Popietė „Sugrįžimas“
Jau tradicija tapęs renginys, skirtas Birželio 14-ajai – Gedulo ir vilties dienai paminėti, sukvietė trakiečius į popietę „Sugrįžimas“ Trakų viešojoje bibliotekoje.
1941 metų birželio 14-osios naktį pajudėjo pirmieji tremtinių ešelonai į Sovietų Sąjungos gilumą. Prasidėjo totalus tautos naikinimas. Per 11 trėmimo metų iš Lietuvos ištremta daugiau nei 130 tūkst. žmonių, koncentracijos stovyklose įkalinta apie 150 tūkst. lietuvių. Trėmimai, prasidėję 1941 m. birželio 14-ąją, Sibiro žemėse paliko apie 800 lietuviškų laidojimo vietų.
Nuo 2006 m. vykstantis unikalus projektas „Misija Sibiras“, kurio metu organizuojamos ekspedicijos į lietuvių tremties vietas Sibire, padeda prisiliesti prie gyvosios istorijos, palikusios gilų pėdsaką praeityje. Ekspedicijos tikslas – sutvarkyti mūsų tautiečių trėmimų vietas, apleistas kapines, pastatyti atminimo simbolius, žuvusiems lietuviams tremtyje atminti.
Antrus metus iš eilės ekspedicijos dalyviai vyko į Kazachstaną. Į ekspediciją „Misija Sibirasʼ19“ išvyko 16 savanorių. 10 dienų truko komandos misija Karagandos apylinkėse: Dolinkoje, Karabase, Spaske, Prostornoje, Ekibastūze.
Susitikime Trakų viešojoje bibliotekoje dalyvavo „Misija Sibirasʼ19“ dalyviai – Sandra Šalčė ir Mantas Jodinskas. Dalyviai papasakojo apie pasiruošimą ekspedicijai ir atranką. Norą dalyvauti ekspedicijoje pareiškė virš 1 000 pretendentų, o buvo atrinkti 79, kurie turėjo dalyvauti bandomajame žygyje, po kurio buvo atrinkti tik 16 savanorių. S. Šalčė minėjo, kad tik iš trečio karto pavyko išvažiuoti į ekspediciją. Ji jautė vidinę pareigą ir didelį norą, nes jos prosenelis buvo politinis kalinys, o senelis – tremtinys. Ekspedicijoje dalyvavo įvairaus amžiaus žmonės, jauniausiam buvo tuo metu tik septyniolika. Kazachstano valstybė labai svarbi lietuviams, nes jos lageriuose kalėjo nuo 20 iki 80 tūkstančių lietuvių politinių kalinių, jų tarpe ir vaikai.
Ekspedicijos dalyviai kruopščiai šukavo kapines, ieškodami lietuvių amžino poilsio vietų, jas tvarkė, statė atminimo simbolius – kryžius, taip pat ženklus lagerių vietose. Ekspedicijos dalyviai pastatė du koplytstulpius ir vieną kryžių. Vieną koplytstulpį – Prostornoje, kitą – Dolinkos kapinėse. Per dešimt dienų ekspedicija iš viso aplankė 18 kapinių, pavyko rasti 130 kapų su lietuviškomis pavardėmis. Pasisekė sutikti ir pabendrauti su Kazachstane gyvenančiais lietuviais – politinių kalinių vaikais, anūkais. Svečiai atsakė į susirinkusiųjų klausimus.
Po pokalbio su „Misija Sibirasʼ19“ dalyviais, vyko P. Abukevičiaus ir V. Damaševičiaus 1990 m. dokumentino filmo „Sugrįžimas“, pasakojančio apie 1989 m. ekspedicijas į Igarką ir prie Laptevų jūros, peržiūra.