„Šilutės sekretuose“ atgyja miesto istorija
Šilutėje pristatytas išskirtinis Lietuvoje ir Europoje projektas „Šilutės sekretai“, kuris netradiciškai pasakoja miesto istoriją. Tai bendra Šilutės meno mokyklos, SBA bendrovės „Šilutės baldai“ ir Šilutės rajono savivaldybės iniciatyva. Prie 20 Lietuvininkų gatvės pastatų šaligatvyje įmontuotuose stikliniuose kambarėliuose meno mokyklos auklėtiniai atkūrė XIX a. pabaigos – XX a. pradžios miestiečių gyvenimą.
„Tai unikalus projektas, kuris atskleidžia Šilutės gyvenimą prieš šimtą metų pasitelkiant mažosios architektūros elementus. Idėja miesto istorija sudominti ir ją papasakoti pasitelkiant vaikystėje populiarų žaidimą kilo atsitiktinai. O įmontavus pirmąjį „sekretą“ kilusi nuostabos ir gerų emocijų banga socialiniuose tinkluose ir visuomenės reakcija parodė, kad pataikėme į dešimtuką“, – sako „Šilutės sekretų“ kūrybos vadovas, Šilutės meno mokyklos mokytojas Andrius Sirtautas.
Anot jo, visus 20 „sekretų“ kūrė užsiėmimus meno mokykloje lankantys vaikai ir suaugusieji. Stiklu dengtus grindinio šviestuvus, medžiagas kūrybos darbams parūpino „Šilutės baldai“, o įrengimo darbams lėšas skyrė Šilutės rajono savivaldybė.
„Miesto gyvenimo paslaptis atskleidžiantys „Šilutės sekretai“ atrodo įspūdingai ir tikimės, kad paskatins šalies gyventojus vien dėl jų aplankyti Šilutę. Juo labiau, kad dėl karantino daugelis žmonių atostogauja Lietuvoje ir nori pamatyti naujų patrauklių objektų“, – sako projekto iniciatorės SBA bendrovės „Šilutės baldai“ vadovas Eimuntas Jankauskas.
Anot jo, prie projekto prisidėjo Šilutės pirmoji ir Vydūno gimnazijos, Pamario ir Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos. Jų moksleiviai su mokytojais naršė po archyvus, skaitė to meto laikraščius ir rinko medžiagą apie istorinius miesto namus. Taip paaiškėjo, kur buvo sviestininko, statybininko namas, kur veikė cukrainė, baldų ir karstų parduotuvė, koks gyvenimas virė karietų pašte ar siauruko bei autobusų stotyse. „Sekretus“ galima apžiūrėti ir naktį, nes jie apšviesti iš vidaus, todėl tamsoje atrodo dar paslaptingiau. Informaciją apie visus Lietuvininkų g. namus, prie kurių įrengti stiklu dengti kambarėliai, vaizduojantys miestiečių gyvenimą, galima rasti specialioje interneto svetainėje.
„Šilutės meno mokyklos, savivaldybės ir „Šilutės baldų“ bendri projektai jau ne pirmą kartą puošia miestą. Prieš kelerius metus visa miesto bendruomenė prisidėjo kuriant ir piešiant ilgiausią Šilutės metraštį – „Šilutės sieną“, kuriame užfiksuoti svarbiausi krašto įvykiai ir asmenybės. Šis „Šilutės sekretų“ projektas išskirtinis – tokio nėra nė viename Lietuvos mieste. Tikiuosi, kad netradicinių minčių ateityje nepritrūks ir Šilutė garsės kaip kūrybiškiausias šalies miestas“, – sako Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis.
„Šilutės sekretų“ pristatymo renginyje kai kurie „sekretai“ atgijo. Šventės metu atvyko grafas, prie buvusio cukrainės pastato buvo galima paragauti cukraus vatos, sviestininkas leido „mušti“ ir ragauti šviežio sviesto, prie Dailės mokyklos dailininkė piešė miestiečių šaržus, o prie baldų ir karstų parduotuvės buvo galima pamėginti obliuoti lentą. Porą valandų Lietuvininkų gatvė klegėjo nuo susirinkusių ano meto ir šių dienų rūbais pasipuošusių šilutiškių, miesto svečių, tarp kurių girdėjosi šišioniškių ir žemaičių šnektos. Renginio pabaigoje Hugo Šojaus dvaro kiemelyje prie gausiai susirinkusių svečių ir jiems skanaujant kafiją, vofelius bei didžiulį tortą, rajono meras padėkojo „Šilutės sekretų“ sumanytojams ir įgyvendintojams, įteikdamas jiems prisiminimui dovanėles su Šilutės krašto ženklu žuvimi. Prie projekto prisidėjusioms visoms miesto mokykloms „Šilutės baldai“ padovanojo bilietų į Valdovų rūmus, o meno mokyklos dailės skyriui – menininko Mariaus Jonučio kūrybines dirbtuves.