Geopolitikos diagnostika: JAV, Indija-Kinija, Etiopija-Sudanas-Egiptas
JAV
Faktas:
Sulaikymo metu nukentėjo ir vėliau mirė juodaodis George Floyd. Dėl jo netyčinio nužudymo kaltinamas baltaodis policininkas Derek Chauvin. “Rasinė” problema įžiebė neramumų bangą visoje JAV ir protestus prieš rasizmą užsienio šalyse.
Diagnozė:
Jei pažeidėjas būtų baltas, matyt įvykis liktų tik suvestinėse, tačiau kai baltasis policininkas operacijos metu (deja, taip pasitaiko), netyčia nužudė juodaodį (tikriausiai visai ne dėl jo išvaizdos) tai jau rasinė problema.
Ar tikrai Amerikos visuomenė (vis dar) neišsigydė nuo tų laikų, kaip į Naująjį Pasaulį buvo vežami žmonės vergiškam darbui?
Tai, ką matome, sakytų, jog rasinės problemos Amerikoje niekada neišnyko ir spendžiamos buvo matyt ne taip, sprendžiamos vaizduojant, paskelbus visus laisvais ir lygiais, spalvos skirtumų nebepastebime, o besijaučiančius nuskriaustais, paguodžiame. Ta paguoda kitais žodžiais dar vadinama pozityviąja diskriminacija. Ji jau seniai turėjo įrodyti patiems amerikiečiams ir pasauliui, kad tamsi oda yra ne kliūtis būti tikru amerikiečiu ir net šalies prezidentu… Tačiau…
Situacija pavojinga. Pozityvi diskriminacija vieniems tampa įrankiu visur ieškoti kitos pusės kalčių, kitiems ji ima perpildyti kantrybės taurę. Atrodo, kad lazda jau gali būti perlenkta. Ir joks objektyvus teisingumas nepadeda, kai kiekviena iš anksto žino, kas turi būti kaltas, o kas bet kokiomis aplinkybėmis yra tik auka. Nes taip turi būti pagal dogmas ir korektiškumą. Ar bereikia teismo?
Indija-Kinija
Faktas:
Vėl paaštrėjo padėtis teritorijoje, į kurią pretenduoja Indija ir Kinija. Įvyko tiesioginis karių susidūrimas.
Diagnozė:
Teritorijoje, kurią žemėlapis „apibūdina” kaip menkai apgyvendintą kalnų ir ledynų žemę, įprastų valstybės sienų niekada nebuvo. Pagal britų kolonijinį palikimą tai turėjo būti istorinio Kašmyro teritorija, tačiau pastarąjį karai suskaldė į pakistanietiškąjį ir indiškąjį, o dalį istorinio Kašmyro (vadinamąja Aksai Chin sritį) „priglaudė“ ir Kinija. Tokį istorinį palikimą kiekviena šalis pripažįsta arbe nepripažįsta savaip. Tad visos politinės geografijos linijos čia reiškia tik laikiną ugnies nutraukimą ir nieko daugiau.
Karas dėl kalnynų ar ledynų tarp kokių nedidelių valstybėlių būtų menkniekis, tačiau kai dėl to susikivirčija dvi didžiausios pasaulio valstybės dar ir turinčios branduolinius ginklus, ne taip jau menkai viskas atrodo. Juolab, kad yra dėl ko vienai kitos nekęsti. Neseniai kinai susitarė su pakistaniečiais dėl infrastruktūrinių projektų. Jungtis tarp abiejų šalių eina per pakistanietiškąjį Kašmyrą, į kurį, žinia, pretenduoja Indija… ir t.t.
Etiopija-Sudanas-Egiptas
Faktas:
Mėlynojo Nilo užtvanka, statona Etiopijoje gali paveikti Nilo vandens lygį ir Sudane bei Egipte, kuriame, Nilo deltoje, gyvena beveik 100 milijonų žmonių.
Diagnozė:
Trys beveik didžiausios Afrikos šalys nesutaria, ir tie nesutarimai jau tampa ne tiek ekonominiai ar ekologiniai, kiek geopolitiniai. Etiopijos statinys, pavadintas Didžiąja Etiopijos Atgimimo užtvanka yra ne tik ūkinis objektas, bet ir šalies pasididžiavimo simbolis. Etiopija, neseniai minėjusi 2000 metų valstybingumo sukaktį nori jaustis išties didinga. Sudanas turi savo hidroenergetinių planų, Egiptas siekia įrodyti, kad Nilas vis tik priklauso jam. Dar vienas geopolitinės įtampos židinys.
Užsk. Nr. EV-197