių parko medžių priežiūros būdų. Savivaldybė paprašė pateikti galimybių studiją ir pasiūlymus, kaip juos prižiūrėti tinkamai.
Išties, jau kalbama apie tai, kad po parko įgyvendinimo projekto kiekvienais metais Savivaldybė biudžete turėtų nusimatyti lėšas, skirtas parko priežiūros darbams, kurie būtų atliekami sistemingai ir nuolat.
Pirmajame parko tvarkymo darbų etape bus tvirtinami ir šlaitai. Dendrologai siūlo juose palikti natūralias ekosistemų buveines – kaip pažintinę, edukacinę parko erdvę.
Planuojama, kad jau gegužės mėnesį kartu su visuomene bus galima pradėti derinti sprendimus dėl parko infrastruktūros įrengimo darbų: takų sutvarkymo, apšvietimo įrengimo ir t. t.
Klaipėdos rajono savivaldybės informacija