Diskusija apie Anykščių kraštovaizdį
Vakar Anykščių rajono savivaldybėje vyko pasitarimas, kuriame buvo diskutuota apie Anykščių kraštovaizdį, žmogaus veiklos įtaką jo raidai, apie tai, kokį jį norėtume matyti ir kokią atsakomybę dėl jo ateities esame pasirengę prisiimti.
Diskusijoje dalyvavo Anykščių rajono savivaldybės meras Sigutis Obelevičius ir naujai išrinktasis meras Kęstutis Tubis bei jo būsimas pavaduotojas Kęstutis Indriūnas, Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė ir vyriausioji specialistė Vita Bubliauskaitė, Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka. Aktualia dabarties ir ateities Anykščiams tema diskutuoti atvyko ir svečiai iš Vilniaus: Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė, habilituotas daktaras, profesorius, geografas-kraštotvarkininkas Paulius Kavaliauskas, skulptorė, profesorė Dalia Ona Matulaitė. Diskusiją moderavo Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pirmininkas Alvydas Mituzas.
Anykščių rajono savivaldybės 2012-2019 metų strateginiame plėtros plane, Anykščių rajono savivaldybės 2014-2016 metų strateginiame veiklos plane, Anykščių rajono savivaldybės teritorijos bendrajame plane ir kituose dokumentuose yra išdėstyta Anykščių rajono kraštovaizdžio formavimo vizija, jos įgyvendinimo būdai, priemonės ir veiksmai, o Savivaldybės vizija – Anykščiai – kurortas, sveikos gyvensenos ir darnios plėtros miestas. Profesorius Kavaliauskas kalbėdamas pabrėžė, kad tai, jog Anykščiai dar ne kurortas – savotiška Lietuvos skola mūsų miestui, nes, jo nuomone, Anykščiai seniai turėjo būti kurortu.
Meras Sigutis Obelevičius susitikime prioritetinėmis idėjomis iškėlė Anykščių parko sutvarkymą ir dendrologinio atminties parko sukūrimą Anykščiuose. Miesto parkas turėtų būti orientuotas į sveikatinimą ir tapti tikru kurorto parku. Jau vyksta parko projektavimo darbai, pačiame parke numatoma statyti garsių ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje skulptorių darbus – apie 12 skulptūrų. Antroji puoselėjama idėja – dendrologinis parkas, kuriame lankytojai už tam tikrą mokestį galėtų sodinti savo pasirinktos rūšies medį, siekdami įamžinti svarbius savo gyvenimo įvykius.
Profesorius Paulius Kavaliauskas pažymėjo, kad nors mūsų krašte yra didelių vandens telkinių (Rubikiai, Nevėža ir t.t.), tačiau aplink juos nėra miškų, o kraštovaizdžio požiūriu tai yra be galo svarbu. Anot profesoriaus, tik per turizmą ir poilsį galime gauti pridėtinę vertę iš mus supančios gamtos. „Vystymosi ideologija nėra vien tik aplinkosauga“, – kalbėjo svečias. Yra dvi blogybės, viena, kad viskas, kur yra vanduo yra užstatoma, o antroji ta, kad viskas yra per daug saugoma ir, anot jo, vietos turėtų būti palikta ne tik paukšteliams ir gyvūnams, bet ir žmogui.
Naujai išrinktas Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis kalbėjo apie tai, kad kartais aplinkosauginiai reikalavimai trukdo žemės ūkio vystymuisi ir, galbūt, nėra tinkamai kompensuojama žemdirbių patiriama žala.
Profesorė, skulptorė Dalia Matulaitė pasakojo apie tai, kad jau vėl ateiname į laikotarpį, kai svarbu meno išlikimas ateinančioms kartoms, tuo patvirtindama idėją papuošti Anykščių miesto parką profesionalių skulptorių darbais, kurie liudys žmogaus, kultūros, gamtos, istorijos bendrystę.
Susitikime buvo sutarta pratęsti diskusiją per ateinančias dvi savaites ir aptarti konkrečius darbus.